فاتحان خرمشهر(14)
امیر سرتیپ2 سید علی اکبر موسوی قویدل مراحل تثبیت متجاوز وضعیت صحنه نبرد از آغاز تهاجم تا پایان روز 6/6/1359 در شش روز اول جنگ نیروهای کم ارتش در شرایط بسیار ناگوار فرماندهی و کنترل که از حداقل آمادگی و کارآیی رزمی برخوردار بودند، در برابر ارتش برتر عراق قرار گرفتند؛ اما با کمک نیروهای سپاه پاسداران و نیروهای مردمی بومی و محلی توانستند. نیروهای دشمن را در قسمتی از جبهه ها از ادامه پیشروی باز دارند. سران رژیم بعث قطعنامه۴۷۹ شورای امنیت را که در ششم مهر ماه۱۳۵۹ (۲۸ سپتامبر۱۹۸۰) مبنی بر آتش بس و حل اختلافات از طریق مذاکره صادر شده بود، پذیرفتند.

سؤال اینجاست که آیا ارتش عراق به اهداف خود رسیده بود؟ پس تلاش آفندی دشمن در50 روز بعد برای ادامه پیشروی به چه منظور بود؟ قطعاً مسئولان کشور عراق به اشتباه خود در ارزیابی انگیزه نیروهای ارتش و فداکاری و ایثار مردم قهرمان ایران اسلامی پی برده بودند. آنها که بنا به نوشته روزنامه لوموند چاپ فرانسه؛ «انتظار داشتند که همزمان با تهاجم، در ارتش ایران و نیروهای مردم بومی شورش و اغتشاشاتی پدید خواهد آمد.»

برخلاف تصور آنها رزمندگان ایران علاوه بر دفاع سرسختانه با آفندهای متقابل از زمین، هوا و دریا ضرباتی به دشمن وارد کردند که برای سران کشور عراق غیرقابل تصور بود. زیرا؛ «نیروی هوایی با وجود محدودیت های فراوان در۳۱ شهریور ماه به فاصله دو ساعت پس از بمباران هواپیماهای عراقی، دو پایگاه الرشید بغداد و شعیبیه بصره را بمباران کرد و به دنبال آن در بامداد روز اول مهر ماه با140 فروند هواپیمای شکاری بمب افکن اکثر پایگاه های هوایی و مراکز نظامی عراق را بمباران کرد.»

در تاریخ۲ مهر ماه آفند متقابل یگان هایی از تیپ1 لشکر ۸۱ زرهی، نیروهای سپاه پاسداران و نیروهایی از یگان های ژاندارمری در منطقه میمک، صحنه عملیات کرمانشاه – ایلام اجرا کردند که ضمن وارد کردن تلفات و خسارت به دشمن» ۲۵ نفر اسیر و چهار خودرو را به غنیمت گرفتند.

روز چهارم مهرماه یگان های نظامی و نیروهای سپاه پاسداران مردمی متجاوزان را از شهرهای سرپل ذهاب و

گیلان غرب تا ارتفاعات غربی این دو شهر عقب راندند.

در ششم مهر ماه یگان هایی از تیپ۸۴ خرم آباد در منطقه عین خوش تک کردند و پاسگاه های نهر عنبر و ربوط را تصرف کردند.

آتش سنکین توپخانه، هجوم بالگردهای جنگنده و حملات هواپیماهای شکاری نیروی هوایی تلفات و خسارات سنگینی به متجاوزین تحمیل کرد. روزنامه جمهوری اسلامی در مورخه17/7/1359 به نقل از روزنامه لوماتن چاپ فرانسه نوشت: «ورزیدگی و هوشیاری نیروی هوایی ایران تعجب همگان را برانگیخته است.»

نیروی دریایی ارتش ایران با برتری کامل، عرصه را برای نیروهای عراقی محدود و نیروی دریایی عراق را در کانال خور عبدالله محبوس کرد. ضمن اینکه تکاوران دریایی، رزمندگان اسلام را در نبردهای زمینی در خرمشهر و آبادان کمک و یاری دادند.

وضعیت صحنه نبرد از7/7/1359تا26/8/1359 (تثبیت متجاوز)

با پاسخ سران جمهوری اسلامی به قطعنامه شورای امنیت مبنی بر اینکه تا یک سرباز عراقی در خاک ایران اسلامی حضور داشته باشد، مذاکره ای انجام نخواهد شد، ارتش عراق ناگزیر به ادامه پیشروی گردید، در حالی که ادامه پیشروی در صحنه عملیات کرمانشاه – ایلام به کندی انجام می گرفت.

منبع: فاتحان خرمشهر، ابوعلی، زهرا،1388، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده