یک نکته از هزاران (41)
اولين های دفاع مقدس (بخش یازدهم) - اولین استفاده از سلاح شیمیایی توسط دشمن بعثی به کارگیری سلاح شیمیایی به صورت گسترده برای اولین بار در عملیات خیبر توسط دشمن صورت گرفت. عراق به دلیل نگرانی از نتایج عملیات برای نخستین بار نوعی از سلاحهای شیمیایی محصول کارخانه سامره به نام گاز خردل را با استفاده از بالگردهای ساخت شوروی و فرانسه، به کار گرفت.

پیش از این عراق در عملیات والفجر2 در منطقه حاج عمران به صورت محدود از سلاحهای شیمیایی استفاده کرده بود، شورای امنیت سازمان ملل در واکنش به این اقدام در دهم فروردین 1363 با صدور بیانیه‌ای استفاده از گازهای سمی را محکوم کرد. اما عراق بی‌توجه به بیانیه سازمان ملل در عملیات بدر در طول پنج روز از تاریخ 22/12/1363 تا 27/12/1363 بیش از 30 مورد انواع سلاح شیمیایی را مورد استفاده قرار داد. 

  • اولین شهید نظامی ارمنی

شهید زوریک مرادی مسیحی (مرادیان) اولین شهید نظامی ارمنی در دوران هشت سال دفاع مقدس است. وی تنها فرزند پس خانواده ای بود که در هفتم تیر 1339 در تهران چشم به جهان گشود.

در سال های تحصیلی دوران ابتدایی در دبستان «ساهاکیان» بااینکه به اتفاق والدین و چهار خواهر خویش در یک اتاق زندگی می کرد ولی همیشه شاگرد اول بود. تحصیلات دوره راهنمایی و متوسطه را در دبیرستان ارامنه«کوشش داوتیان» ادامه داد اما در عین ناباروری خویشاوندان و دوستان و با وجود قبولی در امتحانات اعزام به خارج، این جوان با استعداد سال آخر دبیرستان را ناتمام گذارد و داوطلبانه چند ماه پیش از شروع جنگ تحمیلی به خدمات سربازی رفت.

پس از طی سه ماه دوره آموزشی در «شاهرود» به لشکر 64 ارومیه منتقل گردید. سرانجام بعد از هشت ماه خدمت بر اثر اصابت ترکش خمپاره و مجروحیت شدید در تاریخ 19 مهر 1359 در جبهه پیرانشهر، تقریباً 19 روز بعد از شروع جنگ تحمیلی به خیل شهادت پیوست.

پیکر اولین شهید نظامی ارمنی«زوریک مردایان» پس از انجام مراسم مذهبی در 24 مهر 1359 در گورستان ارامنه در جاده خراسان در میان حزن و اندوه مردم به خاک سپرده شد.

منبع:

کتاب اولین‏های دفاع مقدس، ارتش جمهوری اسلامی

سایت ارتش جمهوری اسلامی ایران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده