• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

مردان آسمان (33)


سرگرد یحیی جان­محمدی(قسمت چهارم)

صبح روز یکم مهرماه قبل از طلوع کامل آفتاب، در یک گروه 16 فروندی برای بمباران پایگاه هوایی ناصریه در جنوب عراق از باند پایگاه برخاستیم. این گروه باید در دسته­های چهار فروندی با افصله زمانی کوتاه از یکدیگر بر فراز پایگاه دشمن قرار می­گرفتند و آن را آماج حملات خود قرار می­دادند.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

تا رسیدن به هدف در سطح پایین پرواز کردیم تا به وسیله رادارهای عراق کشف نشویم. روی هدف با روش هایی که از قبل آموخته بودیم، تمام تاسیسات آن باند، آشیانه ها و ... توسط ما بمباران شد و من هم مانند سایر اعضای گروه به سرعت دور زده و به سمت ایران برگشتم.

در پایگاه وحدتی به علت حمله هوایی دشمن، وضعیت قرمز اعلام شد. به ناچار باید به پایگاه­های دیگری می­رفتیم. چون بنزین هواپیما کم بود، مجبور شدم همراه چند فروند هواپیمای دیگر در باند اضطراری دهلران فرود بیایم. البته همان روز بعد از اماده سازی هواپیما به سمت دزفول پرواز کردم و در پایگاه وحدتی فرود آمدم. هواپیما را در آشیانه پارک کردم و خود را به ساختمان گردان پروازی رساندم. از احوال سایر خلبانان گروه جویا شدم. آنجا متوجه شدم تعدادی از هواپیماها بازنگشته اند. تعدادی بر فراز خاک عراق هدف قرار گرفته، سقوط کرده اند و اطلاعی از سرنوشت خلبانانش در دست نبود. تعدادی به علت تداخل برنامه های پروازی و اعلام وضعیت قرمز در پایگاه وحدتی، در پایگاه های اصفهان و نوژه فرود آمده اند. از این که دوستان نزدیکم مانند: تورج یوسف، ناظریان، عروجی و ... بازنگشته و شهید شده بودند بسیار ناراحت شدم. ولی این جنگ بود و باید با تمام وجود در مقابل دشمن می­ایستادیم.

از فردای آن روز ماموریت های جنگی من ادامه یافت. ارتش عراق به سرعت در حال پیشروی در دشت های خوزستان بود. فشار زیادی روی نیروی هوایی بود تا با انجام پرواز های متعدد و بمباران دشمن، جلوی ارتش عراق را بگیرد. پایگاه چهارم شکاری دزفول به علت فاصله کم تا مرز به یکی از کانون های مهم مقاومت در برابر دشمن تبدیل شد. هر روز ده­ها سورتی پرواز جهت نابودی پایگاه های هوایی، تاسیسات نفتی، مواضع نظامی، ستون های زرهی و ... انجام شده و قوای دشمن به شدت بمباران می­شد. در آن روزهای اول جنگ از نزدیک، شاهد شجاعت ها و از خود گذشتگی های خلبانان و پرسنل پایگاه وحدتی بودم که چگونه برای دفاع از کشور تلاش می­کردند و بعضی نیز جان خود را در این راه در طبق اخلاص نهاده و به شهات می­رسیدند.

هر روز به طور متوسط 3 الی 4 سورتی پرواز می­کردم. ماموریت ها همه دشوار و احتمال بازگشت بسیار کم بود. با این وجود همه روزه داوطلب پرواز های جنگی بودم و حتی با اصرار به جای سایر خلبانان در لیست پروازی قرار می­گرفتم و ماموریت های آنان را نیز انجام می­دادم. با وجود این که معلم بوده و دوره های ویژه درگیری و بمباران هوایی را فرا گرفته بودم ولی من نیز در معرض خطر قرار داشتم و در هر پرواز امکان داشت دیگر بازنگردم. تا روز پانزدهم مهر، 44 سورتی پرواز برای بمباران دشمن انجام دادم.

 

منبع: مردان آسمان،محسن شیرمحمد، 1391، آفرینه، قم-تهران

1398/1/21 11:47:38 890 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
سرگرد یحیی جان‌محمدی(قسمت چهارم) صبح روز یکم مهرماه قبل از طلوع کامل آفتاب، در یک گروه 16 فروندی برای بمباران پایگاه هوایی ناصریه در جنوب عراق از باند پایگاه برخاستیم. این گروه باید در دسته‌های چهار فروندی با فاصله زمانی کوتاه از یکدیگر بر فراز پایگاه دشمن قرار می‌گرفتند و آن را آماج حملات خود قرار می‌دادند.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015