• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

از نوهد تا خرمشهر(2)


اگرچه همه همدوره‌ها دوستان خوبی هستند که همیشه یاد آنان را با خود دارم، ولی امیر مردانی، مظفّر پهلوان و محمّد بهرام‌زاده که هر سه نفر هنوز از سایه محبّتشان بهره‌مندم همیشه در یاد و فکرم بوده و خواهند بود و هرگز فراموششان نمی‌کنم.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

مظفر پهلوان که همیشه علاقمند به پرواز بود بالأخره به نیروی هوایی رفت و حال افتخار بازنشستگی را دارد و همراه با خانواده به گذران ایّام مشغول است.

امیر مردانی که عاشق کوه و بیابان و فدایی در مرزها بود، بالأخره به ژاندارمری آن زمان منتقل شد، ولی دور از انتظار، خیلی زود خسته شد و با تقاضای شخصی از نیرو خارج گردید و در حال حاضر، در مهاباد ساکن است.

محمّد بهرام‌زاده که عاشق صف جمع و آموزش بود، به تبریز منتقل شد و در یکی از واحدهای نظامی در تبریز به خدمت در رشته مورد علاقه­اش پرداخت و با افتخار درجه­ سرهنگی، بازنشسته شد و همراه با خانواده روزگار می­گذراند. دوره دانشکده افسری یکی از عالی‌ترین و معتبرترین دوران زندگی­ام توأم با آشنایی با بهترین جوانان این مرز و بوم و پر از آموزش­های مثبت و خوب و تجربیات شیرین بود. اگرچه لحظات تلخی نیز در این ایّام بر من گذشت و سخت بود، حال می‌دانم که آن نیز پر از تجربه­های خوب بوده است.

 

 

همه آنهایی که توفیق دارند لباس مقدّس ارتش را در هر زمینه بپوشند می­دانند که این لباس چه بهای سنگینی از باب تعهّدات برای آن شخص دارد، چون مرام سربازی دفاع از مام میهن است. در طول سال­های دفاع از میهن، از بدو ورود به دانشکده تا خاتمه افتخار، پر از خاطرات تلخ و شیرین است که یادآوری هر یک از آنها به نوبه خود برگ زرّینی از تاریخ مقدّس نظامی‌گری است که همیشه ماندگار می‌ماند. خاطره­ شیرینی از دوران دانشجویی دارم.

بنده دو پسرخاله دارم، یکی دکتر مصطفی میکائیلی، دندانپزشک در بهداری ارتش بود که هم­اکنون بازنشسته است، دیگری رحمان میکائیلی بود که در رشته مخابرات و در لویزان افتخار خدمت در ارتش را داشت. او نیز به درجه سرهنگی نائل گردید و اکنون بازنشسته است. او مرا در بدو ورود به دانشکده به طور اتّفاقی دید و با توجّه به اینکه از من ارشدتر بود، شروع به آموزش و راهنمایی­های مورد نیاز در دوران دانشجویی کرد، از جمله اینکه یادآوری نمود در سال اوّل دانشجویی شما را جهت آموزش رانندگی و دریافت گواهینامه در روزهای پنجشنبه به تمرین رانندگی اعزام می­نمایند، اگر توفیق اخذ گواهینامه را پیدا کنید از امتیاز خروج دانشکده محروم می­شوید. فرمانده گروهانی داشتم به نام سروان «وَقَردوست» که بازنشسته و مفتخر به درجه سرهنگی شد. مرتّب من و محمّد بهرام‌زاده را که به عناوین مختلف از اخذ گواهینامه طفره می‌رفتیم مورد شماتت قرار می‌داد و این استمرار نگرفتن گواهینامه برای ما دو نفر در بین دانشجویان و دانشکده حکایتی شده بود، تا جایی که همیشه در جمع می­گفت: دو دانشجو دارم خیلی بی­دست و پا و خنگ هستند و با معرّفی ما به همه، دانشجوها می­خندیدند، البتّه دانشجویان فهمیده بودند و شاید خود آن بزرگوار هم می‌دانست ولی هر بار برای تنوّع در محیط دانشگاه موضوع را مطرح می‌کرد و موجب خنده و شادی بقیه دانشجویان می‌شد. تا اینکه مرور زمان ما را به نزدیکی فارغ­التّحصیلی و جشن ترفیع رساند. تازه متوجّه شدیم اگر در این روز پایانی گواهینامه نگیریم بعد با مشکلات زیاد و هزینه­های مربوطه که شخصاً باید می­پرداختیم، باید اقدام کنیم و به همین منظور در روز جشن فارغ‌التّحصیلی صبح با لباس دانشجویی از دانشکده خارج شدیم و در آن زمان به محلّ اخذ گواهینامه که در کلانتری بود مراجعه و در آزمون شرکت ‌کردیم. برحسب اتّفاق با همان افسر همیشگی که سرگرد شهربانی بود، مواجه شدیم. ایشان گفت: حالا موقع حال گرفتن است و سخت می‌گیرم.

 

 

 

 

در نهایت، ما قبول شدیم و با اخذ گواهینامه و در شرایطی خیلی سخت به دانشکده برگشتیم. دانشکده افسری در تدارک و درگیر برنامه تشریفاتی که آن زمان شاه می­آمد بود، و تمام اطراف دانشکده به شدّت کنترل می‌شد و به زحمت از بین نیروهای اطّلاعاتی و شهربانی گذشتیم. جلو درب دانشکده با جناب سروان وقردوست که با استرس و نگرانی در حال کنترل محل بود، برخورد کردیم. یقه­ ما را گرفت و گفت: کجا بودید؟! ما هم از ترس به التماس افتادیم که اجازه بدهید داخل شویم، بعداً عرض می­کنیم و با همین وضعیّت وارد دانشکده شدیم و خود را برای جشن آماده کردیم. بعد از مراسم فارغ­التّحصیلی جناب سروان یقه ما را گرفت که توضیح دهید و به همین منظور، همه همدوره­ها را جمع کرد. وقتی جریان را تعریف کردیم تازه فهمید که چه بر ما و اوضاع ما گذشته است. از روی بزرگواری ما را بخشید و همه خندیدند و بهترین خاطره دوران دانشکده به نام ما دو نفر به اصطلاح بی­دست و پا رقم خورد. همه آن عزیزان را برای همیشه دوست دارم و از آنها سپاسگزارم.

منبع: از نوهد تا خرمشهر، جعفر ایازی، 1396، ایران سبز، تهران

1398/2/30 11:26:28 732 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
اگرچه همه همدوره‌ها دوستان خوبی هستند که همیشه یاد آنان را با خود دارم، ولی امیر مردانی، مظفّر پهلوان و محمّد بهرام‌زاده که هر سه نفر هنوز از سایه محبّتشان بهره‌مندم همیشه در یاد و فکرم بوده و خواهند بود و هرگز فراموششان نمی‌کنم.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015