پرسش و پاسخ هفته
پیروز جنگ کیست؟ آیا ایران پیروز جنگ بود یا عراق؟ پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم

ما دلایلی داریم که خودمان را پیروز جنگ ایران و عراق معرفی می­کنیم. امروز این سوالات بین نسل حاضر از یک طرف و از طرف دیگر سایت­ها و شبکه­های ماهواره­ای مختلف که دنبال ایجاد جنگ روانی و جنگ نرم علیه ملت ما هستند مطرح است و سعی دارند این شبهه را ایجاد کنند که در جنگ هشت ساله، با وجود آن­همه تلفات و ضایعاتی که وجود داشت، هیچ پیروزی در این جنگ نبود، نه عراق به اروندرود رسید و نه ایران به کربلا.

این حرف­هایی است که دشمنان ما در فضای مجازی مطرح می­کنند و معمولاً هم در اذهان نسل سوم انقلاب این تفکرات وجود دارد و ما با این سوالات مواجه هستیم. لذا با بحثی که توضیح داده می­شود اطلاعات را به شما می­دهیم و شما خود قضاوت کنید که چه کسی پیروز جنگ است و هیچ اصراری هم نداریم که به شما القا کنیم ما پیروز جنگ هستیم.

برای اینکه بدانیم مفهوم پیروزی در جنگ چیست، 15 تعریف وجود دارد؛ نه برای جنگ ایران و عراق، بلکه برای هر جنگی که رخ داده است. اما هرچند مفهوم پیروزی در دوره­های مختلف متفاوت است، ولی همه این تعاریف درواقع یک مفهوم کلی را در ذهن انسان متبادر می­کند و آن این است که پیروز جنگ کسی است که به خواسته­های خودش در جنگ رسیده باشد. یعنی به اهدافی که از پیش تعیین کرده بود برسد تا بگوید من پیروز شدم، و الّا اگر دشمن زمینی را تصرف یا نیروهایی را منهدم کند و یا هر اتفاق دیگری، اگر اهدافش را تأمین نکند، آن ارتش را نمی­توان ارتش غالب و پیروز دانست.

شما مقایسه کنید آیا عراق به خواسته­های خودش در پایان جنگ رسید؟ عراق به چه منظور به ایران حمله کرده بود؟ عراق که تا پشت رودخانه کرخه پیشروی کرده بود و به شهرهای اهواز، اندیمشک، دزفول و سر پل ذهاب نزدیک شده و شهرهای خرمشهر، قصرشیرین، سومار، نفت­شهر، مهران و… را به اشغال خود درآورده بود، چه هدفی را دنبال می­کرد؟ و زمانی که بیرونش کردیم چه چیزی را با خودش برد؟ جز اینکه جنگ بیش از 110میلیارد دلار قرض برایش باقی گذاشته بود و سرنوشتی که ناچار شد به کویت حمله کند و آن وضع برایش به وجود آید.

برای روشن شدن بیشتر مطلب به اهداف سیاسی ـ نظامی دشمن اشاره می­کنیم و اهداف خودمان را هم نام می­بریم، تا مقایسه کنیم کدام­یک از ما به اهداف تعیین­شده خود رسیدیم.

اهداف استکبار از تحمیل جنگ به جمهوری اسلامی ایران:

 • محبوس کردن انقلاب اسلامی.
 • به سازش کشاندن انقلاب اسلامی.
 • از محتوا تهی کردن انقلاب اسلامی.
 • ساقط کردن نظام جمهوری اسلامی ایران.

اهداف صدام از جنگ تحمیلی:

 • حاکمیت بر اروندرود و لغو قرارداد1975 الجزایر.
 • جداسازی خوزستان از ایران.
 • جلوگیری از صدور انقلاب اسلامی ایران.
 • براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران.

اهداف جمهوری اسلامی ایران در دفاع مقدس:

 • بازپس­گیری مناطق اشغالی.
 • استمرار مجدد قرارداد مرزی 1975.
 • حفظ و اعتلای انقلاب اسلامی.
 • تنبیه متجاوز.
 • نابودی مرکز فتنه، یعنی نابودی صدام و حزب بعث.

حال با یک جمع­بندی در میزان موفقیت استکبار جهانی و صدام در اهداف تعیین شده در مقابل هدف­های ایران اسلامی متوجه می­شوید که دشمنان ما در هیچ­یک از اهدافشان که نام برده شد، پیروز نشدند؛ برعکس جمهوری اسلامی عزیز شد، انقلاب اسلامی را دنیا شناخت، قدرت دفاعی ما در زمان جنگ باعث قدرت بازدارندگی فعلی ما شد، نام حضرت امام(ره) در جهان درخشید، نام رزمندگان ما و همین­طور شهدای ما به عنوان ستارگان درخشان در آسمان اسلام و جهان درخشید و صدام هم اهدافی را که گرفته بود از دست داد، قرارداد 1975 را مجدداً به رسمیت شناخت و متجاوز جنگ شناخته شد. سازمان ملل 249میلیارد دلار خسارت و غرامت جنگی برایش تعیین کرد و درنهایت هم با آن وضعی که ملاحظه کردید در حالی که سیف­الاسلام جهان عرب یا سردار قادسیه به خودش لقب داده بود از چاله بیرون کشیده شد و بعد هم اعدام گردید.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده