• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)

چرا ارتش و سپاه بعد از مدتی جدا از هم جنگیدند؟ کدام عملیات را ارتش مستقل عمل کرد و کدام عملیات را سپاه؟


پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

همان;گونه که در سوالات قبلی اشاره شد، هیچ;گاه اختلافی بین ارتش و سپاه برای رسیدن به اهداف وجود نداشت. ولی گاهی اختلاف سلیقه در روش ها و شیوه جنگیدن مشاهده می شد. لذا بعد از تشکیل نیروهای سپاه و اعلام آمادگی سپاه برای انجام عملیات مستقل، در سال 1363 بنا به دستور قرارگاه عملیاتی خاتم;الانبیاء(ص) مقرر می شود ارتش و سپاه می توانند به صورت مجزا عمل کنند و این تجربه تازه ای بود که در جنگ تحمیلی اعمال شد.البته تا پایان جنگ همواره در عملیاتهای انجامشده توسط یگان;های تک;ور سپاه، که با ارتش ادغام نبودند نیز نیروی هوایی، پدافند هوایی، هوانیروز و توپخانه نیروی زمینی ارتش در پشتیبانی از عملیات یگان;های رزمی سپاه قرار می گرفت و نیروی دریایی هم با حفاظت از آب های خلیج فارس درواقع کلیه عملیات ها را پشتیبانی می کرد. بنا به تدبیر قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) نیروی زمینی هم به عنوان تک پشتیبان در سطح وسیعی برای کمک و تسریع در عملیات سپاه وارد عمل می شد. به طور مثال در عملیات والفجر8 نیروی زمینی ارتش در منطقه پاسگاه زید و شرق بصره وارد عمل شده و توجه دشمن را از منطقه فاو به سوی شرق بصره جلب نمود. لذا تا پایان جنگ همواره همکاری ها بین این دو سازمان وجود داشته است.

1395/11/23 10:11:3 204 0
قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی
برای عضویت درکانال سایت هیئت معارف جنگ شهید صیاد شیرازی اینجا کلیک کنید
تویضیحات در موتور جستجو
جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015