مختصری درمورد شرایط نگهداری اسرا در ایران و عراق توضیح دهید.
مختصری درمورد شرایط نگهداری اسرا در ایران و عراق توضیح دهید. پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم

شرایط نگهداری اسرای ایرانی در عراق و نگهداری اسرای عراقی در ایران به هیچ وجه قابل مقایسه نبود. متأسفانه آنچه که شما در خاطرات اسرای ایرانی در عراق مشاهده می­کنید برخورد بد و وحشیانه­ای است که با هیچ­یک از معیارهای انسانی، اسلامی و حتی قوانین بین­المللی سازگار نیست. شکنجه­های جسمی ازجمله عبور اسیران از تونل وحشت در بدو ورود به اردوگاه­ها، پاشیدن نمک بر روی زخم آنان، وصل کردن شوک الکتریکی به نقاط حساس بدن، گذاشتن بلوک­های بتنی بر روی سینه و شلاق زدن، دفن بدن اسیران به شکل عمودی در زیر خاک، وادار کردن اسیران به سیلی زدن به یکدیگر، آویزان کردن از دست یا پاها و ده­ها شکنجه دیگر و همچنین شکنجه­های روحی مانند شکنجه افراد سرشناس، پیرمردان و نوجوانان در برابر دیده­گان سایر اسرا، ممانعت از انجام مناسک مذهبی، در مضیقه قرار دادن اسیران از لحاظ آب و غذا، وادار کردن به مصاحبه رادیویی و تلویزیونی مغایر خواست آنان، وادار کردن اسیران به توهین به مقدسات مذهبی و رهبران دینی و ده­ها مورد دیگر، شرایط بد بهداشتی که باعث بیماری­هایی ازجمله امراض پوستی، گال، عفونت­های قارچی، درد مفاصل، بیماری­های روده­ای و معده و… می­گردید. همین­طور عدم مراقبت­های پزشکی و موارد دیگری که ذکر آن در این بیان کوتاه میسر نیست.

در مقابل اسرای عراقی که در کشور ما نگهداری می­شدند از شرایط بسیار خوبی برخوردار بودند و بر اساس رویه اسلامی و اخلاق اسلامی با آنها برخورد می­شد. به طور نمونه به تسهیلاتی که برای آنها فراهم شده بود اشاره می­شود:

  • اقدامات فرهنگی شامل تشکیل کلاس­های آموزش قرآن مجید و تربیت صدها حافظ قرآن.
  • تشکیل کلاس­های آموزش نهج­البلاغه.
  • برپایی کلاس­های نهضت سوادآموزی و باسواد نمودن بیش از 15هزار نفر.
  • آموزش­های حرفه­ای متناسب با علاقه اسرا و در اختیار گذاشتن ابزارآلات کارگاهی مورد نیاز.
  • برپایی نمایشگاه دائمی در پادگان شهید نظران شامل فعالیت­های فرهنگی، زیستی، آموزشی، ورزشی، هنری، صوتی و تصویری.
  • بازدید مهمانان داخلی و خارجی ازجمله کمیته بین­المللی صلیب سرخ، خبرنگاران و مستشاران نظامی از اردوگاه­ها.
  • و در یک حرکت انسان­دوستانه فراتر از قوانین ژنو، دیدار اسرای عراقی با خانواده­های خود شامل پدر و مادر، همسر و فرزندان (بیش از دوهزار نوبت به ثبت رسیده است).

این مختصری بود از رفتار ما با اسرای عراقی. البته این­گونه برخوردهای انسانی و اسلامی بر اساس مشی ابلاغی حضرت امام(ره) که مقرر فرموده بودند نگهداری اسرا کمتر از جبهه نمی­باشد و رهنمودهای مقام معظم رهبری صورت گرفته است و علاوه بر آن رفتار انسانی با اسرای عراقی و تأثیرات بسیار مثبت و گسترده­ آن (که باعث شد قریب به ده­هزار نفر آنان به جمهوری اسلامی پناهنده شوند) بر روحیه ملت عراق، امروزه سرمایه بزرگی برای جمهوری اسلامی ایران گردیده است.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده