چرا باید تاریخ جنگ تحمیلی و مسائل مربوط به آن را بدانیم؟ پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم.

ما باید به تاریخ عادت کنیم، تاریخ مان را بخوانیم، با تاریخ و پدیده های آن آشنا شویم، علت یابی کنیم، از تاریخ درس بگیریم و برای بهتر شدن زندگی آینده مان از عبرت های تاریخی استفاده کنیم.
در سال 1357 در ایران، انقلاب اسلامی رخ می دهد. در اواخر قرن بیستم میلادی اساس یک حکومت 2500 ساله به روایتی 10هزار ساله که به صورت خانی یا پادشاهی اداره می شد، در هم پیچیده و حکومت جدیدی به وجود می آید به نام جمهوری اسلامی ایران و این از وقایع مهم تاریخ ایران می باشد.
در طول مدتی که از عمر این نظام جدید و نوپا می گذرد، فراز و نشیب های بسیاری در کشور ما به وجود آمده است، ولی هیچ واقعه ای مهم تر از جنگ تحمیلی تا این لحظه به این اندازه اثرگذار نبوده است.
این جنگ چرا این قدر مهم است و چرا آثار سیاسی، اقتصادی، نظامی، اجتماعی و روانی اش بعد از 23 سال که از پایان آن می گذرد بر ابعاد مختلف جامعه ما تأثیر می-گذارد و علت اینکه شما نسل جوان و تحصیل کرده این مملکت باید بدانید، این است که منهای خسارت انسانی که قیمتی برایش متصور نیست، این جنگ بیش از هزارمیلیارد دلار خسارت مالی به این کشور وارد کرده است.
جمعیتی حدود 220هزار نفر شهید داده ایم، 580هزار نفر جانباز شدند، قریب به دومیلیون نفر بسیجی طبق اعلام سازمان های مربوطه وارد جنگ شدند. طبق آمار مراکز آموزشی ارتش، دومیلیون و 450هزار افسر، درجه دار و سرباز وظیفه در طول جنگ وارد خدمت سربازی شده اند. نزدیک به 217هزار پایور ارتشی و 180هزار سپاهی، جهادی، ژاندارمری و جنگ های نامنظم، پیش مرگ کرد مسلمان با  دشمن جنگیده اند. در جمع بندی این آمارها اگر خانواده هرکدام از این عزیزان که شامل پدر، مادر، همسر و فرزندان می باشند را چهار نفر محاسبه کنیم، بیش از 30میلیون نفر از اهالی این کشور، جنگ را از نزدیک لمس کرده اند و هنوز هم با آثارش زندگی می-کنند. هنوز هم مشاهده می کنید پیکر پاک شهدا را می آورند و در شهرها تشییع می-کنند. تمام کوچه ها، خیابان ها و میدان ها به نام شهداست.
بنابراین بیش از 80درصد مردم این کشور با جنگ از نزدیک زندگی کرده اند و هنوز هم خاطرات و رویدادهای جنگ برایشان تازه و زنده است. اثرات سیاسی، نظامی، اقتصادی، اجتماعی و روانی جنگ تحمیلی سال های سال در این کشور باقی خواهد بود. تجربیات بسیار باارزش و گران بهایی که در هر حوزه حاصل شده است ذخیره باارزشی است که باید از آن به نحو احسن برای پیش برد کشور استفاده کرد. ما ملت بزرگی هستیم، کشور ما بزرگترین و قوی ترین کشور خاورمیانه است، چه از نظر وسعت و چه از نظر منابع طبیعی و منابع انسانی و از نظر استعداد و هوش قابلیت های فراوانی داریم و از نظر نظامی به دلیل همین دفاع مقدس از قدرت بازدارندگی ممتازی برخورداریم.
ما همان ملتی هستیم که در هشت سال دفاع مقدس با دشمنی که همه دنیا پشت سرش بود، جنگیدیم و با اراده خودمان و غیرت جوانان مان آنها را از کشورمان بیرون کردیم. امروز قدرتمندی ما و قدرت بازدارندگی ما متکی است به دستاوردهای همان دفاع مقدس، ما تفکر روی پای خود  ایستادن و واژه «ما می توانیم» را با تمام ابعادش در تمام دنیا معنی کردیم و لذا این تجربیات ذخیره باارزشی برای ملت ما شده است که باید به شما نسل جوان انتقال پیدا کند و شما هم عواملی را که باعث پیروزی ما شده، بشناسید و در تقویت آن تلاش کنید و با شناسایی نقاط ضعف تلاش کنید آن را به نقاط قوت تبدیل نمایید و این تجربیات را برای پیش برد اهداف متعالی این کشور مورد استفاده قرار دهید.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده