• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

پرسش و پاسخ-چرا جنگ بعد از فتح خرمشهر ادامه پیدا کرد؟


پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم. 

 پرسش و پاسخ،چرا جنگ بعد از فتح خرمشهر ادامه پیدا کرد؟،هیئت معارف جنگ شهید صیاد شیراز،جنگ،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و ع

این سوال با بیانهای مختلف همیشه مطرح بوده است. فتح خرمشهر در سوم خرداد 1361 ضربه بسیار مهلکی هم از نظر نظامی و هم از نظر سیاسی و حیثیتی به صدام و ارتش صدام وارد نموده بود. صدام هیچگاه تصور نمیکرد با آن همه سرمایهگذاری که در منطقه خرمشهر کرده بود و استقرار لشکرهای سنگین در رده های متعدد پدافندی و ایجاد میادین گسترده مین و استحکامات و موانع فراوان، ایران بتواند این منطقه را از اشغال خارج کند. وی گفته بود اگر ایران بتواند خرمشهر را آزاد کند، من کلید بصره را به او میدهم و با این شکست سنگین بسیار نگران شده بود، اعلام کرد من عقب نشینی میکنم و اعلام آتشبس می-کنم. اما چرا باتوجه به پیشنهاد آتش بس صدام جنگ بعد از فتح خرمشهر ادامه پیدا کرد، باید به دلایل مشروحه زیر توجه کرد:
اول: هیچگونه پیشنهاد صلح عادلانه ای به ایران نشده بود و پیشنهاد آتش بس بود و مفهوم آتشبس در عرف بینالملل این است که نیروهای نظامی هر کشور در هرکجا که هستند، در هر منطقهای حضور دارند بایستند و کشورهای متخاصم با هم مذاکره کنند.
دوم: عدم پذیرش معاهده 1975 و حضور ارتش بعث عراق در خاک ایران. عراق از سرزمینهای ما به طور کامل عقب نشینی نکرده بود و ما خوزستان را با خون فرزندان برومند این کشور از اشغال عراق بیرون آورده بودیم و هنوز از 15هزار کیلومترمربع مناطق اشغالی حدود 2500کیلومترمربع مثل قصرشیرین، خسروی، نفت شهر، مهران و چند منطقه دیگر در دست عراق بود و در میز مذاکره امکان نداشت عراق کوچکترین امتیازی را برای سمت مقابل قائل شود و درواقع این ایران بودیم که باید امتیاز می داد.
ما نباید فراموش کنیم در پایان جنگ وقتی که با عراق به آتش بس رسیدیم، مدت‌ها بحث می شد که برای مذاکره چگونه بنشینیم و بالأخره سیستم مثلث انتخاب شد. یعنی یک سمت ایران، یک سمت عراق، یک سمت نمایندگان سازمان ملل متحد. چون عراقی ها می گفتند ما باید بالا بنشینیم، یعنی بر سر چگونه نشستن بحث بود، چگونه وارد سالن بشوند، طارق عزیز، اصرار می کرد اول هیئت عراقی باید داخل جلسه شود و ایران می گفت نه، اول ما. نهایتاً سالنی انتخاب شد که دو درب داشت و در آنِ واحد هر دو هیئت وارد سالن مذاکرات شدند. نزدیک به 2500کیلومترمربع از سرزمین های ما نیز دست عراق بود و می گفت ایران بگوید مرزهایش کجاست؟ کسی که زمینی را اشغال کرد به این سادگی رها نمی کند که مذاکره نماید.
سوم: ماشین جنگی عراق با کمک کشورهای غربی و شرقی کاملاً آماده به کار بود. درست است که عراق چند لشکرش را از دست داده بود، اما 12 لشکری که در سال61 داشت، در پایان جنگ به حدود 55 تا 60 لشکر رسیده بود. ما انهدام نیرو انجام می دادیم، ولی با پشتیبانی شرق و غرب باز تسلیح و تجهیز می شد، انواع هواپیماهای جدید و مدرن نظامی را از روسیه و فرانسه دریافت کرده بود، تعداد زیادی تانک پیشرفته تی-72 را از شوروی گرفته بود، یعنی یک قدرت نظامی تازه ای شده بود و هیچ بعید نبود که بلافاصله بعد از پذیرش آتش بس مجدداً به ایران حمله کند. کما اینکه بعد از پذیرش قطعنامه 598 از سوی ایران این مسئله اتفاق افتاد و ثابت شد که صدام قابل اعتماد نیست.
چهارم: هیچ یک از دو طرف ایران و عراق به خواسته هایشان نرسیده بودند. عراق به ایران حمله کرده بود که بگوید قوی ترین کشور جهان عرب است. از سران عرب پول زیادی گرفته بود، کمک های مالی، تسلیحاتی، تجهیزاتی، سیاسی، حتی نیروی انسانی و ابرقدرت ها کمک ها و حمایت های همه جانبه کرده بودند و توقع داشتند دست خالی از ایران خارج نشود. آیا مردم عراق سوال نمی-کردند دستاورد تو از این جنگ سنگین و پرهزینه از نظر مالی و نیروی انسانی چه بوده است؟
و همین طور ایران هم به خواسته های به حق خودش که آزادسازی سرزمین های اشغالی و رفع اشغال، شناخت متجاوز و قبول این که متجاوز باید خسارت بدهد نیز نرسیده بود. در این صورت ایران چه مذاکره و صحبتی با آنها می توانست داشته باشد؟ عراق به عنوان طلبکار و مدعی می گفت ایران قصد حمله به کشور ما را داشت و ما از خودمان دفاع کردیم و لذا در میز مذاکره قصد داشت حتماً بتواند امتیازاتی را از ما بگیرد، حتی به مقدار خیلی کم، تا بتواند جواب مردم کشورش و حمایت کننده هایش را بدهد.
در این صورت سوال کنندگان عزیزی که می گوید چرا جنگ بعد از فتح خرمشهر ادامه پیدا کرد، امروز نمی گفتند چرا آن روز دنبال حق ایران نرفتند و چرا جنگ ادامه پیدا نکرد تا حق ایران از متجاوز گرفته شود؟

منبع:سایه های نور، عباس تقیان پور، هیئت معارف جنگ شهیت صیاد شیرازی، 1393، صفحه 29 الی 32
 

1395/3/26 10:19:15 4916 1
قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی
تویضیحات در موتور جستجو
پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم. 
نظرات ارسالی

سرتیپ دوم رحمان اکبر آبادی


با عرض سلام ، برابر تقاضای انجام گرفته در سایت مبنی بر ارسال نظرات تکمیلی و یا هر نوع تحلیل وپاسخ به سئوال فوق ، هفته گذشته متنی را در همین رابطه ازسال نمودم ، لطفا نسبت به انتشار آن اقدام فرمائید .

جنتی محب

مدیر وبگاه


با سلام مطلب شما به جناب سجادی مدیر تولید محتوی برای بررسی تحویل داده شده. موفق باشید

نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015