پرسش و پاسخ هفته
چرا ارتش جمهوری اسلامی ایران در زمینه معرفی حقایق مربوط به نقش و تأثیر ارتش در جنگ به مردم اینقدر ضعیف عمل کرده است؟ همواره به نداشتن امکان استفاده از دوربین در ارتش اشاره میشود که به نظر قانعکننده نمی رسد. پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم

بله؛ ما هم به این مسئله اعتراف می­کنیم. واقعیت این است که امروزه دوربین به اندازه مسلسل و به اندازه موشک کارایی دارد. منتها این مسئله در زمان جنگ به دلایل امنیتی و حفاظتی انجام نمی­شد و اصولاً هم این فرهنگ در ارتش وجود نداشت که مسائل عملیاتی یا شورهای ستادی ثبت و فیلم­برداری شود. ضمن اینکه به دلایل مسائل انقلاب دوربین ارتش آن­موقع از نظر مسئولیتی جابه­جا شده بود و در اختیار فرماندهان نبود و خیلی هم به این مسئله توجه نمی­شد.

از طرفی در سپاه و بسیج، عناصر داوطلب مردمی از هر قشر و تخصصی از جمله عکاس، فیلم­بردار، خبرنگار و نویسنده وجود داشتند که ارتش چنین امکانی نداشت.

امروزه نقش مؤثر رسانه­ها در تبلیغات جنگ و پیروزی در جنگ بر همگان آشکار شده و ارتش ما هم بیشتر از گذشته به آن پرداخته است. در مورد گذشته هم اگرچه صدا و سیما فیلم­هایی را ضبط کرده، ولی خب بیرون آوردن آن از آرشیوها و نمایش دادن آن مستلزم اراده و خواست مسئولین و بودجه و طرح­ریزی مناسب می­باشد.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده