فاتحان خرمشهر(17)
امیر سرتیپ2 سید علی اکبر موسوی قویدل اسفند1359در اجرای آتش های ایذایی یک گردان توپخانه۱۳۰ میلیمتری از منطقه رقابیه تلفات و خساراتی را به نیروهای دشمن در بستان وارد کرد و پس از عملیات، یک تیپ زرهی در منطقه تنگ رقابیه مستقر شد که ضمن تهدید جناح جنوبی نیروهای دشمن در تپه های ابوصلیبی خات، دسترسی به ارتفاعات دوسلک (عقبه لشکر1 مکانیزه) آسان گردید.

– از فروردین سال۱۳۶۰ تک های محدود به اتفاق یگان های ارتش و یگان های تازه تشکیل شده سپاه پاسداران آغاز شد و با ۱۵ تک محدود در صحنه عملیات خوزستان و شش تک محدود در صحنه عملیات کرمانشاه، دستاوردهای ارزشمندی به دست آمد؛ از جمله: کشته و زخمی شدن بیش از ۲۰۰۰ نفر و به اسارت در آمدن ۷۰۰ نفر، به غنیمت گرفتن70 دستگاه تانک و نفربر، انهدام ده ها تانک و نفربر و خودرو، سقوط یک فروند بالگرد و انفجار سه انبار مهمات، دسترسی به جناح و جناحین دشمن با تصرف عوارض حساس زمین و توسعه سرپل های موجود و اشغال سرپل های جدید و افزایش روحیه آفندی در نیروهای خودی و کاهش میل به جنگجویی در نیروهای دشمن.

آماده شدن برای اجرای عملیات آفندی گسترده

افزایش نسبی قدرت رزمی و سازماندهی یگان های سپاه پاسداران زمینه های لازم برای اجرای عملیات آفندی گسترده فراهم گردید

نیروی زمینی در اواخر خرداد۱۳۶۰ طرح عملیات آفندی و «ضربت» را به یگان ها ابلاغ کرد و در اجرای آن مقرر گردید ضمن تداوم تک های محدود، عملیات آفندی گسترده توسط هر لشکر در منطقه مربوط طرح ریزی شود و بنا به دستور اجرا گردد.

تقدم اجرا بر شکست حصرآبادان اختصاص داده شد. بدین ترتیب اولین سال دفاع مقدس در حالی به پایان رسید که زمینه های لازم برای اجرای عملیات آفندی گسترده فراهم گردیده بود. ضمن اینکه در آغاز دومین سال دفاع مقدس، عملیات ثامن الائمه در پنجم مهر۱۳۶۰ اجرا شد.

تاریخچه تشکیل قرارگاه مشترک کربلا

در ادامه عملیات ثامن الائمه(ع) که عملیات توام با موفقیت و به شکست حصر آبادان انجامید، تعدادی از سران ارتش و سپاه پاسداران برای ارائه گزارش های تکمیلی به حضرت امام(ره) با هواپیما عازم تهران شدند که فاجعه اسفناکی به وقوع پیوست. هواپیما سقوط کرد و اکثر سرنشینان هواپیما از جمله تعدادی از سران نظامی شهید شدند. با شهادت سرتیپ فلاحی سرپرست ستاد مشترک ارتش، تغییراتی در فرماندهان رده بالای ارتش ایجاد گردید و سرهنگ علی صیاد شیرازی به فرماندهی نیروی زمینی ارتش منصوب شد. این انتصاب تحولات گسترده ای را در صحنه های نبرد به وجود آورد. او ابتدا ستاد مقام نیروی زمینی در جنوب را با بهره گیری از افسران متخصص از یگان های نیروی زمینی و تعدادی از استادان دافوس سازماندهی کرد. در اعلام اولین خط مشی عملیاتی خود نیز اظهار داشت: «از این به بعد طرح ریزی، هدایت و اجرای عملیات آفندی با همکاری ارتش و سپاه پاسداران انجام خواهد گرفت و لذا برای سهولت هماهنگی و همکاری، قرارگاه مقدم نزاجا در جنوب، از دزفول به اهواز منتقل گردید.»

 قرارگاه ابتدا در ساختمان هایی در کارخانه صنایع فولاد در نزدیکی قرارگاه سپاه پاسداران در گلف (منتظران شهادت) مستقر گردید و من ریاست رکن سوم قرارگاه را عهده دار شدم. چون کارخانه صنایع فولاد نقطه مناسبی برای بمباران هوایی دشمن بود، به همین منظور برای استقرار قرارگاه مناسب نبود. بنابراین در حوالی آبادی زرگان ساختمانی که گروه شهید چمران به صورت پاره وقت از آن استفاده می کردند، برای استقرار قرارگاه انتخاب شد و قرارگاه مقدم نزاجا با تصویب فرماندهی در محل جدید مستقر شد فعالیت های ستادی خود را آغاز کرد.

همکاری و هماهنگی نزدیک ارتش و سپاه پاسداران از همان زمان شروع شد و برای طرح ریزی و هدایت عملیات به صورت مشترک قرارگاه عملیاتی کربلا تشکیل شد.

منبع: فاتحان خرمشهر، ابوعلی، زهرا،1388، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده