• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

تیپ37 در عملیات بیت المقدس(21)


استقرار گردان 238 سوار زرهي
در صبح روز 17/2/1361، منطقه نوار مرزي يعني محل استقرار تيپ37 زرهي، منطقه درگيري قرارگاه فتح و نصر و كلاً منطقه شمال و شمال‌غرب خرمشهر تا ايستگاه آهو به طرف غرب تا نوار مرزي بر اثر دود و گرد خاك ناشي از انفجار گلوله‌ها و بمبارانهاي هوايي به صورت ابر سياه و مه غليظ درآمده بود، به طوري‌كه رزمندگان به سختي مسافت پنجاه متري يكديگر را مي‌ديدند.
        به قول فردوسي :

«چو صف بركشيدند هر دو سپاه        هوا شد بنفش و زمين شد سياه»

 

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

در عمليات شب گذشته تيپ 6 زرهي و تيپ 8 مكانيزه دشمن به وسيله نيروهاي رزمنده قرارگاه فتح منهدم و تعداد زيادي از تانكها و نفربرهاي دشمن به آتش كشيده و تعدادي هم به غنيمت گرفته شد تعداد زيادي از نفرات دشمن كشته و تعدادي  نفر از نيروهاي دشمن به اسارت نيروهاي خودي درآمدند. نيروهاي دشمن پس از پاتكهاي سنگين صبح روز 17/2/1361، با استفاده از آتشهاي پشتيباني توپخانه، خمپاره‌ها تانكها و بمبارانهاي هوايي محل استقرار رزمنده‌گان ايران اسلامي اعم از قرارگاه فتح، قرارگاه نصر و به ويژه تيپ 37 زرهي كه فاقد هر گونه استحكامات حفاظتي بود، به طور ديوانه‌وار مورد هدف قرار داده و زير آتش گرفتند.

تيپ 37 زرهي به همراه تيپ 55 هوابرد كه از آغاز مرحله دوم عمليات به نام فتح4 در قالب قرارگاه فتح، در شمال جاده ايستگاه حسينيه به سوي غرب و پاسگاه كيلومتر 25 پيشروي مي‌كرد، نگراني‌اش را از باز بودن جناح شمالي محور پيشروي خود به قرارگاه فتح گزارش داد و كراراً در خواست مي‌كرد تا يك گردان تانك براي تأمين جناح راست در كنترل عملياتي تيپ 37 زرهي قرار دهند؛ چرا كه بخشي از نيروهاي دشمن شامل لشكرهاي 6 زرهي و 5 مكانيزه مستقر در سراسر جبهه در جنوب كرخه كور تهديدي جدي به شمار مي‌آمدند و هر لحظه احتمال مي‌رفت كه اين نيروها در محور اهواز به سوي خرمشهر پيشروي كرده و بدون برخورد با هيچ گونه مانعي عقبه نيروهاي قرارگاه كربلا را با دستيابي به پلهاي مستقر بر روي كارون، قطع نمايند.

قرارگاه فتح در ظهر   17/2/1361 طي پيامي گردان 283 سوار زرهي لشكر 92 اهواز را به منظور برقراري تآمين و حفاظت جناح شمالي در كنترل عملياتي تيپ37 قرار داد. در ساعت 1300 همين روز سرگرد زرهي مجتبي تهامي ـ فرمانده گردان 238 سوار زرهي ـ كه ستوانيار حسينعلي رئوفي و استوار1 هرمز تاجيري را به همراه خود داشت به پاسگاه فرماندهي تيپ 37 زرهي مراجعه و خود را معرفي كرد. پس از توجيه منطقه عمليات توسط سروان محمد ظاهر بهرام‌زاده از ركن سه و سروان غلام آئينه از ركن 2 ظرف مدت كمتر از دو ساعت به پاسگاه تاكتيكي فرمانده تيپ37 زرهي بازگشتند.

سرگرد زرهي مجتبي تهامي كه يكي از افسران با ايمان، دلسوز و از آغاز جنگ تحميلي با حضور در مناطق مختلف عملياتي به مصاف با دشمن پرداخته بود، پس از توجيه شدن و دريافت مأموريت به گردان مربوطه مراجعت كرد گردان 283 سوار زرهي تا ساعت پنج بعد از ظهر همين روز با وجود آتشهاي بي‌امان و بمبارانهاي پي در پي دشمن در مواضع مورد نظر از جاده اهواز ـ خرمشهر تا راستاي دژ شماره شانزده در جناح شمالي تيپ 37 زرهي و منطقه نبرد مستقر گرديد و بدين ترتيب نگراني‌ها از قسمت شمال منطقه نبرد كمتر شد. با استقرار گردان 283 سوار زرهي، گردان 177 مكانيزه آزاد و پس از پايان روشنايي روز، گردان 177 به خط مقدم جبهه تغيير مكان و در پاسگاه كيلومتر 25 جناح چپ تيپ 37 زرهي كه محل پر خطري هم بود، استقرار يافت.

طرح اين نكته را لازم مي‌دانم كه اينجانب از مهر ماه 1340 الي مهرماه 1353 در لشكر 92 زرهي اهواز و گردان 283 سوار زرهي خدمت مي‌كردم و اين گردان يكي از بهترين گردانهاي فني و ماهر زرهي بود. ستوان‌يار حسينعلي رئوفي، استوار يكم هرمز تاجيري و شهيد ستوان‌سوم حسين زنجاني كه در آذرماه سال 1359 در جبهه نبرد اهواز به شهادت رسيد، از معروف‌ترين توپچي‌هاي تانك و از ممتازترين تيراندازان به شمار مي‌رفت. گردان 283 سوار زرهي در روز آغاز جنگ تحميلي در جناح راست تيپ 37 زرهي در منطقه مرزي فكه در پاسگاههاي مرزي سميده، ربوط، چم‌سري، چم‌هندي و رودخانه دويرج استقرار داشته و از همان اولين روز تا پايان  جنگ تحميلي با پايمردي و فداكاري و دادن شهداي بزرگواري (همچون ستوان‌سوم حسين زنجاني كه حضورش در هر نقطه از مناطق عملياتي  چشمگير و كارساز بود) ضربات مهلكي بر نيروهاي دشمن وارد كرد.

 

عقب‌نشيني لشكرهاي6 زرهي و 5 مكانيزه دشمن

قرارگاه نصر مي‌بايست از سراسر جناح چپ خود يعني از رودخانه كارون تا محلي كه اسقرار يافته بود، در قبال پيشروي احتمالي نيروهايي از دشمن به منظور نفوذ و دور زدن اين قرارگاه پدافند كند. كمبود نيرو مشكلات قرارگاه را مضاعف كرده بود. تدبير قرارگاه كربلا در دستور جزء به جزء شماره 3 بر اساس برداشت نيروهايي از قرارگاه فتح و قرارگاه قدس و قرار دادن آنها در كنترل عملياتي نصر به منظور پيشروي قرارگاه نصر به طرف شلمچه و قطع ارتباط نيروهاي دشمن به طرف خرمشهر و نهايتاً‌ آزادسازي خرمشهر بود. در چنين شرايطي فرماندهان عراقي كه با رسيدن نيروهاي سرافراز ارتش اسلام به نوار مرز بين‌المللي و استقرار در مرز و كسب آمادگي براي پيشروي احتمالي به سوي غرب، در هراس و وحشت افتاده بودند، به لشكرهاي 6 زرهي و 5 مكانيزه خود كه در مناطق كرخه‌كور و غرب اهواز مستقر بودند، دستور عقب‌نشيني به مناطق مرزي كوشك و طلائيه صادر كردند.

با كسب اطلاع از عقب‌نشيني لشگر 6 زرهي و 5 مكانيزه دشمن به مرز بين‌المللي، دستور جزء به جزء شماره 4 قرارگاه كربلا بدين مفهوم صادر گرديد كه نيروهايي را كه مي‌بايد از قرارگاه قدس برداشت گردد كماكان در كنترل عملياتي قرارگاه قدس باقي مانده و تيپ 37 زرهي و تيپ امام رضا به صورت ادغام از صبح روز 19/2/1361 به نام قدس 5 در كنترل عملياتي قرارگاه قدس قرار مي‌گيرد و منطقه عملياتي قرارگاه قدس شامل منطقه شمال محور ايستگاه حسينيه به كيلومتر 25 [دژ 10(03-19) تا دژ شماره 29(35-62)]مي‌باشد.

 

منبع: تیپ37 زرهی در عملیات فتح المبین، صارمی، مجید،1387، ایران سبز، تهران

- روز 18/2/61 به قرارگاه فتح دستور داده شد كه منهاي تيپ37 و گد283 سوار زرهي پس از تعويض با تيپ امام رضا به منطقه گرمدشت حركت و تحت كنترل عملياتي قرارگاه نصر قرار گيرد. ضمناً طبق دستور جزء به حزء شماره3 در تاريخ 19/2/61 قرار بود كه تيپ2 لشكر 16، تيپ امام رضا و تيپ بيت‌المقدس از قرارگاه قدس جدا و به قرارگاه نصر واگذار گردد .

 

 

 

 

1398/2/31 11:9:48 787 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
استقرار گردان 238 سوار زرهي در صبح روز 17/2/1361، منطقه نوار مرزي يعني محل استقرار تيپ37 زرهي، منطقه درگيري قرارگاه فتح و نصر و كلاً منطقه شمال و شمال‌غرب خرمشهر تا ايستگاه آهو به طرف غرب تا نوار مرزي بر اثر دود و گرد خاك ناشي از انفجار گلوله‌ها و بمبارانهاي هوايي به صورت ابر سياه و مه غليظ درآمده بود، به طوري‌كه رزمندگان به سختي مسافت پنجاه متري يكديگر را مي‌ديدند. به قول فردوسي : «چو صف بركشيدند هر دو سپاه هوا شد بنفش و زمين شد سياه»
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015