یک نکته از هزاران (52)
ارتش و شهادت (بخش دوم) (امیر سرتیپ آراسته): يك آمار هم اينجا به شما ارائه كنم: قريب به دو ميليون و 500هزار نفر از جوانان مردم ما در قالب سرباز وظيفه به مدت متوسط 20 ماه به جبهه رفتند و قريب به 34هزار شهيد تقديم ميهن اسلامي نمودند.

و البته آمار عناصر كادر يا پايور ارتش كه در جبهه‌ها حضور داشتند به تعداد قريب به 240هزار نفر مي‌شود كه متوسط حضور آنها در جبهه پنج سال بوده است، كه قريب به 14هزار شهيد از اين جمع تقديم اسلام عزيز و ميهن اسلامي شده است.

لذا اين آمار حضور پرسنل كادر 240هزار نفر براي مدت متوسط پنج سال در جبهه و آمار قريب به دو ميليون و 500هزار نفر وظيفه به متوسط 20ماه در جبهه به همراه آمار شهداي آنان برگ زريني است از دلاوری‌های ارتش جمهوري اسلامي ايران در تاريخ اين مرز و بوم، که باید در معارف جنگ آنها را تبیین کنیم.

نکته اساسی که من مطالعه کردم این است که در 100 تا 150 سال اخیر دنیا، تمامی جنگ­ها، خونریزی­های قهرآمیز، یعنی خونریزی­هایی که با سلاح انجام شده­اند، از انقلاب­ها تا کودتاها و شورش­هایی که در دنیا صورت گرفته و می­توان به آنها نام جنگ داد و در 100 سال قريب 318 جنگ مي­شود، مانند جنگ جهانی اول، جنگ جهانی دوم، جنگ کره، جنگ بالکان، جنگ ویتنام، موارد عمده ديگری که در ذهن شما عزیزان است، این تعداد شهدایی که ما دادیم به نسبت جمعیت ارتش­ها در هیچ­کدام از آنها نبوده است. البته به نسبت عرض می­کنم. با حجم و استعداد ارتش ما، 48هزار شهید در بدنه ارتش، آمار بالایی است. نگویید در روسیه یک­میلیون کشته دادند در جنگ جهانی دوم. بله من به نسبت جمعیت و به نسبت نیروهای مسلح می­گویم که سابقه نداشته و ندارد.

نکته مهم دیگر، تعداد شهدای ارتش در سطح فرماندهی و سرفرماندهی نیروهای مسلح است. بروید مطالعه کنید، از اینترنت استفاده کنید. در جنگ جهانی اول و دوم و سایر جنگ­ها در قرن بيستم، هیچ ارتشی برای حفظ نظام و حکومتش و یا جنگ برای استقرار حکومت یا برپایی آن، دو رئیس ستاد ارتش (يعني بالاترين مقام ارتش)، دو فرمانده نیرو، دو وزیر دفاع و چندین جانشین نیرو، معاون نیرو و تعدادی فرمانده لشکر و فرمانده تیپ و فرمانده پایگاه شهید نداده که ارتش جمهوری اسلامی ایران داده است.

اولين رئیس ستاد ارتش جمهوري اسلامي ايران سپهبد شهید قرنی، اولین شهید از كارگزاران سطح عالي جمهوری اسلامی بود و بعد شهید فلاحی دومين رئيس ستاد ارتش، در وزارت دفاع شهید فکوری و شهید نامجو و در نیروها شهیدان ستاری فرمانده نيروي هوايي، بابایی جانشين نيروي هوايي، اردستانی معاون نيروي هوايي، یاسینی معاون نيروي هوايي، نیاکی جانشين نيروي زميني و آبشناسان فرمانده لشكر، شهيد خلبان وطن­پور، شهيد خلبان آسيايي فرمانده پايگاه تا آخرین شهید در سطح فرماندهی نیروهای مسلح امیرالشهدای نیروهای مسلح سپهبد شهید صیادشیرازی که روزی فرمانده نیروی زمینی بود که همه از رده­های فرماندهی نیرو و مدیریت­های عالی نیروهای مسلح بودند. یعنی رئیس ستاد و جانشین رئیس ستاد و وزیر دفاع و فرمانده نیرو.

حالا عزیزان من! نگاهی به جنگ های مهم دنیا از جمله جنگ جهانی اول و دوم، جنگ ویتنام و سایر جنگ­ها بیاندازید. ببینید کدام ارتش دنیا برای برپایی یک نظام و استمرارش عالي‌ترين فرمانده، وزیر، مدیر و معاون نیرو از دست داده است.

برای ایجاد انقلاب، استقرار و استمرار نظام این تعداد شهید در نیروی مسلح خودمان هم سابقه ندارد. این هم یک سند زرین، یک نشان درخشان بر تارک ارتش جمهوری اسلامی ایران، یعنی حجم شهدا در بدنه ارتش 21 يا 23درصد در مقايسه با ديگر عزيزان نيروهاي مسلح، يعني 48هزار شهيد و شهدای شاخص، یعنی شهدای رده بالای ارتش نشان­دهنده این است که این ارتش فداکار، ایثارگر و شهادت­طلب است و تا پای جان برای این نظام مقدس ایستاده و خواهد ایستاد؛ این ارزشمند است.

 

منبع: این زمین در آن زمانه، نادره بهشتی، 1390، ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده