یک نکته از هزاران (28)
کمک های 30 کشور به عراق در طی جنگ تحمیلی در جریان جنگ هشت ساله بین ایران و عراق، بیش از 30 کشور جهان انواع کمکهای مالی، نظامی و تجاری به سوی دولت عراق گسیل کردند؛ کشورهایی مانند اتحاد جماهیر شوروی، ایالات متحده امریکا، عربستان سعودی، مصر، اردن، کویت، فرانسه، آلمان، لهستان، سنگاپور، ایتالیا، افریقای جنوبی، سوئد، رومانی، یوگسلاوی، برزیل، چین و جمهوری چک.

 

این درحالی است که ایران تنها از حمایت چند کشور محدود چون سوریه و  هند برخوردار بود.

روابط عراق و اتحاد جماهیر شوروی در جنگ ایران و عراق شامل سلسله کمک های دیپلماتیک و نظامی اتحاد جماهیر شوروی به رژیم بعث عراق می شود.

این کمکها برگرفته از منافع مشترک عراق و شوروی در منطقه خاورمیانه و در مرحله بعد جامعه جهانی بوده است. در حدود ۸۵٪ تجهیزات مورد استفاده عراق در جنگ ایران و عراق ساخت کشور شوروی بود. شوروی بزرگترین صادرکننده ادوات و تجهیزات نظامی به عراق بوده است.

از طرف دیگر ایالات متحده امریکا با هدف «جلوگیری از صدور انقلاب 1357» و «شکست نخوردن صدام حسین» در برابر جمهوری اسلامی ایران، از هیچ کمکی به دولت عراق دریغ نکرد. کمک‌های مستقیم تسلیحاتی و فروش تکنولوژی‌های پیشرفته نظامی دولت امریکا، حتی در مواردی که از قصد عراق برای استفاده از تسلیحات شیمیایی علیه نیروهای ایرانی مطلع بود نیز در اختیار صدام حسین قرار می‌گرفت.

«گری سیک» عضو شورای امنیت ملی دولت امریکا در زمان جیمی کارتر می‌گوید: پس از واقعه گروگانگیری در تهران، دیدگاه بسیار غالبی در امریکا و به ویژه از طرف شخص برژینسکی (مشاور امنیت ملی رییس جمهور) وجود داشت که ایران را باید به طور همه‌جانبه تنبیه کرد. بیانیه‌های عمومی که او صادر می‌کرد، بر این مضمون تاکید داشتند که امریکا مانعی بر سر تحرکات عراق بر ضد ایران نمی‌بیند.

اما آنچه امریکا در جنگ عراق با ایران از خود نشان داد، عملا حمایت تمام‌قد از دولت عراق در برابر ایران بود.

 

منبع:

خبرگزاری مهر

 

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده