• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

تیپ37 در عملیات بیت المقدس(18)


قرارگاه عملياتي تيپ37 زرهي

  1. . وضعيت :

الف‌ـ استعداد رزمي نيروهاي دشمن مستقر در محور پيشروي قرارگاه فتح 4 تا خط مرز بين‌المللي، شامل تيپ6 زرهي تقويت شده با يك گردان مكانيزه و تيپ8 مكانيزه تقويت شده با يك گردان پياده ميباشد كه احتمالاً تا زمان شروع عمليات تا حد يك لشكر افزايش يابد.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

ب‌ـ نيروهاي خودي

    ـ تيپ 37 زرهي شامل سه گردان تانك، يك گردان پياده مكانيزه غيرسازماني، يك يگان پياده غير سازماني و گروهان قرارگاه تيپ37 زرهي .

 

2. مأموريت :

تيپ 37 زرهي در ساعت (س) روز (ر)، با استفاده از اصل غافلگيري به سوي غرب تك نموده، ضمن انهدام نيروهاي دشمن خط نصرت را تصرف و تأمين نموده و آماده باشد بنا به دستور، تك را به سمت باختر ادامه دهد.

3. اجرا

          الف‌ـ تدبير عمليات ، كالك عمليات

  1. گردان 237 تانك چيفتن

الف‌ـ آماده باشيد تا با ابلاغ رمز مرحله دوم عمليات بيت‌المقدس، در ساعت (س) روز (ر)، با استفاده از اصل غافلگيري به سوي غرب تك نموده و نيروهاي دشمن را منهدم و هرگونه مقاومت آنان را در هم شكسته خط نصرت را تصرف و تأمين كنيد آماده باشيد بنابه دستور تك را به سوي باختر ادامه دهيد.

ب‌ـ گروهان دوم گردان 177 پياده مكانيزه غير سازماني را از ساعت 0600 مورخ 16/2/1361، در كنترل عملياتي خود بگيرند.

پ‌ـ قبل از ابلاغ رمز آغاز مرحله دوم در ايستگاه حسينيه بر روي عزيمت  (خط آهن اهواز ـ خرمشهر) گسترش يابيد.

2. گردان 238 تانك

الف‌ـ قبل از ابلاغ رمز شروع مرحله دوم عمليات ازجناح چپ گردان 237 تانك، به سمت چپ بر روي خط عزيمت (خط آهن      اهواز ـ خرمشهر ) گسترش يابيد.

ب‌ـ ضمن حفظ سمت پيشروي تحت گراي 260 درجه، تماس و هماهنگي خود را در همه احوال با گردان 237 تانك، در جناح راست و گردان 239 تانك در جناح چپ حفظ كنيد.

3. گردان 239 تانك

الف‌ـ آماده باشيد با ابلاغ رمز، مرحله دوم عمليات بيت‌المقدس در ساعت (س) روز(ر)، با استفاده از غافلگيري به سوي غرب تك نموده، نيروهاي دشمن را منهدم و هر گونه مقاومت آنها را درهم شكسته و خط نصرت را تصرف و تأمين كنيد و آماده باشيد بنا به دستور تك را به سوي باختر ادامه دهيد.

ب‌ـ گروهان سوم گردان 177 پياده مكانيزه غير سازماني را از ساعت 0600 مورخ 16/2/1361، در كنترل عملياتي خود بگيريد.

پ‌ـ قبل از ابلاغ رمز شروع مرحله دوم عمليات از جناح چپ گردان238 تانك، بر روي خط عزيمت (خط آهن) اهواز ـ خرمشهر گسترش يابيد.

ت‌ـ ضمن حفظ سمت پيشروي تحت گراي 260 درجه با اتكا به محور ايستگاه حميد به پاسگاه كيلومتر 25 تماس و هماهنگي را با تيپ55 هوابرد در جناح چپ خود حفظ نماييد.

4. گردان 177 مكانيزه غيرسازماني

الف‌ـ گروهان دوم پياده مكانيزه را از ساعت 0600 مورخ روز 16/2/1361، در كنترل عملياتي گردان 237 تانك قرار دهيد.

   ب‌ـ گروهان سوم پياده مكانيزه را از ساعت 0600 مورخ روز 16/2/1361، در كنترل عملياتي گردان 239 تانك قرار دهيد.

پ‌ـ گروهان يكم يگان پياده غير سازماني به فرماندهي ستوان‌يكم پياده تعصب، از ساعت0600 مورخ روز 16/2/1361 در كنترل عملياتي خود بگيريد.

ت‌ـ با ابلاغ رمز، شروع دوم مرحله عمليات حفاظت جناح راست تيپ37 زرهي را برقرار كنيد.

5. يگان پياده غير سازماني

الف‌ـ گروهان دوم پياده را از ساعت 0600 مورخ 16/2/1361در كنترل عملياتي گردان 238 تانك قرار دهيد .

ب‌ـ گروهان يكم و ساير عناصر گردان منهاي پياده غير سازماني از ساعت 0600 مورخ 16/2/1361 در كنترل عملياتي گردان 177 مكانيزه قرار مي‌گيرد.

6. تقدم آتشهاي پشتيباني: پشتيباني آتشهاي توپخانه با هماهنگي سروان حسين حاتمي با افسران رابط توپخانه در تقدم يك با گردان 237 تانك و سپس بنا به دستور خواهد بود.

4. پشتيباني لجستيكي

ركن4 برابر دستور العمل لجستيكي پيوست، نسبت به تأمين اقلام مورد نياز نيروهاي تابعه تيپ37 زرهي همكاري بايسته با اركان4 واحدها را به عمل آورده و نسبت به نيازمنديهاي آنها سريعاً اقدام نماييد.

5. فرماندهي و مخابرات

    الف‌ـ از ساعت 1600 مورخ 16/2/1361 ارتباط نيروهاي عمل كننده با قرارگاه تاكتيكي تيپ 37 زرهي برابر دستور‌العمل ارتباطي جاري و مسئولان مخابرات بدون فوت وقت نسبت به آزمايش وسايل ارتباطي و برقراري كامل ارتباط نيروها با يكديگر اطمينان حاصل نماييد.

    ب‌ـ پاسگاه فرماندهي تيپ 37 زرهي

    پاسگاه تاكتيكي فرماندهي تيپ 37 زرهي در آغاز پيشروي نيروهاي تك‌ور در مجاورت ايستگاه حسينيه و از آن پس به طور متحرك در مركز محور پيشروي تيپ 37 زرهي نزديك به پاسگاه فرمانده گردان 238 تانك خواهد بود. هر گونه تغيير در محل پاسگاه تاكتيكي فرمانده تيپ 37 زرهي ابلاغ خواهد شد. گردانها و نيروهاي تابعه تيپ37 زرهي در تب و تاب آماده‌سازي و سازماندهي واحدها، تداركات و تأمين مهمات مورد نياز براي اجراي نبردي جانانه و سنگين كه در پيش‌‌رو داشتند بودند؛ يعني اجراي مرحله دوم عمليات كه حركت از جاده اهواز ـ خرمشهر تا رسيدن و تصرف و تأمين خط نصرت مي‌باشد. درگيري نيروهاي متخاصم در آتشباري و بمباران مواضع يكديگر بدون وقفه و با شدت ادامه داشت. دشمن در رابطه؛ حمله نيروهاي ايراني به سوي غرب و تصرف و تأمين خطوط مرزي و محاصره خرمشهر هيچ ترديدي نداشت، بنابراين با بسيج تمامي امكاناتش در منطقه نبرد، مي‌خواست به هر قيمت ممكن از پيشروي نيروهاي سرافراز ايراني به سوي غرب جلوگيري نمايد و لذا در صدد بود با آتشباري سنگين بر روي مواضع نيروهاي تابعه تيپ 37 زرهي و ساير نيروهاي ايراني آزادي و ابتكار عمل آنها را سلب نمايد، در حالي‌كه نيروهاي توانمند ايران اسلامي از ديدن و شنيدن اين حركات شتابزده باكي نداشته و در كمال آرامش خود را براي نبردي سخت و سرنوشت‌ساز آماده مي‌كردند روز 16/2/1361 در حال فرا رسيدن است. بنده در جريان لحظه ابلاغ رمز شروع مرحله دوم عمليات هستم و هر چند به ظاهر نيروهاي موجود دشمن در محور پيشروي تيپ 37 زرهي به سوي غرب را به هيچ و پوچ مي‌انگارم اما قبلاً از مقايسه نيروهاي تيپ 37 زرهي با نيروهاي موجود دشمن، نگران بودم. فقط به لطف و عنايت پروردگار و مهارت و اعتماد به نفس رزمندگان با ايمان تيپ37 زرهي اميدوار بوديم.

« شب ظلمت و بيابان به كجا توان رسيدن

                                                      مگر آن‌كه رويت بر همه چراغ دارد »

تمامي افسران و رؤساي اركان و دوائر ‏‏ستاد تيپ 37 زرهي و فرماندهان گردانها و مسئولان، كارها را انجام داده و در آمادگي كامل براي شروع عمليات به سر مي‌برند. در پايان روز 16/2/1361 و با شروع تاريكي، گردانهاي پياده و پياده مكانيزه جابه‌جايي خود را از شرق خاكريز شانه شرق جاده اهواز ـ خرمشهر (خط سر پل) به غرب جاده بر روي راه‌آهن اهواز ـ خرمشهر (خط عزيمت) آغاز كردند تا هر يك از گردانها بر روي خط عزيمت و در محور پيشروي مربوطه به خود گسترش يافته و خود را براي اجراي مرحله دوم عمليات بيت‌‌المقدس آماده نمايند.

 

طلب كمك و ياري از پروردگار

دشمن با آگاهي از حركات نيروهاي خودي، در استفاده از تمامي امكاناتش براي افزايش آتش بر روي مواضع نيروهاي ما اسرار مي‌ورزيد ليكن آتشهاي آنها به علت عدم دقت مؤثر نبود. در مقابل، نيروهاي سرافراز و غيرتمند ايران اسلامي با همت راسخ و خلل ناپذير خود در حال آرايش دادن نيروهاي خودي بر روي خط عزيمت و آماده شدن براي اجراي عمليات بودند و به رغم آتشباري بي‌حد و حصر دشمن، گردانها و نيروهاي تيپ 37 زرهي در كمال آرامش و خونسردي نيروهاي خود را تا ساعت 1230 روز 16/2/1361 بر روي خط عزيمت گسترش داده و اعلام آمادگي كردند. اينجانب و جانشين فرمانده تيپ37 زرهي، رئيس ركن دوم و رئيس ركن سوم، افسران عمليات و اطلاعات و رئيس ارتباط و مخابرات، درجه‌داران عمليات و اطلاعات، و مخابرات فرمانده قرارگاه تيپ و حاج آقا محمود ارشادي در پاسگاه تاكتيكي فرمانده تيپ37 زرهي مشغول فعاليت و اجراي مأموريت بوديم. ارتباط بين نيروهاي عمل كننده و فرماندهي برقرار شده بود، ولي خودم، شخصاً نگران و دل مشغول لحظات بسيار بحراني و سرنوست‌ساز آغاز عمليات بودم؛ چرا كه تيپ37 زرهي بايستي با انهدام و درهم كوبيدن نيروهاي دشمن مقابل خود، كه شامل يك تيپ زرهي و يك تيپ مكانيزه (يك تيپ تقويت شده پياده) بودند، به سوي غرب پيشروي و خط نصرت را تصرف و تأمين نمايد. انهدام و قلع و قمع نيروهاي دشمن در آن مواضع مستحكم كار ساده‌اي نبود و تنها راهي كه ما را در نابودي دشمن كمك مي‌كرد، خلوت كردن و سر نهادن بر آستان جانان و از خداي رحمان طلب كمك و ياري كردن، بود.

 

«بر آستان جانان گر سر توان نهادن         گلبانگ سربلندي بر آسمان توان زد»

 

          به همين انگيزه در ساعت 2150 روز 16/2/1361، كه هوا كاملاً تاريك شده بود و آتش توپخانه‌ها و خمپاره‌ها و تانكهاي دشمن بر محل استقرار ما فرو مي‌باريد، از نفربر پاسگاه فرماندهي خارج شدم و حدود سي متر به سمت قبله جلو رفتم. در آنجا چاله‌اي ديدم؛ رو به قبله نشستم و پيشاني‌ام را بر خاك ماليدم. دستهايم را جلوي صورت بالا آوردم و رو به آسمان گفتم، اي خداي رحمان:

 

«مـا نبــوديم و تقاضــامـان نبود            لطف تو ناگفته ما مي‌شنود

اي خداي اي فضل تو حاجت روا          با تو نام هيچ كس نبود روا»

 

گفتم: پروردگارا تو خود نيك مي‌داني بنده حقير و ناچيز چه مي‌خواهم خدايا خودت كمكي كن كه در مقابل كمك و ياري تو تمامي نيروهاي عالم هيچ و پوچ هستند. لحظات به سرعت مي‌گذشت و آتشباري دشمن همچنان بر مواضع و محل استقرار نيروهاي خودي ادامه داشت. گردانها و نيروهاي تيپ 37 زرهي با گسترش در خط عزيمت، آماده اجراي مأموريت و شروع مرحله دوم عمليات بيت‌المقدس بودند.

سكوت راديويي برقرار شده بود همة فرماندهان از سلسله مراتب فرماندهي تا رده رزمندگان، در خط عزيمت آماده و منتظر ابلاغ رمز شروع عمليات و تك به سوي نيروهاي دشمن بودند، گرچه نيروهاي دشمن نيز آتشباري خود را شدت بخشيده‌اند. ساعت 2200 روز 16/2/1361 فرا رسيد.

 

منبع: تیپ37 زرهی در عملیات فتح المبین، صارمی، مجید،1387، ایران سبز، تهران

1398/2/25 11:46:2 942 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
قرارگاه عملياتي تيپ37 زرهي . وضعيت : الف‌ـ استعداد رزمي نيروهاي دشمن مستقر در محور پيشروي قرارگاه فتح 4 تا خط مرز بين‌المللي، شامل تيپ6 زرهي تقويت شده با يك گردان مكانيزه و تيپ8 مكانيزه تقويت شده با يك گردان پياده ميباشد كه احتمالاً تا زمان شروع عمليات تا حد يك لشكر افزايش يابد.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015