• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

به مناسبت سالروز عملیات بازی دراز - 2 اردیبهشت 1360 (انتشار مجدد)


وضعیت منطقه عملیات

مجموعه ارتفاعات صعب العبور بازی دراز که دارای شیب‌های تند و بریدگی‌ها و پیچیدگی های ممتد در همه جهات است، یکی از موانع عمده برای هر نوع حرکات یگان های نظامی به شمار می رود.

 

به مناسبت سالروز عملیات بازی دراز، هیئت معارف جنگ شهید صیاد،جنگ،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق

این ارتفاعات محورهای سر پل ذهاب _  قصر شیرین را از محور گیلانغرب _ چم امام حسن _ قصر شیرین و تا حدودی معابر منتهی به گیلانغرب جدا می کند و کنترل و دیده بانی فوق العاده مناسب و عمیق و وسیع به همه جهات، به ویژه شمال، شرق و جنوب را ممکن می سازد.

همچنین امکان پشتیبانی متقابل را از نظر آرایش نیروها و طرح ریزی آتش برای انجام ماموریت از بین می برد، به همین جهت نیروهای متجاوز عراق در آغاز جنگ تلاش کردند این ارتفاعات را اشغال کنند و از همان ابتدا به عنوان یک منطقه دیده بانی مورد استفاده قرار دهند، به طوری که با اجرای آتش های توپخانه  دیده بانی شده از بازی دراز، مشکلات عمده ای را برای یگان های تیپ 3 لشکر 81 زرهی در سرتاسر منطقه پدافندی این یگان و حتی تردد خودروها از گذرگاه های اجباری کل داوود و میان کل در مسیر پاتلاق _ سر پل ذهاب فراهم ساخته بود. به این ترتیب دشمن در قلل مرتفع 1050 و 1100 شمالی و جنوبی و 1150، به دلیل مزیت و برتری که به لحاظ دیده بانی و هدایت آتش های توپخانه داشت، اقدام به احداث جاده ای آسفالته از نزدیکی آبادی خزل گوری کهرک واقع در مسیر جاده ی قصر شیرین _ گیلانغرب به دامنه غربی قله ی 1150 بازی دراز نمود و یک تیپ پیاده و یک دسته تانک را روی این ارتفاعات مستقر کرد و دیدگاه واقع روی این قله را که از تسهیلات ارتباطی قابل توجه برخوردار بود به نام دیدگاه صدام  نامگذاری کرد تا از دستیابی نیروهای ایرانی به ارتفاعات مورد بحث جلوگیری نماید. نظر به برتری نسبی نیروهای  دشمن در آغاز جنگ، رزمندگان ایرانی نتوانستند آنان را از ارتفاعات بازی دراز عقب برانند و حتی در عملیات آفندی تنگ حاجیان و چغالوند نیز موفق به اجرای این امر نشدند، در نتیجه در طول شش ماهه اول جنگ از سال 1359 این ارتفاعات همچنان در اشغال دشمن باقی ماند. از اوایل سال1360، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفتند اقدامات جدی تری برای عقب راندن نیروهای متجاوز انجام دهند و به همین دلیل لشکر 81 زرهی و سپاه پاسداران همرزم آن لشکر، ارتفاعات بازی دراز را به عنوان اولین هدف نیمه گسترده در صحنه عملیات غرب انتخاب کردند.

زمان و مدت عملیات:

این عملیات در ساعت 05:00 دوم اردیبهشت1360، آغاز و در پایان روز 9 اردیبهشت1360، و بعد از هفت روز نبرد دلاورانه خاتمه یافت.

مأموریت:

تیپ 3 لشکر 81 زرهی مأموریت دارد در ساعت 05:00 دوم اردیبهشت ماه به منظور تصرف قله های 1050 و 1100 شمالی و جنوبی و 1150 ارتفاعات بازی دراز تک نموده، نیروهای دشمن را منهدم و آماده می شود تک را برای تصرف ارتفاعات 1020 ادامه دهد. پس از 7 روز عملیات بسیار سنگین علی رغم  تصرف هدفهای تعیین شده، بدلیل پاتک های مکرر دشمن ارتفاع 1150 مجدداً توسط عراق تصرف شد.

در این عملیات علی اکبر شیرودی، خلبان قهرمان یگان هوانیرزو (هواپیمائی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران) به شهادت رسید.

نتیجه:

1-    آزاد سازی اهداف در روزهای اولیه نبرد و از دست دادن قله 1150 متری در روز پایانی عملیات.

2-    بیش از 1500 نفر از نیروهای عراقی کشته و زخمی شده و 458 نفر نیز به اسارت در آمدند.

3-    تیپ 3 پیاده کوهستانی ارتش عراق منهدم گردید و تلفات و ضایعاتی به تیپ 22 کوهستانی دشمن وارد آمد.

4-    7 فروند هواپیما و 5 فروند بالگرد به اضافه تعدادی تانک و نفربر و خودرو و ادوات جنگی از جمله ضایعات عراقی ها در این عملیات بوده است.

گردآورنده : فرشاد نژادخیر

 

منابع:

1-    تقویم تاریخ دفاع مقدس، انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی،1387

2-    کتاب اطلس نبردهای ماندگار، نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی، سازمان ایثارگران ارتش

1393/2/1 2586 0
قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی
تویضیحات در موتور جستجو
وضعیت منطقه عملیات مجموعه ارتفاعات صعب العبور بازی دراز که دارای شیب‌های تند و بریدگی‌ها و پیچیدگی های ممتد در همه جهات است، یکی از موانع عمده برای هر نوع حرکات یگان های نظامی به شمار می رود.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015