• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

دلایل ادامه جنگ پس از فتح خرمشهر (بخش دوم)(انتشار مجدد)


علی سجادی

در بخش یکم این مبحث و با ذکر اولین دلیل در مورد چرایی جنگ پس از فتح خرمشهر در سوم خرداد 1361، گفته شد که پس از بازپس گیری خرمشهر جمهوری اسلامی ایران در موضع برتر نظامی قرار گرفته بود، بنا بر این هم منطق سیاسی وهم منطق نظامی حکم می کرد که متجاوز به حال خود رها نشود وتا جاییکه امکان داشته باشد از حقوق اساسی ومشروع کشور و ملت دفاع شود.هر چند این منطق ودلیل از نظرکسانی کهدارای کمترین غیرت وعرق ملی باشند، موضوعی کاملا پذیرفته شده ای است و نیاز به اقامه دلیل و برهان ندارد اما ممکن است این سوال وجود داشته باشد که چرا جمهوری اسلامی ایران به جای ادامه جنگ و تلاش برای احقاق حقوق مشروع خود ازراه نظامی، به مجامع بین المللی مانند سازمان ملل و شورای امنیت متوسل نشده است؟ و اصولا آیا امکان احقاق حق برای ایران از این طریق ممکن بوده است یا خیر؟

دلایل ادامه جنگ پس از فتح خرمشهر (بخش دوم)،جنگ،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق

برای پاسخ به این پرسش لازم است ابتدا نگاهی به چگونگی شکل گیری و عملکرد شورای امنیت پس از تشکیل این سازمان وبه ویژه برخورد آن با جنگ تحمیلی عراق علیه ایران داشته باشیم. سازمان ملل متحد پس از پایان جنگ جهانی اول وبه دنبال شکست جامعه ملل در پیشگیری از وقوع جنگ دوم جهانی تشکیل گردید. پایه گذاران این سازمان تلاش داشتند تا با بهره گیری از تجارب جامعه ملل و رفع نقایص آن سازمان از وقوع یک جنگ جهانی دیگر جلو گیری نموده و صلح وامنیت بین المللی را حفظ کنند. سازمان ملل برای نیل به این هدف ارکان متعددی را در ساختار خود پیش بینی نمود که اصلی ترین ومهم ترین آن شورای امنیت می باشد.

شاید بتوان گفت اولین آزمون جدی که سازمان ملل و شورای امنیت با آن مواجه بوده اند، مسئله اشغال فلسطین و تشکیل کشوری جعلی و نامشروع به نام اسراییل است و به رغم گذشتن ده ها سال از این واقعه، شورای امنیت هرگز قادر نشده است برای احقاق حقوق از دست رفته ملت مظلوم فلسطین کوچک ترین قدمی بردارد. شورای امنیت به رغم این که تحت سیطره کامل قدرت های بزرگ و به ویژه آمریکا است، با این حال تا کنون قطعنامه های متعددی را به تصویب رسانده که طی آنها از رژیم صهیونیستی خواسته شده تا تمامی سرزمین های اشغال شده پس از جنگ سال 1967، موسوم ب ه جنگ شش روزه را تخلیه نموده ودر اختیار کشورهای صاحب آنها قرار دهد ولی رژیم صهیونیستی بی اعتنا به همه این قطعنامه ها همچنان به اشغال وشهرک سازی در این مناطق ادامه می دهد وشورای امنیت فقط ناظر این قانون شکنی آشکار است وکوچکترین گام عملی در این مورد بر نداشته است.

علت دیگر بی اعتمادی مسئولین نظام جمهوری اسلامی به شورای امنیت، عملکرد این سازمان در قبال تجاوز ناجوانمردانه رژیم بعث عراق به ایران تا آن زمان بود.( شرح نسبتا مفصل این عملکرد به قلم نگارنده چندی پیش در همین سایت منتشر شده است). شورای امنیت سازمان ملل از بدو تجاوز عراق به ایران فقط دو قطعنامه صادر کرد که اولی (479) روز ششم مهر 1359 و دومی (522) در روز21 تیر 1361 یعنی به فاصله 22 ماه از قطعنامه اول بوده است. در هر دو این قطعنامه ها کوچکترین اشاره ای به تجاوز و متجاوز نشده و حتی از به کارگیری واژه جنگ نیز اجتناب گردیده و از این جنگ خانمانسوز تحمیلی با واژه وضعیت یاد شده است. شورای امیت نه تنها در قبال رویدادهای واقع شده در جبهه های جنگ بی تفاوت بود بلکه در برابر حملات وحشیانه هوایی، موشکی وآتشباری مناطق مسکونی ایران نیز کوچکترین واکنش حق طلبانه و مسئولانه از خود نشان نداد. بنابراین اعتماد کردن به چنین سازمانی آن هم در خصوص چنین موضوع حائزاهمیت و حیاتی انصافاً دور از عقل و تدبیر بود. واین چنین بود که بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی ایران وسایر مسئولین سیاسی و نظامی کشور تصمیم گرفتند حقوق حقه ملت بزرگ ایران را با دستان پرتوان رزمندگان سلحشور و شهادت طلب که تا آن زمان توانایی واقتدار خود را در متوقف ساختن و سپس انهدام ماشین جنگی دشمن واخراج آنان از سرزمین های اشغال شده به خوبی نشان داده بودند، اعاده نمایند.

1392/12/4 1018 0
قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی
تویضیحات در موتور جستجو
علی سجادی در بخش یکم این مبحث و با ذکر اولین دلیل در مورد چرایی جنگ پس از فتح خرمشهر در سوم خرداد 1361، گفته شد که پس از بازپس گیری خرمشهر جمهوری اسلامی ایران در موضع برتر نظامی قرار گرفته بود، بنا بر این هم منطق سیاسی وهم منطق نظامی حکم می کرد که متجاوز به حال خود رها نشود وتا جاییکه امکان داشته باشد از حقوق اساسی ومشروع کشور و ملت دفاع شود.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015