• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

عبور از دیوار مرگ (6)


 پس از اطمينان از خالی بودن قمقمه‌ها، ستون راهپیمایی (ستون2 در دو طرف جاده) بطرف کوه میشداغ که در فاصله 10کیلومتری محل استقرار گردان بود حرکت کرد. تا رسیدن ستون راهپیمایی به بالای کوه میشداغ چند نفری از فرط تشنگی حالشان وخیم شد و در نزدیکی کوه میشداغ از حرکت بازماندند (البته این افراد به نام مشخص شدند تا برنامه دیگری برای احراز آمادگی آن‌ها در نظر گرفته شود)

1398/7/23 12:46:55 13 0

پیشگامان صنعت رادار در ایران-26


جمله رهبر معظم انقلاب، آن جمله معروف که امیر غلامی از آن تابلویی ساخته و در محل پروژه ناظر2 نصب کرده بود و آن این بود:

ساده لوح‌ها در دنیا خیال می‌کنند که باید پول داد و ابزارخرید. این بدترین بلیه برای یک سازمان رزمی است که برای ابزارهای خود ناگزیر باشد به دیگران رو کند.

1398/7/23 11:48:6 7 0

پیاده نظام و دفاع مقدس-42


هر يك از پايگاه‌هاي هوانيروز با تشكيل تيم‌هاي عملياتي متشكل از چند فروند بالگرد از يگان‌هاي عملياتي پشتيباني مي‌كردند. در طول جنگ تحميلي مناطق استقرار تيم‌هاي عملياتي عبارت بود از: اروميه، سقز، سنندج، مراغه، كرمانشاه، سرپل ذهاب، گيلان‌غرب، ايلام، سومار، آبدانان، دزفول، مسجد سليمان، اهواز، ماه‌شهر و در ماه‌هاي اول جنگ در آبادان. اين‌گونه بالگردها در اختيار فرماندهان مناطق براي انجام پشتيباني‌هاي فوري قرار داشته و در صورت نياز تقويت مي‌شدند.

1398/7/23 11:42:28 8 0

ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا


نیروی هوایی یک مجموعه باشکوه و زیباست، آمیزه ای است از نظامی گری، دانش، فناوری، شجاعت و هنر. به همين دلایل روشن است که چهره نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در دوران جنگ تحمیلی و دفاع مقدس، همواره در چشم ملت ایران، یک چهره درخشان و افتخار آمیز بوده است.

1398/7/23 11:40:22 16 0

فرماندهان صدام (87)


عبوسی: در اوایل ۱۹۸۱م صدام متوجه شد تلفات ما از تلفات ایرانیان بسیار بیشتر است و دستور داد پروازها برای حدود یک ماه متوقف شود تا نیروی هوایی بتواند بار دیگر خود را سازماندهی کند. ازآن‌پس، فرماندهی نیروی هوایی همه درخواست‌هایی را که برای تأمین پوشش هوایی می‌رسید بی‌درنگ به فرماندهی کل نیروهای مسلح ارجاع می‌داد و تصمیم نهایی در مورد اهداف موردنظر را فرماندهی کل و فرماندهی نیروی هوایی اتخاذ می‌کرد.

1398/7/23 11:35:28 19 0

بازخوانی جنگ تحمیلی (28)


ما در اصول طرح‌ریزی نظامی همیشه توان بیشتری را برای تلاش اصلی منظور می‌کنیم و یا در پدافند برای منطقه حساس، یک احتیاط قوی در نظر می‌گیریم. در سازمان رزم سپاه2 عراق که تلاش اصلی هم نیست و قرارگاه آن در قزل‌رباط مستقر بود، می‌بینیم که تیپ‌10 زرهی عراق که قوی‌ترین تیپ آن موقع و تنها واحد مجهز به تانک تی72 بود، در همین منطقه به عنوان احتیاط سپاه2 در نظر گرفته می‌شود و دیگر اینکه مناطق زین‌الکش و میمک در شانزدهم و نوزدهم شهریورماه 1359 تصرف می‌شود. معنی و مفهوم این سازماندهی و پیش‌دستی یعنی اینکه ارتش بعث نگران حمله و یا پاتک ایران در محورهای منتهی به بغداد است که به خاطر طرح ابومسلم می‌باشد.

1398/7/23 11:30:12 12 0

فرماندهان صدام (86)


عبوسی: اطلاعات جاسوسی ما در مورد ایران بسیار ضعیف بود و به همین علت بیشتر بر شجاعت خلبان‌هایمان تکیه داشتیم. از طرفی، سامانه‌های پدافند هوایی ایرانیان قوی بودند. هریک از پایگاه‌های هوایی آنها در مقابله با حملات ما مانند گویی آتشین بود و در هر مأموریت یک یا دو فروند از هواپیماهایمان را از دست می‌دادیم. 

1398/7/22 12:32:11 17 0

بازخوانی جنگ تحمیلی (27)


شرحی درباره ارتش عراق

 در ارتش عراق، سازمان و اصول و قواعد اساسی رزم برگرفته از دکترین انگلیس‌ها و غربی است؛ بر خلاف آنچه که شایع است تنها سلاح و تجهیزات آنها از شوروی سابق گرفته شده است؛ ساختار ستاد لشکرها و سازمان واحدها عیناً انگلیسی است. در تطبیق مقایسه‌ای اصول و قواعد رزم نیروی زمینی (یگان‌های زمینی) ارتش عراق با مشابه آنها در ارتش خودمان که برگرفته از آموزش‌های غرب (آمریکا) است، هیچ اختلافی دیده نمی‌شود. در صورتی که با ارتش شوروی قابل انطباق نیست؛ البته موارد استثنایی در بکارگیری آتش‌های توپخانه دیده میشود. 

1398/7/22 12:24:33 16 0

پیشگامان صنعت رادار در ایران-25


آن زمان اکثر رادارهای جنوب که از نوع لامپی و نسل اول رادارهای آمریکایی در ایران بودند، به علت نبود قطعه کلیدی کلایسترون آخرین تقویت کننده سیگنال راداری(LC35) به علت شرایط تحریم در آن زمان در حال غیرعملیاتی شدن بودند. به محض ورود ما به دفتر فرماندهی پدافند، ایشان سوال کردند آیا امکان جایگزینی این لامپ‌ها با کلایسترون چینی KL28 وجود دارد؟

1398/7/22 12:19:20 17 0

عبور از دیوار مرگ (5)


در اوایل آبان‌ماه فرمانده دسته شناسایی محل دقیق کمربند آتش را تعیین نمود. بطوری که هیچ‌گونه محدودیتی برای یگان‌های تکاور ایجاد نکند و به محض کشف عملیات و تیراندازی اولین گلوله دشمن بتواند سنگرهای آتش دشمن را با اجراي آتش روانه شده از بالا سر نيروي خودي منهدم کند، محل سه گذرگاه منتهی به سه هدف را برای آخرین هماهنگی به فرمانده گردان ارائه داد. پس از بحث و بررسی و شناسایی در روز و شب، محل‌ها با اندکی تغییر تعیین و پس از تصویب به فرمانده دسته شناسایی ابلاغ شد تا سه معبر در میدان مین دشمن در منطقه هدف ایجاد (باز) كند. بعد از جمع‌آوري اطلاعات كامل از زمين و دشمن طرح عملياتي گردان برابر شماي شماره 3 تهيه شد.

1398/7/22 11:17:6 17 0
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015