• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

فرماندهان صدام (57)


مکی: او در جریان درگیری‌های نهر جاسم در نزدیکی بهره از این جایگاه کنار شد. صدام از او علت شکست نیروهای عراق در امتداد نهر جاسم را پرسیده بود و ذنون چیزی با این مضمون پاسخ داده بود: "چکار می‌توانم بکنم وقتی بدون آنکه به من بگویید افراد را تغییر می‌دهید؟" این پاسخ به مذاق صدام خوش نیامد و او را تغییر داد.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای،فرماندهان صدام، فرماندهان ارتش عراق، استراتژی ارتش عراق، ژنرال صلا

مکی: در عملیات انفال علیه شورش کردها در مناطق کوهستانی، ۷۵ تیپ در قالب 15 لشکر سازماندهی شدند تا در کنار سه سپاه در این عملیات شرکت کنند. 200 گردان نیروی داوطلب از کردها هم وجود داشت. نیروی هوایی و هوانیروز هم­زمان بر روی ۹۵ مسیر عملیاتی در کوهستان­ها کار می‌کردند. هر گردان در سه جهت می‌جنگید: مسیر مستقیم (جلو)، جناح راست و جناح چپ. فرماندهی عملیات حرکت 4۰۰ هزار نیرو با دو هزار دستگاه تانک را با نیروی هوایی و هوانیروز هماهنگ می‌کرد. ارتش بسیار خوبی داشتیم. اگر آمریکایی­ها هم در تورا بورا (Tora Bora) مانند ارتش ما در عملیات انفال عمل می­کردند، می‌توانستند بر شورشی‌ها پیروز شوند و بن‌لادن را شکار کنند. با فناوری نمی‌توانید با شورش مقابله کنید. برای این کار به نیروی انسانی نیاز دارید. اگر ارتش بزرگی را برای یک سال به افغانستان بفرستید، می‌توانید همه نیروهای شورشی را درهم بکوبید.

وودز: در بسیاری از آثار غربی‌ها در ارتباط با تاریخ جنگ ایران و عراق، این پرسش مطرح است که صدام چه وقت و چرا به ارتش عراق اجازه داد روند حرفه‌ای شدن را آغاز کند؟ برخی در پاسخ‌هایی کلی می‌گویند که ژنرال‌های حرفه‌ای عراق پس از مشکلاتی که در سال‌های ۱۹۸۲ و ۱۹۸۳م تجربه کردند از صدام خواستند به آنها اجازه دهد مسئولیت این کار را بر عهده بگیرند و صدام هم تا سال ۱۹۸4م با رویکرد عملیاتی آنها موافقت کرد. روند این مسئله در ارتش عراق به همین‌گونه بود؟

مکی: واقعا باور می‌کنید کسی پیش صدام رفته و گفته باشد اگر این کار را نکنیم در جنگ شکست می‌خوریم؟ این نظر کاملا اشتباه است. هرچه جنگ پیش می‌رفت، صدام خودش به‌تدریج بر اوضاع مسلط می‌شد و باتجربه نظامی قابل‌توجهی که پیدا می‌کرد، ماهیت جنگ را بیشتر درک می‌کرد.

وودز: همان‌طور که ژنرال ماتیس (Mattis) گفت، صدام در اولین روزهای جنگ شاهد کشته شدن تعدادی از نیروهایش بود و با هر جسد عراقی که در تابوت قرار می‌داد چیزی بر تجربه‌اش افزوده می‌شد.

مکی: بله، او تجربه کسب می‌کرد. در سال ۱۹۸4م تجربه نظامی او بازمان آغاز جنگ در سال ۱۹۸۰م فرق می­کرد. افزون بر این، فرمانده سپاه‌ها در سال ۱۹۸4م بهتر از فرماندهان سال ۱۹۸۰م بودند  و اگرچه هنوز هم ابتکار عمل و اختیارات لازم را برای آنچه باید انجام می‌دادند نداشتند، اما باتجربه‌تر بودند. در اواخر ۱۹۸۲ یا اوایل ۱۹۸۳م ژنرال عبدالجواد ذنون که معاون اطلاعات ارتش بود به‌جای ژنرال شنشل به ریاست ستاد مشترک ارتش منصوب شد. او در جایگاه جدیدش عملکرد موفقی داشت و تصمیمات صدام را تحت تأثیر قرار می‌داد، اما هنوز افسر جوانی به شمار می‌آمد. ژنرال ذنون ابتدا با درجه سروانی از دانشکده ستاد فارغ‌التحصیل شد و در تیپ 5 پیاده به فرماندهی گردان ارتقا یافت و سپس در جنگ ۱۹۷۳م اعراب و  اسرائیل (رژیم صهیونیستی) در ارتفاعات جولان نیز فرماندهی این تیپ را بر عهده داشت.

در آن جنگ، او ارتفاعات هرمون را تسخیر کرد. البته نیروهای رژیم صهیونیستی سرانجام این منطقه را بار دیگر پس گرفتند. پس‌ازآن، ژنرال ذنون فرمانده لشکر ، پیاده شد و هنگامی که جنگ ایران و عراق آغاز شد به معاونت اطلاعات ارتش منصوب گردید. او در همه این مشاغل موفق بود و به همین علت به ریاست ستاد مشترک منصوب شد. اما ژنرال ذنون هم که از افسران پیاده سنتی بود در نگرش نظامی از ژنرال شنشل پیروی می‌کرد و برای تصمیم‌گیری همواره کمیته‌هایی تشکیل می‌داد که فرایند تصمیم‌گیری‌اش را کند می‌کرد. به هر حال، از دوستان من و مرد خوبی بود و البته میزان مسئولیت‌پذیری‌اش از شنشل بسیار بیشتر بود.

ذنون تا اوایل ۱۹۸۷ یا اواخر ۱۹۸6م همچنان ستاد مشترک ارتش بود و حتی پس از فاجعه سقوط فاو در سال 1986م هم بی‌درنگ از این جایگاه کنار گذاشته نشد، اما سرانجام ژنرال صلاح‌الدین عزیز جای او را گرفت. عزیز یکی از افسران ارتش سلطنتی پیشین عراق بود که در آمریکا درس‌خوانده و ازجمله  مدیران روشنفکر، زرنگ و توانا به شمار می‌آمد، اما فرمانده ناآزموده­ای بود. او در ارتش سلطنتی، دبیر نظامی پیمان بغداد بود و در دانشکده ستاد هم تدریس می­کرد ولی از پیشینه‌اش اطلاعی ندارم. او که اکنون مرد مسنی است، پیش از بازنشستگی فرمانده لشکر بود و پس ‌ازآن هم در کسوت یک غیرنظامی به مدیریت بندرها دریایی عراق در بصره منصوب شد.

وودز: ژنرال جواد ذنون چه کار کرده بود که از ریاست ستاد مشترک برکنار شد؟

مکی: او در جریان درگیری‌های نهر جاسم در نزدیکی بهره از این جایگاه کنار شد. صدام از او علت شکست نیروهای عراق در امتداد نهر جاسم را پرسیده بود و ذنون چیزی با این مضمون پاسخ داده بود: "چکار می‌توانم بکنم وقتی بدون آنکه به من بگویید افراد را تغییر می‌دهید؟" این پاسخ به مذاق صدام خوش نیامد و او را تغییر داد. اما تغییر رئیس ستاد مشترک ارتش کار ساده‌ای نبود. صدام قدری به مهره‌های اطرافش نگریست و در نهایت از ژنرال شنشل پرسید چه کسی را باید به‌جای ذنون انتخاب کند. افسر خوبی برای این کار می‌خواست؛ افسر زیرکی که با سازوکارهای ارتش به‌خوبی آشنا باشد. شنشل هم ژنرال عزیز را برای ریاست ستاد مشترک ارتش به او پیشنهاد کرد و این‌گونه بود که عزیز برای تصدی این جایگاه انتخاب شد.

 

منبع: جنگ ایران و عراق از دیدگاه فرماندهان صدام، عبدالمجید حیدری، 1393، مرزوبوم، تهران

1398/6/9 11:28:26 264 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
مکی: او در جریان درگیری‌های نهر جاسم در نزدیکی بهره از این جایگاه کنار شد. صدام از او علت شکست نیروهای عراق در امتداد نهر جاسم را پرسیده بود و ذنون چیزی با این مضمون پاسخ داده بود: "چکار می‌توانم بکنم وقتی بدون آنکه به من بگویید افراد را تغییر می‌دهید؟" این پاسخ به مذاق صدام خوش نیامد و او را تغییر داد.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015