• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

تاریخ طب نظامی(بررسی عملکرد پزشکی نظامی ایران در دوران دفاع مقدس) 49


طب نظامي در ايران  از قاجاريه تا شهريور 1359

 

ضياء الاطباء، ميرزا ابراهيم خان گيلاني:

ميرزا ابراهيم‌خان از جمله اطباي حاذق و حافظ‌الصحه گيلان بوده. وي درسال1259ق به دنيا آمده است وي پس ازفراگيري علم طب نـزد استادان نامدار زمان خودش در عصر ناصرالدين شاه و مظفرالدين شاه القاب ضياءالحكما و ضياء الاطبا را كسب نموده بعلاوه به علت خدمات شايسته‌اي كه درحفظ صحت عموم مردم و قشـون نظامي مي‌نمايد در اواخر حكومت ناصرالدين شاه درمـاه ذي الحجه1312ق بـه درجه سرتيپي و نشـان و حمايل مفتخر مي‌گردد.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

طبيب، ميرزا ابوالحسن خان بهرامي:

دكترابوالحسن خان بهرامي متولد ربيع الاول1261ق ابتدا به مكتب رفته و شش سال را در مكتب در شهر تفرش گذرانده سپس به تهران آمده و ضمن حضور در مطب اطباي مختلف وارد مدرسه طب گرديده و در سال1291ق از تحصيل فراغت يافته و به سمت طبيب كشيك خانه تا سال1294ق مشغول گرديده است.

درسال1297ق با كمك اعتضاد السلطنه كه وزير علوم بوده است به تدريس در مدرسه طب مي پردازد.

درسال1304ق به رياست مريضخانه دولتي گمارده شده و در سال1305ق به منصب سرتيپي سوم رسيده و سرانجام درسال1310 ق سرتيپ اول شده است. وي در مطب خود نيز به تدريس طب به دانشجويان مشغول بود و كتب متعدد نيز تأليف نمود از جمله كتب: تشريح، پاتولوژي، فيزيولوژي، تراپوتيك و . . .

نامبرده درسال1320 ق / 1912م به درجه امير توماني كه آخرين رتبه هاي نظامي آنوقت بود نائل آمد.

 

 

لقمان الملك، دكتر سعيد مالك:

دكترسعيد مالك متولد1305ق درتبريز، فرزند ميرزا عيسي خان معتمد ماليه، تحصيلات ابتدايي و متوسطه در مدرسه لقمانيه و لازاريستها (مدرسه كشيش‌هاي فرانسوي) سپس تحصيلات عاليه طب در دارالفنون طبي پاريس و مدرسه طبي پاريس و در نهايت اخذ مدرك دكترا در1912م /1330ق. نامبرده بعدها درجه تخصص را در بيماريهاي ميزراه از پروفسور (لگو) دريافت نمود، در سال1291ش وارد ژاندارمري شد و درسال1293 با درجه سلطان طبيبي جراح بيمارستان احمديه و در نهايت درسال1301ش درجه سرتيپي دريافت و رئيس صحيه كل قشون گرديد. نامبرده مشاغل و سمتهاي دولتي و تخصصي ديگري را نيز به دست آورده بوده است.

 

مشيراعلم، دكتر ابوطالب خان:

سرهنگ دكتر ابوطالب خان شيخ ملقب به مشيراعلم فرزند دكتر محمد خان شيخ (احياءالملك) پزشكي را در اتريش فراگرفته بود، درسال1293ش/1332ق به مترجمي معلمين سوئدي مدرسه دامپزشكي (بيطاري) ژاندارمري برگزيده شد و در نهايت ديپلم دامپزشكي را دريافت كرد. او بنيانگذار تشكيلات نوين دامپزشكي ارتش ايران است. وي تا سال1310ش دامپزشكي ارتش را اداره مي‌كرد و در اين تاريخ به وزارت كشاورزي منتقل شد.


لسان الحكما، يحيي ميرزا شمس:

وي در سال1290ق در همدان به دنيا آمد، فرزند عبدالحسين شمس ملك آرا نوه پسري فتحعلي شاه بود.

پس از تحصيلات مقدماتي به تهران آمد درسال1303ق وارد مدرسه دارالفنون شد و در مرحله بعدي به تحصيل علم طب در همان  مدرسه همت گماشت. در1312ق كه دكتر (راتولد‌) فرانسوي به عنوان كحال (چشم پزشك)  به ايران آمد و در مدرسه دارالفنون مشغول به تدريس شد وي نيز جزء شاگردان او قرارگرفت. در1316 ق به فرانسه رفت و سه سال سمت رياست قسمت كلينيك بيمارستان مخصوص دكتر (گالزفسكي) را به عهده داشت. سپس به ايران مراجعت كرد و به رياست قسمت چشم پزشكي بيمارستان دولتي سينا و بيمارستان وزيري برگزيده شد. پزشكي مردمي و خدمت گذار بود.

از فرزندان او دكتر علي شمس، خون شناس و استاد دانشگاه تهران و به رياست بهداري ارتش رسيد.

فرزندان ديگري نيز داشته در رشته پزشكي داراي خدماتي مي باشند.

 

 

منبع: تاریخ طب نظامی، سرتیپ 2 دکتر خسرو نامجوی نیک، 1389، ایران سبز، تهران.

1398/1/19 11:29:36 416 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
ميرزا ابراهيم‌خان از جمله اطباي حاذق و حافظ‌الصحه گيلان بوده. وي درسال1259ق به دنيا آمده است وي پس ازفراگيري علم طب نـزد استادان نامدار زمان خودش در عصر ناصرالدين شاه و مظفرالدين شاه القاب ضياءالحكما و ضياء الاطبا را كسب نموده
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015