یک نکته از هزاران (19)
خلاصه ای از قطعنامه های شورای امنیت درباره جنگ تحمیلی (بخش اول) در دوران دفاع مقدس ۴۰ کشور عضو غیر دائم شورای امنیت شدند و در مجموع ۳۲۰ رای در مورد جنگ در حال وقوع در منطقه از سوی آن داده شد که حتی یک رای هم به نفع ایران نبود.

درباره جنگ ایران و عراق مجموعا 18 قطعنامه در شورای امنیت به تصویب رسید که 11 مورد آن در زمان جنگ و هفت مورد آن پس از جنگ به تصویب رسید؛ که به طور خلاصه عبارتند از:

 

  1. قطعنامه شماره 479؛ در 6مهر 1359، تحت عنوان «وضعیت مابین ایران و عراق» که به اتفاق آرا به تصویب رسید.

این قطعنامه از دو طرف درخواست آتش بس را داشت در حالیکه بخش زیادی از خاک ایران توسط عراق اشغال شده بود.

 

  1. قطعنامه شماره 514؛در 21تیر 1360، این قطعنامه هم مانند قطعنامه قبل تحت عنوان وضعیت مابین ایران و عراق نوشته شده بود. در این قطعنامه از دو طرف خواستار آتش بس و قطع عملیات نظامی و بازگشت طرفین به مرزهای بین المللی شده بود

 

  1. طعنامه شماره 522؛ در 12مهر 1361، در پی استراتژی ایران به نام تنبیه متجاوز به اتفاق آرا تحت عنوان وضعیت مابین ایران و عراق به تصویب رسید. مفاد این قطعنامه شبیه قطعنامه 514 می باشد.

 

  •  قطعنامه شماره 540؛ در 9آبان 1362، با انتشار گزارش های نمایندگان ویژه دبیر کل سازمان ملل از حمله به مناطق مسکونی و غیر نظامی ایران توسط عراق و گسترش جنگ به خلیج فارس توسط عراق و حملات عراق به نفتکش ها و مقابله به مثل ایران صادر شد.

در این قطعنامه ضمن درخواست به پایان دادن جنگ، از طرفین درگیر می خواهد از حمله به مناطق مسکونی (بدون اشاره به نام عراق) و ادامه درگیری ها در آب های خلیج فارس بپرهیزند.

 

  1. قطعنامه شماره 552؛ در 11خرداد 1363، در پی درخواست دولت های عربی خلیج فارس  به خاطر حمله ایران به کشتی های در مسیر بنادر کویت و عربستان، به تصویب رسید. 

در این قطعنامه ضمن محکوم شدن حمله به کشتی ها در خلیج فارس بر رعایت حقوق دریایی کشورهای منطقه تأیید شده است.

 

  1. قطعنامه شماره 582؛ در 5اسفند 1364، به درخواست عراق و شش عضو دیگر کشورهای اتحادیه عرب  تشکیل شد و به اتفاق آرا به تصویب رسید.

این قطعنامه در حالی که ایران در موضع برتر نظامی بود و منطقه استراتژیک فاو را فتح کرد بود از طرفین می خواست که بی درنگ همه نیروهای خود را به مرزهای بین المللی عقب بکشند. همچنین در این قطعنامه استفاده از سلاح های شیمیایی(بدون ذکر نام عراق به عنوان بکاربرنده این مواد) و حمله به مناطق غیرنظامی اظهار تأسف شده بود

 

  1. قطعنامه شماره 588؛ در 16مهر 1365، به اتفاق آرا تصویب شد که حاوی مطالب کلی و تکراری قطنامه های قبلی بود.

 

  1. قطعنامه شماره 598؛ در 29تیر 1366، پس از عملیات مهم کربلای 5 در منطقه شلمچه و شرق بصره و سقوط هواپیمای مسافربری ایران توسط ناو امریکا در خلیج فارس به اتفاق آرا به تصویب رسید.

در این قطعنامه برای اولین بار از جنگ ایران و عراق «با عنوان مخاصمه بین ایران و عراق»  این قطعنامه تا حدودی نسبت به قطعنامه های قبلی، خواسته های ایران را بیشتر برآورده می کرد.

این قطعنامه یک سال پس از صدور یعنی در تاریخ 27 تیرماه 1367 توسط امام خمینی (ره) پذیرفته شد.

 

منبع:

خبرگزاری تبیان

خبرگزاری سياست ما

نشریه الکترونیکی گذرستان

 

عکس:

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده