جوانمردان(19)
من می­دیدم افراد شما در جریان پاکسازی روستاها در حالی­که میتوانستند درب مغازه­ها را بشکنند و غارت کنند، صبر می­کردند مغازهدار بیاید تا اگر چیزی می­خواهند بگیرند و پولش را پرداخت کنند. من حتّی در یکی از روستاها دیدم که سربازی از داخل مغازه­ای که درب آن قفل نشده بود، مقداری خوراکی برداشت و بیشتر از ارزش آنها پول روی ترازو گذاشت و رفت.

نفوذی (بخش دوم)

همکاری کاک محمّد با یگان ضربت، نزدیک به هشت ماه ادامه یافت. در دو سه ماه اوّل، تردیدهای ما درخصوص همکاری واقعی او با نظام همچنان پابرجا بود. گاهی اوقات رفتارها و حرکاتی از او مشاهده می‌کردیم که این تردیدها را افزایش می­داد. مثلاً در چند مورد، درخصوص شناسایی افراد ضدّ انقلاب در جریان پاکسازی روستاها تعلّل می­کرد و یا در موارد دیگری افراد بی­گناهی را معرّفی می­کرد، امّا هرچه زمان جلو می­رفت، تردیدها کمتر و اعتماد ما به ایشان بیشتر می‌شد.

دلیل اوّل اشتیاقی بود که در طول عملیات پاکسازی روستاها از او دیدیم، به خصوص در جریان یک درگیری مسلّحانه با ضدّ انقلاب که کاک محمّد فداکارانه جنگید و حتّی می­توانم بگویم با به خطر انداختن جان خود مانع از این شد که فاجعه­ای رخ بدهد و تیم ده نفره­ای از یگان ضربت به کمین دشمن گرفتار شود و دلیل دوّم آشنایی ما با محلّ زندگی و مادر پیر او بود. کاک محمّد اهل پیرانشهر بود، امّا تنها خواهرش، که چند سال از او بزرگ‌تر بود همراه با خانواده‌اش در اشنویه زندگی می­کرد. به همین دلیل، مادر او نیز در اشنویه نزد خواهرش بود. ماهی یک­ بار یکی از ما همراه کاک محمّد با یک خودرو به اشنویه می­رفتیم تا سری به مادرش بزند.

شوهر خواهرش، که مردی حدوداً50 ساله بود، کارگر جوشکاری بود. خواهرش بیمار بود. آنها با سه فرزند خود زندگی فقیرانه­ای داشتند و نگهداری از مادر کاک محمّد برای آنها دشوار بود. در این رفت ­و آمدها، کاک محمّد مقداری پول به همراه اقلامی نظیر گوشت، برنج و سایر مایحتاج خوراکی، که از طریق لشکر تأمین می‌شد، به خانوادۀ خواهرش می­داد. مادر و خواهر کاک محمّد از اینکه پسر خود را همراه ما می­دیدند بسیار خوشحال بودند. آنها در عین فقر و محرومیت، از اکراد وفادار به انقلاب اسلامی بودند و این مسئله در بازگشت کاک محمّد از راه خطایی که رفته بود، بسیار مؤثّر بود.

امّا کاک محمّد در روزهای آخری که نزد ما بود، مطالبی را بیان کرد که نشان می­داد تردیدهای ما در دو سه ماه اوّل به او بی­مورد نبوده است. ایشان با صراحت و صداقت می­گفت که در عملیات­های زیادی همراه ضدّ انقلاب علیه نیروهای مسلّح کشورمان در مناطق مختلف حضور داشته است. مناطقی از اشنویه گرفته تا پیرانشهر، سردشت و مهاباد. حسّ همدردی او با مردم کُرد چنانکه در عملیات پاکسازی روستاها دیده بودم   قابل تحسین بود.

کاک محمّد می­گفت: در تمام مدّتی که همراه حزب دموکرات فعّالیت می­کردم، شاهد بودم که افراد حزب در مواجهه با مردم رفتار خشنی داشتند. مایحتاج خود را به زور از روستاهایی که خود در محرومیت کامل بودند، جمع­آوری می‌کردند. دام و احشام مردم را می‌گرفتند و برای خود جشن برپا می­کردند. روحیۀ سلطه­طلبانه و آقامنشی داشتند. حتّی به نوامیس مردم هم رحم نمی­کردند.

مجموع این مسائل باعث شده بود کاک محمّد که ذاتاً انسان عاطفی و رقیق­القلبی بود در مورد ادامۀ همکاریَش با ضدّ انقلاب مردّد شود. کاک محمّد با فقر و بدبختی و یتیمی بزرگ شده بود. به همین دلیل، فقر و محرومیت دیگران را با گوشت و پوست و استخوان خود احساس می­کرد. حسّ همدردی او با مردم فقیر، همان‌طور که در عملیات­های پاکسازی روستاها از او دیده بودیم، قابل تحسین بود.کاک محمّد می­گفت: آنچه که به ما گفته بودند تا ما را جذب کنند دروغ بود، ما را فریب داده بودند و من به­صورت عینی می­دیدم که آنها خودشان گرگِ مردم کُرد شده­اند و می­خواهند آنها را بدرند؛ لذا تصمیم گرفتم فرار کنم و این کار را نیز کردم.

 امّا این مسئله نیمی از ماجراست، بازگشت من به دامان نظام جمهوری اسلامی ایران نیمۀ پنهان دیگری نیز دارد که نیمۀ اوّل را کامل کرد که برای شما می‌گویم: راستش را بخواهید آمدن من به اینجا از سر اخلاص و وفاداری نبود، بلکه از سر کنجکاوی و تحقیق و جمع­آوری اخبار و اطّلاعات بود. با خودم گفتم، مدّتی به­صورت ظاهری با اینها کار می­کنم، اگر اخلاق و رفتار آنها با مردم کُرد مانند برخورد حزب دموکرات با مردم بود، با اطّلاعات جمع­آوری شده، مجدّداً به حزب دموکرات برمی­گردم، یا به کومله ملحق می­شوم، هرچه باشد آنها کُرد هستند و زبان ما را بهتر می­فهمند.

این بود که کار خودم را با شما شروع کردم. دو سه ماهی به ارزیابی مشغول بودم و امروز که در حال رفتن از پیش شما هستم این را به شما می­گویم که ماه‌هاست  با تمام وجودم برای شما کار می­کنم و هیچ انگیزه­ای بجز خدمت در نظام جمهوری اسلامی ندارم.

من نزدیک به هشت ماه است در خدمت شما هستم و نزدیک به25 عملیات پاکسازی همراه شما بوده­ام. چیزهایی در این مدّت دیده­ام که انتظارش را نداشتم. من می­دیدم چطور با رأفت و مهربانی با مردم برخورد می­کنید. می­دیدم فرزندان یتیم آنان را نوازش می­کنید. پیش از هر عملیات پاکسازی، قبل از اینکه به سربازان خودتان بگویید مواظب جانشان باشند، می­گفتید مواظب جان مردم بی‌گناه روستاها باشند، مواظب زن و بچّۀ مردم باشند که آسیبی به آنها نرسد.

من می­دیدم افراد شما در جریان پاکسازی روستاها در حالی­که می‌توانستند درب مغازه­ها را بشکنند و غارت کنند، صبر می­کردند مغازه‌دار بیاید تا اگر چیزی می­خواهند بگیرند و پولش را پرداخت کنند. من حتّی در یکی از روستاها دیدم که سربازی از داخل مغازه­ای که درب آن قفل نشده بود، مقداری خوراکی برداشت و بیشتر از ارزش آنها پول روی ترازو گذاشت و رفت. من دیدم که چطور در روستای شلیم­جاران، که تعداد زیادی عناصر مسلّح ضدّ انقلاب در داخل روستا به دام افتاده بودند و جنگ سختی درگرفته بود، شما جانتان را به خطر انداختید، تا تعدادی از مردم را از معرکه دور کنید.

 در طول مأموریت، من شاهد بودم در کنار جنگ با ضدّ انقلاب چگونه کمک­های انسان­دوستانه را به دورترین روستاها می‌رسانید، دارو برای بیماران می­برید و از خانواده­های بی­سرپرست حمایت مالی می­کنید. نوع برخورد شما با مردم کُرد مرا نزد خودم شرمنده و سرافکنده کرد. همان­طور که گفتم نیم ماجرای بازگشت من مربوط می‌شود به رفتارهای تحقیرآمیز حزب دموکرات با مردم، امّا نیم دیگر آن، که امروز محقّق شده است، دیدن صحنه­های مملو از ملاطفت، محبّت و اخلاق شما با همین مردم محروم است.

امروز توبۀ من توبه­ای حقیقی است و همینجا با شما پیمان می­بندم و خداوند را هم شاهد قرار می­دهم که هیچ‌گاه از این پیمان عدول نخواهم کرد. من کاک محمّدِ هشت ماه پیش نیستم. امروز من افتخار این را دارم که به درگاه خداوند متعال رکوع و سجود می کنم، نماز می­خوانم و همه را از عنایات خداوند و رفتار محبّت‌آمیز شما دارم.

بله این سرگذشت واقعی جوانی است که زمانی اسلحه به دست در کنار عناصر فاسد ضدّ انقلاب علیه نظام جمهوری اسلامی می­جنگید و امروز از یک طرف با دیدن رذالت و پلیدی ضدّ انقلاب و از طرف دیگر، با دیدن ایثار و ازخودگذشتگی و اخلاق جوانان رزمنده، متحوّل شده و به دامان پُر مهر و محبّت اسلام برگشته است. کاک محمّد لباس مقدّس سربازی را از تن خارج کرد و از پیش ما رفت، امّا چند ماه بعد لباس مقدّس دیگری را بر تن کرد. او به گردان نبی اکرم(ص) پیرانشهر پیوست و افتخار پوشیدن لباس پیشمرگ کُرد مسلمان را پیدا کرد.

منبع:جوانمردان(خاطرات سرهنگ علی مرادی)، مرادی، علی،1396، انتشارات ایران سبز، تهران

 

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده