خاطرات سرتیپ دوم غلامحسین دربندی(59)
عملیات ثامن الائمه5/7/1360 «حصر آبادان باید شکسته شود!» این فرمانی بود که حضرت امام خمینی (ره) در14/8/1359 خطاب به نیروهای مسلح، به ویژه ارتش جمهوری اسلامی ایران صادر فرمود. لشگر77 ثامن الائمه، مأمور اجرای این فرمان شد. عملیات در ساعت0100 پنجم مهر1360 با رمز«نصر من الله و فتح قریب» آغاز شد و در تاریخ هفتم مهر1360، با موفقیت به پایان رسید.

این عملیات را نیروی زمینی ارتش با شرکت و همکاری یگان هایی از سپاه پاسداران اجرا کرد؛ در جریان این عملیات نیروها، ساحل شرق رودخانۀ کارون به وسعت150 کیلومتر مربع را آزاد کردند و محاصرۀ آبادان را طبق فرمان حضرت امام (ره) شکستند.

از نکات قابل توجه در این عملیات، طراحی کلاسیک و انجام پیش بینی های مورد نیاز در تمام زمینه ها بود. هم چنین در پایان عملیات،1656 اسیر عراق در برابر فرماندهان عالی رتبۀ ارتش جمهوری اسلامی ایران- سرلشگر شهید ولی الله فلاحی و سرتیپ ظهیرنژاد رژه رفتند و سرهنگ «جوادی» فرمانده عملیات و فرمانده لشگر77 ثامن الائمه، حدود20 دقیقه به زبان عربی برای اسیران عراقی صحبت کرد.

باید بگویم که فرمانده رشید اسلام سرلشگر «نامجو، فلاحی، کلاهدوز، جهان آرا» دو روز بعد از این عملیات در یک سانحۀ هوایی به شهادت رسیدند.

منبع : دکتر بدو، منتظر، رضا، 1393، عماد‌فردا، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده