تیپ37 در عملیات فتح المبین
بخش یازدهم: رسيدن نيروهاي نصر6 (تيپ37) به امامزاده عباس ساعت 0710 روز 4/1/1361 يعني سومين روز آغاز عمليات فتحالمبين گردان 237 تانك چيفتن طي پيامي اعلام كرد كه گردان مذكور به امامزاده عباس رسيده و در سمت چپ امامزاده عباس ابتداي جاده دچه به ابوغريب با نيروهاي زرهي دشمن كه در مواضع خود مستقرند مواجه شده و تحت فشار شديدي قرار گرفته و تقاضاي نيروهاي كمكي و آتش هاي پشتيباني توپخانه و پشتيباني هوايي كرده است.

همزمان گردان 239 تانك نيز طي پيامي وصول گردان مذكور را به امامزاده عباس، اعلام و از مقاومت بسيار جدي نيروهاي زرهي و مكانيزه دشمن كه در سمت راست و شمال امامزاده عباس در حال فعاليت بودند خبر داد و به منظور خنثي كردن فعاليت نيروهاي دشمن براي ادامه پيشروي به سوي غرب درخواست پشتيباني هوايي و آتش هاي پشتيباني توپخانه نمود.

 

اقدامات پاسگاه عملياتي نصر6 (تيپ37)

پاسگاه فرماندهي نصر6 (تيپ37) ضمن اعلام وصول نيروهاي رزمنده دلاور تيپ37 زرهي به امامزاده عباس و جاده دچه به ابوغريب و تصرف هدف از پيش تعيين شده، پيامهاي دريافتي از نيروهاي درگير در منطقه عمومي امامزاده عباس را به قرارگاه فرماندهي نصر گزارش كرد و ضمن تقاضاي اختصاص آتش هاي پشتيباني توپخانه و پشتيباني هوايي و اعزام نيروي كمكي به منطقه درگيري، خواستار پيشروي نصر2 در جناح چپ و پيشروي نصر5 در جناح راست محور پيشروي تيپ37 زرهي از ارتفاعات شاوريه به منطقه امامزاده عباس گرديد.

جناب سرهنگ اصغر جمالي، جانشين محترم فرماندهي نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي ايران، به محض دريافت پيام تيپ37 زرهي، ضمن عرض تبريك، ورود نيروهاي تيپ37 زرهي به منطقه عمومي دشت عباس را نويد پيروزي رزمندگان ارتش جمهوري اسلامي ايران بر نيروهاي اهريمني دشمن عنوان كرد و بر پايمردي رزمندگان اسلام درود فرستاد.

 

استقرار پاسگاه عملياتي نصر6 (تيپ37)

پاسگاه تاكتيكي تيپ37 زرهي در حوالی امامزاده عباس استقرار يافت درگيري قطعي و سرنوشت ساز ما با نيروهاي زرهي و مكانيزه و نيروهاي مخصوص دشمن در منطقه عمومي امامزاده عباس به اوج خود رسيده بود. بمباران هاي پي در پي آتش هاي توپخانه‌هاي دو طرف، شليك برق آساي نيروهاي زرهي و غيره، كل منطقه امامزاده عباس تا تپه‌هاي علي‌گره‌زد را مملو از گرد و خاك ساخته بود.

پاسگاه عملياتي تيپ37 زرهي به منظور كنترل نيروهاي درگير تصميم گرفت كه فرماندهي تيپ به همراه دو نفر از افسران و درجه داران عمليات و اطلاعات در خط مقدم حضور يابد و تدابيري را اتخاذ و اعمال نمايد. و نظارت بر درگيريهاي نيروهاي خودي و دشمن در ارتفاعات تينه و نيز اداره پاسگاه عملياتي و برقراري ارتباط، ارسال و دريافت پيامهاي سلسله مراتب فرماندهي تا تسلط كامل نيروهاي خودي بردشمن به عهده جناب سرهنگ صمد فرهادي رئيس ركن 2 تيپ37 زرهي واگذار گرديد.

 

پيام دريافتي از گردان 237 تانك چيفتن

گردان237 تانك چيفتن با ارسال پيامي درساعت0730 روز4/1/1361 از درگيري شديد و شاخ به شاخ تانكها و نيروهاي گردان مذكور با نيروهاي دشمن و انهدام چندين دستگاه از تانك ها و نفربرهاي آنان، همچنين انهدام يك دستگاه ديگر از تانكهاي نيروهاي خودي خبر داد و اعلام كرد: با نيروهاي بي‌شمار زرهي و مكانيزه دشمن در حوالي غرب امامزاده عباس و مشرف بر جاده دچه به ابوغريب مواجه شده و دشمن با آتشباري و بمباران، بي‌وقفه نيروهاي خودي را به صورت طاقت فرسا تحت فشار قرار داده‌ است. سپس تقاضاي فوري پشتيباني هوايي و توپخانه كرد.

 

پيام دريافتي از گردان 239 تانك ام 60

گردان 239 تانك ام – 60 در ساعت0740 روز4/1/1361 سومين روز جنگ از درگيري نيروهاي گردان با نيروهاي زرهي دشمن، در مسافتي بسيار نزديك در شمال شرقي امامزاده عباس همچنين انهدام دو دستگاه از تانك هاي نيروهاي خودي و شهادت چهار نفر از افسران و درجه داران از خود گذشته گردان مذكور و انهدام تعداد نه دستگاه از تانك ها و نفربرهاي نيروهاي دشمن و وارد كردن تلفات زيادي به نفرات دشمن خبرداد و تقاضاي پشتيباني هوايي كرد.

 

اقدامات قرارگاه نصر6

  پاسگاه عملياتي تيپ37 زرهي، ضمن گزارش پيامهاي دريافتي از نيروهاي درگير به قرارگاه فرماندهي نصر، بر توجه ويژه قرارگاه فرماندهي نصر به منطقه درگيري تيپ37 زرهي بانيروهاي بي‌شمار دشمن در منطقه دشت عباس و اختصاص آتش هاي پشتيباني توپخانه و پشتيباني هوايي به اين محل از صحنه نبرد و پيشروي هرچه سريعتر نصر2 درجناح چپ به منظور تامين جناح چپ منطقه درگيري تيپ37 زرهي و پيشروي نصر 5 از ارتفاعات شاوريه به شمال شرق امامزاده عباس به خاطر تامين جناح راست منطقه درگيري تيپ37 زرهي اصرار مي‌ورزيد. به‌علاوه به دليل فشار فوق‌العاده‌اي كه از طرف نيروهاي دشمن در سمت چپ امامزاده عباس و اطراف محور دچه به ابوغريب بر گردان237 تانك چيفتن وارد مي‌آمد، تيپ37 زرهي به ناچار واحد احتياط خود را كه شامل گردان منهاي 177 مكانيزه تقويت شده با يك دسته تانك ام – 60 بود، در خط درگيري گردان 237 تانك چيفتن وارد عمل كرد و بدين ترتيب منطقه درگيري گردان 237 تانك چيفتن تا اندازه‌اي تقويت گرديد.

 

درگيري نيروهاي خودي و دشمن در منطقه دشت عباس

به طوري كه قبلاً به‌طور مختصر اشاره شد، تيپ84 پياده خرم‌آباد و تيپ14 امام حسين(ع) از سپاه پاسداران انقلاب اسلامي كه از واحدهاي تحت كنترل قرارگاه قدس در منطقه و مواضع عين خوش استقرار يافته بودند، تحت فشار لشكر 10 زرهي و نيروهاي تقويتي عراق بودند.

با وجود فشار فوق‌العادة نيروهاي زرهي و مكانيزه دشمن به منظور انهدام و يا به اسارت درآوردن نيروهاي ما، تصرف و تامين مواضع منطقه عين خوش، با اين حال تيپ84 پياده خرم‌آباد و تيپ14 امام حسين(ع) از سپاه پاسداران با پايمردي و جانفشاني و مقاومت جانانه خود تمامي حملات و تلاشهاي دشمن را سركوب و از دسترس نيروهاي دشمن به مواضع و مناطق ياد شده جلوگيري و ممانعت كرده بودند.

اخبار دريافتي پست شنود

پست شنود تيپ37 زرهي در ساعت 0730 روز 4/1/1361 سومين روز جنگ، اخباري را حاكي از نگراني و اضطراب فرماندهان نيروهاي دشمن مبني بر حملة نيروهاي زرهي ارتش جمهوري اسلامي ايران (تيپ37 زرهي) و ورود آنها به منطقه عمومي دشت عباس و تصرف امامزاده عباس و جاده دچه به ابوغريب دريافت كردند كه طبق آن به لشكر 10 زرهي دشمن مأموريت داده شده بود كه با صرف نظر از مواضع عين خوش و با سرعت هرچه سريعتر به سوي شرق و منطقه دشت عباس حركت و با استفاده از آتش هاي سنگين توپخانه و بمباران هوايي، نيروهاي تيپ 37 زرهي را منهدم كرده و به سوي تپه‌هاي علي گره زد و سه راهي قهوه خانه در غرب رودخانه كرخه پيشروي نمايند.

 

ارسال اخبار دريافتي از دشمن به قرارگاه نصر

در ساعت 0740 روز 4/1/1361هنگام گزارش اخبار دريافتي از پست شنود به قرارگاه فرماندهي نصر، جنگنده بمب افكنهاي دشمن برفراز عرصه نبرد ظاهرشدند‌ و منطقة درگيري نيروهاي تيپ37 زرهي و محور اصلي از تپه‌هاي علي‌گره‌زد تا منطقه عمومي دشت عباس را به شدت بمباران كردند. با گذشت لحظه به لحظة زمان، نيروي هوايي دشمن با افزايش جنگنده بمب افكنهاي خود بمباران منطقه درگيري ‌را بيشتر و بدون وقفه ادامه مي‌داد.هم زمان خمپاره‌اندازها و نيروهاي توپخانة دشمن، در مناطق عين‌خوش، دشت‌عباس و ارتفاعات تينه به همراهي نيروي زميني دشمن؛ از جمله:لشكر10 زرهي، لشگر1 مكانيزه و واحدهاي مخصوص، آتش هاي بي‌امان خود را بر مواضع نيروهاي خودي از جمله تيپ37 زرهي، در منطقه عمومي دشت عباس و جاده اصلي تا تپه‌هاي علي‌گره‌زد، متمركز كرده بودند.

وضعيت نيروهاي تيپ37 زرهي با وجود پايداري و مقاومت كم نظير بسيار بحراني بود‌ و وضعيت فوق العاده خطرناك‌ موجوديت‌ تيپ 37 زرهي را تهديد مي‌كرد.

 

منبع: تیپ37 زرهی در عملیات فتح المبین، صارمی، مجید،1387، ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده