• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)

میگ و دیگ (59)  و  (60)


شرمندگی - سرهنگ محمدرضا عباسي

در عملیات فتح‌المبین بود که ما در میشداغ مستقر بودیم و پروازهای فکه را انجام می‌دادیم. یک بار از ما خواستند که یک پرواز فوری شناسایی در منطقه انجام دهیم. به همین خاطر یک تیم آتش به پرواز درآمد.

در حین پرواز ناگهان متوجه شدیم که وارد منطقه استقرار نیروهای عراقی شده ایم. بلافاصله درگیری آغاز شد و یکی از خلبانان مسیحی ما که متخصص موشک ماوریک بود، قرارگاه عراقی‌ها را مورد هدف قرار داد و آنجا را تبدیل به تلی از آتش نمود.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

در این گیر و دار که عراقی ها آواره و حیران شده بودند، سرهنگ خادم که خلبان بالگرد رسکیو1 بود، در بین نیروهای عراقی فرود آمده و ده نفر را انتخاب و سوار بالگرد نمود. وقتی در قرارگاه خود فرود آمدیم، یکی از روحانیون حاضر در منطقه که عربی بلد بود، به طرف عراقی‌ها رفت. عراقی‌ها فقط آه و ناله می‌کردند. در حالی که آسیب بدنی به هیچ کدام از  آنها وارد نشده بود. به همین خاطر آن روحانی از یک عراقی دلیل آه و ناله‌اش را پرسید. عراقی در حال ترس و لرز که از لحن کلامش معلوم بود، گفت:

- فرماندهان ما مرتب می‌گفتند که ایرانی‌ها اسرای عراقی را شکنجه و  آنها را می‌کشند!

این حرف عراقی وقتی زده شد که چند نفر از دوستان ما با شربت و شیرینی، شروع به پذیرایی از اسرای عراقی نموده بودند.

نگاهی به آن اسیر کردم. در نگاهش شرمندگی موج می زد. چشمم را به طرف عراقی های دیگر چرخاندم. در چهره آنها هم شرمندگی کاملاً مشهود بود.

ملافه

سرهنگ حمید رضا صفايي‌پور

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، اشرار و ضد انقلاب در منطقه غرب فعالیت گسترده ای داشتند و در اکثر ادارات و ارگان ها رخنه کرده بودند. در آن ایام تیم‌های پروازی هوانیروز در ارومیه مستقر بودند و ضد انقلاب حتی به اطلاعات پروازی ما دست پیدا کرده بودند. مسئولان امر برای آن‌که با این جاسوسی ضد انقلاب مقابله کنند، گاهی هم ابتکاراتی به خرج می دادند که بتوانند عملیاتی را انجام بدهند.

یک بار برای انجام یک پرواز قرار شد وقتی تیم آتش به منطقه عملیاتی رسید، نیروهای خودی ملافه سفیدی را تکان بدهند تا محل خودی و ضد انقلاب مشخص بشود.

با این برنامه ریزی که به نظر ما، خیلی هم محرمانه بود، تیم پروازی ما به پرواز درآمد. وقتی به نزدیکی محل عملیات رسیدیم، ناگهان مشاهده کردیم که در هر گوشه و کناری، یک ملافه سفید در حال تکان خوردن است. تعداد ملافه ها آن قدر زیاد بود که نتوانستیم هدف را تشخیص دهیم و به ناچار بدون انجام عملیات به پایگاه اصلی خود برگشتیم.

وقتی مسئله را به مسئول امر گزارش دادیم، در حالی که خنده اش گرفته بود و هم متعجب شده، گفت: باید یک فکر اساسی بکنیم.

یکی از خلبانان گفت: چه فکری؟

آن مسئول گفت: این که از این پس رمز عملیات را فقط به گوش افرادی که می خواهند عملیات را انجام بدهند، بگوییم تا خودمان کیش نشویم.2

پا نوشته ها:

1- بالگرد نجات.

2- داستان کیش اشاره به گنجشک­هایی است که در ضرب­المثل آمده است. گروهی گنجشک از نقطه‌ای به نقطه دیگر پرواز و در مزرعه­ای فرود می­آیند. صاحب مزرعه می­گوید: کیش. رئیس گنجشک‌ها می­گوید: ما گنجشک هستیم نه کیش. و بالاخره صاحب مزرعه اکثر گنجشک­ها را می­کشد تا خود رئیس گنجشک­ها تیر می­خورد و در لحظه مردن می­گوید: پس من هم کیش بودم و نمی­دانستم.

 

منبع: میگ و دیک2، سرهنگ پور بزرگ وافی، علیرضا، 1392، ایران سبز، تهران

1395/12/25 10:40:49 154 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
برای عضویت درکانال سایت هیئت معارف جنگ شهید صیاد شیرازی اینجا کلیک کنید
تویضیحات در موتور جستجو
جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015