دریاسالار (1)
دریاداردوم بازنشسته عبدالله معنویرودسری الف) وضعیت خدمتی: - ورود به ارتش: 1348 (نیروی دریایی) - بازنشستگی: 1380 - آخرین درجه: دریاداردوم فرماندهی و ستاد - محلهای خدمت: منطقه یکم بندر عباس، منطقه دوم بوشهر، مرکز آموزش انزلی، ستاد نداجا - یگانهای خدمتی: فرمانده دوم و فرمانده ناوهای موشکانداز، نیروبر، ناوشکن سبلان، ناو بالگردبر خارک، مرکز آموزش ناوگان، رئیس عملیات و رئیس ستاد منطقه یکم بندر عباس و در پایان معاون عملیات نداجا - مدت خدمت در مناطق عملیاتی: هشت سال

ب) پروژه‌های تحقیقاتی انجام‌ شده

  • تحقیق نظری و تدوین سیزده فقره کتب راهبردی ـ عملیات ـ تاکتیکی جهت نداجا
  • تحقیق صنعتی و طراحی عملیاتی سه فقره سامانه نبرد شناورهای سطحی و زیرسطحی و کنترل تردد دریایی
  • همکاری با صنایع و مؤسسات تحقیقاتی وزارت دفاع، دانشگاه و انجمن علمی فرماندهی و کنترل و همکاری با ستاد کل

 

مقدمه

گرچه واژه جنگ مفاهیمى مثل کُشتار، خونریزى، سفاکى و بی‌رحمى را به ذهن متبادر مى‌سازد، ولى این مفاهیم نه تنها در حماسه دفاع مقدس ما جایگاهى نداشت، بلکه بر عکس، رزمندگان اسلام چنان صحنه‌هایى از اخلاص، ایثار، شجاعت، تواضع و شهادت‌طلبى از خود نشان دادند که با هیچک از معادلات مادى قابل محاسبه نبود. این رشد و کمال در سایه معنویتى حاصل شد که به واسطه راز و نیاز و تهجد و توکل به خدا و ارتباط روحى با ائمه معصومین به ‌وجود آمده بود.

نیروی دریایی ارتش ج.ا.ا نیز همانند دیگر رزمندگان اسلام، در سایه معنویت حاصله، در نبرد با دشمن بعثی حتی در دل آب‌های داخلی و در معبر وصولی به بندر ام‌القصر عراق به تکلیف الهی خود عمل نمود، هرچند که می‌دانست این منطقه بیشترین خطر را برای رزمندگان دلاور به همراه دارد.

نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران، با توکل به درگاه احدیت و با بهره‌گیری از نبوغ نظامی و طرح‌ها و دستورات رزمی بدون هیچ‌گونه واهمه‌ای به دشمن تاخت و در همان ماه‌های ابتدایی جنگ شالوده وجودی نیروی دریایی دشمن بعثی را به هم ریخت و با محاصره کامل دریایی و اضمحلال مرکز اقتصادی رژیم بعث، راه را برای سرنگونگی آن رژیم فراهم نمود.

 اگر حمایت‌های بی‌دریغ مالی کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس و پشتیبانی بی‌حد و حصر شرق و غرب به رهبری استکبار جهانی از صدام نبود، دشمن بعثی حتی توان مقابله با مشکلات داخلی خود را نداشت، چه برسد به ادامه جنگ با جمهوری اسلامی ایران.

حاصل معنویت در جنگ دریایی، نماد دیگری هم داشت و آن در جنگ نفتکش‌ها ادامه هشت سال دفاع مقدس خود را نشان داد، یعنی در زمانی که استکبار جهانی با عاریه دادن هواپیماهای مخصوص عملیات دریایی به رژیم بعث عراق، نقشه شوم جنگ اقتصادی را به اوج خود کشاند، نداجا نیز در راستای عملیات، مقابله به‌ مثل را معمول نمود.

در حملات هواپیماهای عاریه‌ای رژیم بعث که با بمب‌های سنگین علیه شناورهای بی‌دفاع صورت می ‌پذیرفت، عملاً شناور با همه سرنشین‌ها و محموله به آتش کشیده و غرق می‌شد و یا به شدت آسیب می‌دید. 

این در حالی بود که عملیات مقابله به‌ مثل، هیچ‌گاه به معنی مقابله به هر قیمتی تلقی نشده و در این راستا، سرنشین‌های شناورها که عمدتاً در خوابگاه‌ها و در محل کنترل کشتی به سر می‌بردند، عملاً مصون از حملات بوده و تنها محموله‌ها مورد هدف واقع می‌شد.

عالی‌ترین نماد این معنویت، در درگیری با استکبار جهانی در بیست و نهم فروردین سال 1367 متبلور شد، هنگامی که رزمندگانی که هشت سال تمام در دریا با تمامی حیله‌ها و مکرها و عملیات‌های دیکته شده غرب و شرق مقابله و تمامی آنها را نقش بر آب نموده بودند، نهایتاً با دشمن اصلی خود روبه‌رو شدند، دشمنی که بدون اعلام قبلی به مقابله با نیروی خودی قد برافراشته بود؛ ولی یگان‌های عاشق جهاد و شهادت، علیرغم علم به توانمندی دشمن با زبان روزه به مصاف با او به پا خاسته و هیچ‌گاه حاضر نشدند، حتی با خساراتی سنگین که به یگان‌ها وارد شده بود، محل خدمت در یگان را ترک نمایند؛ و لذا تا آخرین لحظه به مقابله ادامه دادند.

با درود به روح همه شهدای اسلام و شهدای جنگ تحمیلی و شهدای نداجا در درگیری با استکبار جهانی، که با بهره‌مندی از معنویت و امداد الهی، شاخصه‌ای نمادین از جهاد و مبارزه را به نمایش گذاشتند.

 

"دریاسالار" نوشتاری برگرفته از این معنویت در طول جنگ تحمیلی در دریا، بالأخص در پایان آن و درگیری با ناوگان استکبار جهانی، آمریکا است.

 

منبع: دریاسالار، دریاداردوم ستاد عبدالله معنوی رودسری ، 1398، ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده