• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

پرسش و پاسخ هفته


مأموریت‌های نیروی هوایی را توضیح دهید.

پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

نیروی هوایی پنج مأموریت بزرگ در سطح راهبردی و تاکتیکی دارد. اولین مأموریت نیروی هوایی عملیات علیه نیروی هوایی دشمن است. یعنی با استفاده از جنگنده بمب‌افکن‌های خود که دارای ویژگی قدرت آتش، سرعت، برد زیاد و قابلیت مانور می‌باشد به تأسیسات حیاتی و حساس، پایگاه‌ها و سیستم پدافند هوایی دشمن حمله می‌کند و در نهایت با این عملیات‌ها سعی دارد برتری هوایی را کسب کند. منظور از برتری هوایی ایجاد آزادی عمل برای نیروهای سطحی می‌باشد تا بتوانند آزادانه در مقابل دشمن صف‌آرایی کنند و از گزند نیروی هوایی دشمن تا اندازه‌ای مصون بمانند. این مأموریت در سطح راهبردی است.

دومین مأموریت نیروی هوایی مجزا کردن منطقه نبرد می‌باشد. یعنی با استفاده از هواپیماهای بمب‌افکن به نیروهای احتیاط دشمن، مراکز دپو و تجهیزات دشمن، خطوط مواصلاتی، پل‌ها و جاده‌های استراتژیک دشمن حمله می‌کند تا نیروهای در خط دشمن نتوانند از این طریق به موقع پشتیبانی شوند. این مأموریت نیز راهبردی است.

سومین مأموریت نیروی هوایی عبارت است از پشتیبانی نزدیک هوایی که به درخواست قرارگاه‌های عملیاتی نیروی زمینی یا نیروی دریایی با استفاده از هواپیماهای ضربتی به صورت پیش‌بینی‌شده و اضطراری انجام می‌دهد و البته این مأموریت تاکتیکی است.

چهارمین مأموریت نیروی هوایی شناسایی هوایی است که با استفاده از هواپیماهای شناسایی از تمام خطوط راهبردی دشمن عکس‌برداری می‌کند و در اختیار فرماندهان جنگ قرار می‌دهد که جنبه تاکتیکی و راهبردی، هر دو را داراست.

پنجمین مأموریت نیروی هوایی ترابری هوایی است که با هواپیماهای ترابری، نیروهای خودی و تجهیزات را جابه‌جا و منتقل می‌کند. نکته حائز اهمیت اینکه در زمان جنگ مأموریت پدافند هوایی زمین به هوا نیز به عهده نیروی هوایی بود، ولی اخیراً این مأموریت در قالب یک نیروی مستقل دیگری تعریف شده است. این مأموریت علاوه بر جنبه تاکتیکی می‌تواند جنبه راهبردی نیز داشته باشد.

1397/8/12 10:34:15 470 0
قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی
تویضیحات در موتور جستجو
آیا در طول جنگ تحمیلی استانداردهای پروازی رعایت می‌شد و آیا پرواز در شب‌ها انجام می‌شد؟
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015