عکس شهید صیاد شیرازی
ارم هیئت معارف جنگ
عکس امام خمینی و امام خامنه ای

در حال بارگذاری...

  • ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

پرسش و پاسخ هفته


در مورد عملیات اسکورت کاروان­های نفت­کش و کشتی­های تجاری توضیح دهید.

پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم.

1399/6/11 11:26:38 150 0
زندگینامه شهید منصور وطن پور(انتشار مجدد)

شهید منصور وطن پور در سال 1317 در شهر اراک به دنیا آمد. از همان دوران کودکی، با هوش، فعال و با تحرک بود و از ذهنی پویا و استعدادی بالا بهره مند بود. از آنجائی که منصور به حرفۀ نظامی گری علاقه داشت، در سال 1333 وارد نیروی زمینی ارتش شد و در دبیرستان نظام تهران در میدان پاستور به تحصیلات خود ادامه داد.در تعطیلات تابستان به اراک بر می گشت و در آنجا به بچه های بی بضاعت درس می داد.

1392/7/13 30823 1
عملیات آفندی مسلم بن عقیل (انتشار مجدد)

 به دنبال اجرای عملیات بیت المقدس در اردیبهشت ماه 1361 توسط نیروهای ایرانی در مطنقه عملیاتی جنوب و آزادسازی خرمشهر نیروهای عراقی در 61/4/31 بخش های وسیعی از مناطق اشغالی در غرب کشور و مواضع نامناسب خود را که در ابتدای جنگ بدلیل مقاومت یگانهای حاضر در منطقه، اشغال کرده بودند، تخلیه نموده و در حاشیه داخلی نوار مرزی دو کشور در ارتفاعات مرزی نسبت به اتخاذ مواضع دفاعی مناسب و احداث استحکامات ترکیبی و متراکم شامل سیستم های پیچیده از کانال، خندق ضد تانک، خاکریز، شبکه سیم خاردار متصل به برق و انواع میادین مین اقدام نمودند.

1392/7/9 2423 0
سال روز عملیات مسلم بن عقیل (انتشار مجدد)

عملیات مسلم بن عقیل

پس از توقف عملیات رمضان در شرق بصره، با توجه به استحکامات قوى عراق در مناطق مرزى خوزستان و نبود راه کار عملیاتى مطمئن براى پیروزى در آن منطقه، نیروهاى خودى براى تحت فشار قرار دادن حاکمان عراق و آزادسازى بخش هایى از سرزمین هاى اشغالى، عملیاتى را با عنوان "مسلم بن عقیل" طرح ریزى کردند تا ضمن تفوق تبلیغاتى و سیاسى برعراق، ابتکار عملیاتى را نیز به دست آورند.

1393/7/8 953 0
گزارش دوره آموزشی معارف در مرکز آموزش 05 کرمان

در راستای انتقال تجربیات و فرهنگ ایثار و شهادت و ارزشهای والای دوران دفاع مقدس و نیز آشنایی نسل های جوان و آینده سازان ایران اسلامی با این دوران طلایی که سرشار از فداکاری و ایثارگری ملت قهرمان ایران میباشد،هیئت معارف جنگ(شهید سپهبد علی صیاد شیرازی)در منطقه جنوب شرق کشور  به سرپرستی امیر سرتیپ دوم پرویز نصیری، آموزشهای معارف جنگ را در مرکز آموزش شهید علیرضا اشرف گنجویی (۰۵ کرمان ) برای۲۲۷ نفر (مشمولین عادی) از جوانان و سربازان وظیفه اعزامیان۹۹/۰۶/۰۳  در تاریخ۹۹/۰۷/۰۸ بمدت۱روز در سه کلاس (هرکلاس شش ساعت) توسط  ۶ نفر از  پیشکسوتان و فرماندهان دوران دفاع مقدس برگزار نمود.

1399/7/9 12:34:22 4 0
گزارش دوره آموزشی معارف در مرکز آموزش 05 کرمان

در راستای انتقال تجربیات و فرهنگ ایثار و شهادت و ارزشهای والای دوران دفاع مقدس و نیز آشنایی نسل های جوان و آینده سازان ایران اسلامی با این دوران طلایی که سرشار از فداکاری و ایثارگری ملت قهرمان ایران میباشد،هیئت معارف جنگ(شهید سپهبد علی صیاد شیرازی)در منطقه جنوب شرق کشور  به سرپرستی امیر سرتیپ دوم پرویز نصیری، آموزشهای معارف جنگ را در مرکز آموزش شهید علیرضا اشرف گنجویی (۰۵ کرمان ) برای۱۶۸ نفر (مشمولین عادی) از جوانان و سربازان وظیفه اعزامیان۹۹/۰۶/۰۱   در تاریخ ۹۹/۰۷/۰۲ بمدت۱روز در دو کلاس (هرکلاس شش ساعت) توسط  ۶ نفر از  پیشکسوتان و فرماندهان دوران دفاع مقدس برگزار نمود.

1399/7/9 12:20:14 2 0
روزنمای شهدای ارتش -78

لطفا به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

 

1399/7/9 11:28:36 3 0
زیارت با دستان خالی-22

یک‌دفعه با فریاد یکی از بچه‌ها که همیشه جلوی تلویزیون می‌نشست تا خبر آزادی را اعلام کند از جا پریدم، گفتم چی شده؟ گفت اعلام کرد، گفتم چی اعلام کرد، نصف جانمان کردی؟

«گفت امام خمینی را به بیمارستان منتقل کردند»

سکوت سنگین، به این هوای دم‌کرده و کثیف و خفقان‌آور اضافه شد.

1399/7/9 11:25:15 3 0
در برابر تهدید ها آمادگی کامل داریم – بخش اول

قرارگاه پدافند هوایی ارتش اگرچه به شکل کنونی جدیدالتأسیس است اما از تأثیرگذارترین بخش‌های دفاعی ارتش و نیروهای مسلح در جنگ تحمیلی بوده و اولین بخش نظامی است که با دشمن در همان حمله هوایی نخست مقابله کرده است. موفقیت در پدافند، یعنی موفقیت در جنگ دفاعی. این بزرگ‌ترین حاصل دفاع مقدس بود که پیشگامانش قهرمانان پدافند هوایی ارتش بودند و شهدای بسیاری در این راه از دست دادند و حماسه‌های فراوان ثبت کردند. آن‌گونه که فرماندهی معظم کل قوا، رزمندگان پدافند را بسیجیان نیروی هوایی ارتش دانستند. گفت‌وگویی با امیر سرتیپ دکتر احمد میقانی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش داشتیم و ایشان از گذشته تا امروز پدافند را از حضور پدافند در دفاع مقدس تا دستاوردهای جدید و تلاش‌های خودکفایی به‌اختصار معرفی کردند.

1399/7/9 11:7:50 4 0
توپخانه نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در هشت سال دفاع مقدس – بخش چهارم

اشاره :

در بخش سوم این مقاله عنوان شد که توپخانه ارتش جمهوری اسلامی ایران از از دقت تیر بهتر و دقیق­تری نسبت به ارتش بعثی برخوردار بود که این خود ناشی از رعایت نکات آموزشی، انضباط آتش و دانش بالای افسران و کارکنان کارآزموده، خلاق و شجاع توپخانه می باشد. بعلاوه در تایید این موضوع نظرات تعدادی از فرماندهان ارشد نظامی نیز بیان شد. و اینک ادامه مقاله:

1399/7/9 10:34:8 5 0
ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا

فصل چهار: ارتش بازوهای مستحکم ملت و کشور-275

بخش سوم: وحدت، همکاری و انسجام

1399/7/9 10:31:19 5 0
نبردهای هوایی ایران (88)

3ـ فرایند نبردهای هوایی در عملیات‏ «کربلای5» (3)

از رویداد بسیار دیدنی و بی‌پیشینه درگذشته، دراین روز چنین بود که به ابتکار شهید بابایی؛ یک فروند هواپیمای «اف14» را به سه تیر بمب ‌‌یکهزار پوندی بارگیری کردند و به همراه یک فروند «اف5ئی» که آن‌هم دوتیر بمب یک‌هزارپوندی و یک تیر بمب دو هزار پوندی بار گرفته بود، با هم به پرواز درآمدند و ساعت 11:15، یگان‏های ارتش عراق را در گستره زمینی عملیات «کربلای5» بمباران کردند و بازگشتند.

1399/7/9 10:28:37 4 0
گزارش دوره آموزشی معارف در مرکز آموزش 05 کرمان

به حول و قوه الهی، هیئت معارف جنگ در اجرای مأموریت انتقال گوشه ای از فرهنگ حماسه، معنویت،تدبیر،علم، وحدت، ولایت مداری و رشادت و ایثارگری رزمندگان اسلام در هشت سال دفاع مقدس ، آموزش معارف جنگ را برای دانشجویان وظیفه ورودی 99/06/01 در مراکز آجا در مقاطع تحصیلی (کارشناسی و کارشناسی ارشد) به مدت 12 ساعت و به استعداد 290 نفر در مرکز آموزش شهید گنجویی کرمان با بکارگیری تعداد 9 نفر اساتید متشکل از فرماندهان عالی جنگ ، پیشکسوتان ، ایثارگران و آزادگان که خود در صحنه های مختلف جنگ حضور داشته اند با 40 ساعت نفر از تاریخ 99/06/25 تا تاریخ 99/06/26 به مدت 2 روز اجرا نمود.

1399/7/8 10:19:34 7 0
اینفو گرافی شهادت فرماندهان پس از عملیات ثامن الائمه

پس از پیروزی بزرگ و افتخار آفرین نیروهای مسلح ایران در عملیات ثامن الائمه، فرماندهان رده بالای ارتش و سپاه برای بازدید از صحنه عملیات و گزارش دقیق این پیروزی به امام(ره)، عازم منطقه شدند و پس از بازدید،  به هنگام مراجعت هواپیمای حامل آنان دچار سانحه شد که به این ترتیب فاجعه ای در تاریخ جنگ تحمیلی هشت ساله رقم خورد. در ادامه، اینفو گرافی این واقعه دردناک اطلاعات مفیدی را در اختیار بینندگان قرار می دهد.

1399/7/8 10:13:27 7 0
روزنمای شهدای ارتش -77

لطفا به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

1399/7/8 10:8:5 7 0
نقش ارتش در برقراری امنیت در کردستان – بخش پایانی

اشاره:

در بخش هشتم این مقاله در خصوص ورود ستون نظامی به شهر سقز و ایجاد امنیت در این منطقه و منطقه بوکان گفته شد. و اینکه ادامه مقاله:

1399/7/8 10:5:48 6 0

شهدای شاخص ارتش

فهرست آخرین مطلالب
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015