• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

بنیان عملیات کمان99


بسمه تعالی

سید ناصر حسینی[1]

اطلاعات تاکتیکی و استراتژیکی، اعم از آشکار و پنهان که ماهها قبل از آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران به سیستم های اطلاعاتی ارتش واصل می شد، تصور وقوع یک جنگ بین ایران و عراق را تردید ناپذیر کرده و مسؤلین، فرماندهان و طراحان ارتشی را برای تهیه طرح های دفاعی پرانگیزه کرده بود.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

لذا علاوه بر طرح های کلی ابوذر در نیروی زمینی، البرز در نیروی هوایی و ذوالفقار در نیروی دریایی که برای دفاع سراسری از کشور تهیه شده بود. طرح های دیگری مثل «عملیات انتقامی علیه کشور عراق» که بعدها با عنوان «کمان99» معروف شد نیز از سوی نیروی هوایی ارتش ج.ا.ا تهیه و با طبقه بندی مناسب از ماهها قبل به سایر نیروها ابلاغ شده بود. (سند پیوست) طرح عملیات انتقامی علیه کشور عراق که با الهام از اسطوره و افسانه «آرش کمانگیر» نام کمان و عدد99 را بواسطه اینکه این طرح 99 برگ یا صفحه داشته است نام «کمان99» را برگزید، دقیقاً در جلسه ی اول آذر ماه 1358 با حضور معاونین عملیات پایگاههای شکاری نیروی هوایی پایه گذاری شده است. در این جلسه مأموریت پایگاههای مختلف نیروی هوایی برای انهدام اهدافی در داخل خاک عراق مشخص و بمنظور اقدام در ساعت (س) روز (ر) به فرماندهان پایگاههای شکاری و یگان های پشتیبانی کننده ابلاغ می گردد. طبیعی است که نیروی هوایی برای انجام چنین اقدامی که روز و ساعت آن نامشخص است بایستی اقدامات فراوان تمرینی، آموزشی و پشتیبانی و مستمری برای احراز آمادگی کامل بمنظور انجام عملیات پایگاهها در ساعت (س) روز (ر) داشته باشد. در عین حال پس از حمله عراق در ساعت 1400 روز 31 شهریور سال 1359 طرح البرز نهاجا با یک پیامی که بصورت تلفنگرام از سماجا به نهاجا ابلاغ شد به دستور عملیاتی تبدیل شد و عملیات انتقامی (کمان 99) در سپیده دم روز 1/7/59 با پرواز بیش از 140 فروند هواپیمای جنگنده و شکاری بمرحله اجرا گذاشته شد. متن تلفنگرام به شرح زیر می باشد:

 

بسمه تعالی

از: سماجا
 به: نهاجا

شماره نامه 36/ 03/ 29/ 1701/ 26 – 31/6/1359
دستور فرماييد با توجه به طرح البرز حمله‌ «انتقامي» را آغاز و كليه هدف‏هاي پيش بيني شده را برابر طرح مورد حمله قرار دهيد“

 

اين پيام، توسط سرهنگ قیدیان، معاونت عملیاتی نيروي هوايي با نامه شماره 3735 بلافاصله به کلیه پايگاه‏هاي هوايي ابلاغ شد.

 

 
 

[1] - دانش آموخته دانشگاه عالی دفاع ملی، عضو هیئت علمی دافوس آجا و معاون علمی- پژوهشی هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی

1397/7/28 13:6:30 241 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
اطلاعات تاکتیکی و استراتژیکی، اعم از آشکار و پنهان که ماهها قبل از آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران به سیستم های اطلاعاتی ارتش واصل می شد، تصور وقوع یک جنگ بین ایران و عراق را تردید ناپذیر کرده و مسؤلین، فرماندهان و طراحان ارتشی را برای تهیه طرح های دفاعی پرانگیزه کرده بود.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015