عکس شهید صیاد شیرازی
ارم هیئت معارف جنگ
عکس امام خمینی و امام خامنه ای

در حال بارگذاری...

 • ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
 • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
 • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
 • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
 • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
 • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
 • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
 • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
 • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

زمینه­‌های مناقشه ایران و عراق بر سر اروندرود را تشریح کنید و مفهوم خط تالوگ را توضیح دهید.


زمینه­‌های مناقشه ایران و عراق بر سر اروندرود را تشریح کنید و مفهوم خط تالوگ را توضیح دهید.

پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم.

1398/10/7 10:6:21 260 0
دریاسالار (33)

استانداردهای آموزش [1] 

از آنجا که ناوشکن سبلان تماماً با آبگرفتگی و کنترل صدمات وارده درگیر بود و با پیشگیری لازم از بروز هرگونه حریقی جلوگیری نمود، لذا از استانداردهای آموزشی "مبارزه با حریق" صرف‌نظر و تنها  استانداردهای آموزشی "پیشگیری از آبگرفتگی و روند اقدامات مربوطه" را مد نظر قرار داده، تا مقایسه‌ای از اقدامات انجام شده در یگان با آنچه که در استانداردها آمده، به عمل آید و اهمیت "تجربه و تفکر و هنر مدیریت و آثار معنویت" در شرایط تنش جنگی کاملاً نمایان گردد.

1398/10/29 10:18:40 2 0
ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا

فصل سوم: ارتش بازوهای مستحکم ملت و کشور-125

بخش دوم: ایستادگی در مقابل دشمن

1398/10/29 10:10:32 0 0
هفتمین فصل غزل (21)

یک سال آزگار است در آسمان آبی

می‌گردم و ندیدم ردی ز یک کبوتر

ای وسعت قصيده، امشب دوباره گل کن

در یک غزل نگنجد، این درد نابرابر

1398/10/29 10:8:19 0 0
عبور از سيروان (46)

ادامة مأموريت پدافندي

با تعويض گروهان يكم از خط نوسود گروهان سوم در روزهاي اول با تعدادي شهيد و مجروح خط را حفظ كرد اما ادامة آن شرايط غير قابل تحمل بود و افزايش تعداد مجروحين توان و استعداد آن گروهان را به سرعت كاهش مي‌داد از ابتكارات خوب ستوانیکم عبدالحسين سلطان‌پناه فرمانده گروهان اين بود كه با كاهش نيرو و با تغيير مكان يگان از ميزان آسيب پذيري در مقابل آتش دقيق و پر حجم دشمن كاست؛ البته مسئولين هم به اهميت موضوع سنگرسازي و تهية استحكامات توجه نموده و مقداري مصالح از جمله پليت، نبشي، كيسة گوني و بلوك‌هاي بتوني در اختيار نيروي خط نگه دار قرار دادند، تغييرات به اين ترتيب بود كه نيرويي از ژاندارمري در شيخان باقي ماند و براي آن سنگر بتوني در ضد شيب ساختند و در طول روز از داخل يك ديدگاه دشمن را زير نظر داشتند، گروهان سوم نيز دو موضع در بالاي شيخان وتشار را رها كرده و تا حدودي به موضعي پوشيده در شرق « ضد شيب» تپة نروي تغيير مكان نمود.

1398/10/29 10:7:9 0 0
ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا

فصل سوم: ارتش بازوهای مستحکم ملت و کشور-124

بخش دوم: ایستادگی در مقابل دشمن

 1. ادامه مبارزه خود با تحمل خسارتها و تلفات جانی و تجهیزاتی:

1398/10/28 11:44:38 1 0
از هویزه تا آتش بس-36 و پایانی

خبر فوت جانگداز امام خميني(ره):

در صبحگاه مورخه 14/3/1368 خبر ناگوار و جانگذاري از طريق راديو به گوش رزمندگان  اسلام رسيد. خبر رحلت امام خميني رهبر كبير و بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران. اين واقعه همه پرسنل و رزمندگان  منطقه عملياتي را غرق ماتم و اندوه و حزن كرده و چهره همه پرسنل اشك‌آلود و غمناك گرديد. مراسم‌هاي عزاداري و نوحه و فاتحه خواني با حالت اندوه خاصي در يگانها و در روزهاي متوالي برگزار شد. پس از انتخاب حضرت آيتالله خامنه‌اي به عنوان ولي فقيه و فرمانده كل قوا توسط مجلس خبرگان، مجدداً نيروي تازه‌اي در كالبد رزمندگان  دميده شد و كماكان آماده اجراي فرمان مقام ولايت و فرمانده كل قوا و جانفشاني در راه ميهن اسلامي مي‌شوند.

1398/10/28 11:38:7 2 0
جنگ و زندگی-6

در روز مراسم سردوشي فرمانده پادگان سرهنگ كياني در جايگاه سان رژه قرار گرفت. پس از نصب سردوشي بر دوش نماينده دانشجويان و دريافت طرح تقسيم براي آنكه آخرين دستورات به رزمندگان اسلام بدهد و آمادگي ذهني رزمندگان را جهت اعزام به يگان‌هاي عملياتي اعلام كند، بياناتي ايراد نمود:

1398/10/28 11:15:1 2 0
عبور از سيروان (45)

شهادت ستوان يكم محمد حسين بهاروند احمدي 

دستور استقرار گروهان سوم بي‌سيمي به ستوان بهاروند احمدي سرپرست گروهان سوم ابلاغ شده بود و بهاروند يگان خود را در مواضع گروهان يكم مستقر نموده بود ولي هنوز تعدادي از افراد گروهان يكم در مواضع حضور داشتند وضع جبهة نوسود و خط مقدم بسيار حساس و در اثر ضربات حاصل از تهاجم سنگين عراقي‌ها شكننده به نظر مي‌رسيد به طوري كه هنگام مراجعت به پاوه در محل كومه دره ابراهيم همت فرمانده سپاه پاوه را ديدم كه به سمت دوآب مي‌رفت او هم با مشاهدة من توقف نمود خيلي از او گله مند بودم و از اينكه علي‌رغم قول مساعدت نيروي كمكي او هيچ گاه به من نرسيده بود مي‌بايست اعتراض و نارضايتي خود را ابراز نمايم،  همت پيش دستي كرده و گفت ديدي نيرو برايت فرستادم؟

1398/10/28 11:14:30 2 0
دریاسالار (32)

درگیری ناوشکن سبلان

ناوشکن سبلان قبل از درگیری با ناوگان استکبار جهانی به مدت نُه روز در دریا بود. به‌ عبارت دیگر، ناوشکن سبلان از تاریخ بیستم فروردین سال 1367 در مأموریت بود و در تمام این نُه روز دست‌کم یک فروند ناوشکن یا رزم‌ناو آمریکایی سایه ‌به ‌سایه ناوشکن حرکت می‌نمود، بی‌آنکه اقدام خصمانه‌ای از خود نشان دهد.

1398/10/28 11:11:10 2 0
هفتمین فصل غزل (20)

عطر خدا

هوشنگ حبیبی بسطامی

با زمزمه دو چشم ما برمی‌گشت

با بال شکسته، بی‌صدا برمی‌گشت

از کوچه بالایی ما بود که رفت

با دامنی از عطر خدا برمی‌گشت

1398/10/28 11:9:33 1 0
جنگ و زندگی-5

شنبه 58/08/10

به دنبال موج مبارزات ضد امپرياليستي توده‌ها در خيابان‌ها و کوچه و بازار دامنه اين اعتراضات به پادگان امام حسين[1] (فرح آباد سابق) کشيده شد. که به اشکال مختلف از طرف دانشجويان بيان مي‌شود. از جمله مبارزات دانشجويان وظيفه براي تشکيل شوراها و همچنين جايگزين کردن شعارهاي ضدامپرياليستي به جاي شعارهاي بي‌محتوا صبحگاهي بود. اين حرکت‌ها كم‌كم باعث جنب و جوش تازه‌اي در محيط پادگان شده بود.

1398/10/28 11:7:33 1 0
از هویزه تا آتش بس-35

فرماندهان و مسئولان عراقي سريعاً متوجه شدند كه اگر خطوط مقدم بدين صورت به يكديگر نزديك باشد در مدت كوتاهي اكثر نيروهاي  عراقي جذب ايراني ها شده و براي آنها اين موضوع خطرناك خواهد بود، بنابراين با فشار و اصرار آنها از طريق نيروهاي  سازمان ملل خطوط مقدم طرفين حداقل حدود يك كيلومتر از يكديگر فاصله گرفت، در حاشيه شهر موسيان عراقي ها عقب نرفته و اصرار مي‌كردند كه نيروهاي  ايراني بايستي به آن طرف رودخانه فصلي نزديك موسيان بروند، ولي مسئولان لشكر و تيپ به هيچ وجه حاضر به جابجايي حتي يك متر عقب‌تر از محل استقرار فعلي نبودند.

1398/10/28 11:5:22 1 0
ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا

فصل سوم: ارتش بازوهای مستحکم ملت و کشور-123

بخش اول: جانفشانی و مجاهدت

 1. حضور اسطوره‌ها در سخت‌ترین میدان‌ها:

البته افتخارات نیروی هوایی بعد از شروع جنگ تحمیلی، یکی پس از دیگری فضای کشور را روشن کرد: دفاع جانانه‌ای که کردند، آماده‌سازی فداکارانه‌ای که نسبت به ابزار و تجهیزات نظامی از آفندی و پدافندی، انجام دادند و آماده‌به‌کاری عناصر برای حضور در جبهه‌های خطرناک، هرکدام افتخاراتی است هرکدام از آن افراد یک اسطوره‌اند و شما اگر دنبال اسطوره می‌گردید، اسطوره آنهایند آنها کسانی هستند که در سخت‌ترین میدان‌ها حضور یافتند و همه‌ی آنچه در توان خود داشتند برای جلوگیری از دشمن خرج کردند. 

1398/10/28 11:4:27 1 0
دریاسالار (31)

ناوشکن سبلان علیرغم محدودیت‌های قطعات یدکی و تقلیل کارایی سیستم‌های فنی به دلیل قدمت خدمت، هیچ‌گاه از شرایط عملیاتی کامل نزول ننمود و با درایت و سختکوشی رزمندگان جمعی و نیز اقدامات رده‌های تعمیراتی، همواره در شرایط بسیار خوب فنی به دریا عزیمت و فعالیت‌های عملیاتی را در بالاترین سطح، علیرغم حضور نیروهای بیگانه به انجام می‌رساند.

 

1398/10/28 11:2:58 2 0
هفتمین فصل غزل (19)

وقتی‌که بازگشت

دنیای او نارنجکی در میان دستانش بود

و آن را به دوردست‌ها پرتاب کرد

1398/10/28 11:0:10 1 0

شهدای شاخص ارتش

فهرست آخرین مطلالب
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015