• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

پیشگامان صنعت رادار در ایران-1


جهش قابل قبول و شیرینی که در این حوزه علمی داشته‌ایم، مدیون نزدیکی و هماهنگی صمیمانه­ای است که بین کاربران این فن در پدافند هوایی و دانشمندان و نخبگان و اساتید دانشگاهی دلسوز و خبره این دانش به وجود آمده است. در حال حاضر، این صمیمیت و هماهنگی ادامه دارد و امید آن داریم که در صورت ادامه این همکاری­ها در آینده‌ای نه چندان دور، جمهوری اسلامی ایران یکی از چند کشور بزرگ مطرح و سرآمد در این علم و صنعت باشد.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای

مقدمه

علم، دانش و فناوری رادار، الفبا و پایه و اساس کار درسامانه هوافضا و پدافند هوایی است. در دنیای امروز، بدون در اختیار داشتن رادار هیچ اقدام اساسی و عملی برای پدافند هوایی متصور نیست. هرچه رادارهای در اختیار پدافند هوایی تواناتر و کارآمدتر باشند، به همان نسبت پدافند­هوایی در کار خود مسلط‌تر و تواناتر خواهد بود.

پدافند هوایی در تمام امور و زمینه‌های مختلف کاری خود، چه کلی و چه جزئی، به دلایل مختلف به رادار وابسته است. از جستجو و کاوش فضای کشور تا هدایت و راهنمایی هواپیمای در­حال پرواز و رهگیری دقیق آنها تا مرحله درگیری و انهدام، چه با هواپیما و چه با موشک و یا سایر موارد، همه و همه نیازمند فناوری رادار است.

کافیست در اهمیت رادار در پدافند هوایی، بدانیم که بدون رادار، مرزبانی و کنترل فضای کشور غیرممکن است و یا می‌توانیم بگوییم بدون رادار، صاحب و مالک فضای کشورمان نیستیم.

با سپاس از خداوند منان، دانشمندان و نخبگان مسلمان، معتقد و با ایمان کشور عزیزمان در حال حاضر به اصول و فلسفه‌های سامانه رادار و چگونگی بکارگیری این دانش پایه، که زیربنای همه امور مدرن نظامی امروز جهان است، کاملاً آشنا و مسلط هستند و از کاربری‌های آن در سایر امور غیرنظامی از هدایت هواپیماهای غیرنظامی تا هواشناسی و... آگاهی کامل دارند و در ساخت و بکارگیری این پدیده علمی فاخر تسلط قابل قبولی یافته‌اند، به گونه‌ای که می‌توانیم ادعا کنیم امروز جمهوری اسلامی ایران یکی از محدود کشورهایی است که به فناوری بومی و پویای این علم دست یافته ‌است و با سرعتی درخور ستایش در حال تکامل و توسعه آنست.

جهش قابل قبول و شیرینی که در این حوزه علمی داشته‌ایم، مدیون نزدیکی و هماهنگی صمیمانه­ای است که بین کاربران این فن در پدافند هوایی و دانشمندان و نخبگان و اساتید دانشگاهی دلسوز و خبره این دانش به وجود آمده است. در حال حاضر، این صمیمیت و هماهنگی ادامه دارد و امید آن داریم که در صورت ادامه این همکاری­ها در آینده‌ای نه چندان دور، جمهوری اسلامی ایران یکی از چند کشور بزرگ مطرح و سرآمد در این علم و صنعت باشد.

شروع این دانش افتخارآفرین مسیر پر فراز و نشیبی دارد، که یادآوری آن می‌تواند در سایر زمینه‌های علم و فناوری راهنما و کارگشا باشد. شاید هم الگو و نمونه‌ای باشد برای سمت‌دهی و راه رسیدن به فناوری‌های بومی و پویا در سایر زمینه‌های صنعتی کشور.

بنده اعتقاد دارم در دنیای امروز، فناوری انتقال‌پذیر نیست و کسی فناوری را که به زحمت به دست آورده و با آن امرار معاش می‌کند و اقتصاد کشورش را سر پا نگه داشته، با هیچ قیمتی در اختیار دیگران قرار نمی‌دهد، مگر فناوری‌هایی که ایجاد وابستگی به مرجع فناوری کند یا فناوری سوخته و زمان گذشته‌ای که دیگر در عرصه صنعت جهان کاربردی ندارد.

به فرض غیرممکن، اگر هم فناوری‌ انتقال داده شود، وقتی در کشوری ریشه ندارد نمی‌تواند پویا باشد و مسلماً توسعه و رشدی درپی نخواهد داشت و پس از مدتی خشک و یا ناکارآمد خواهد شد. همان‌گونه که نمونه‌های بزرگی از گونه‌های مختلف آن در کشورمان بوده و همه شاهد آن بودیم.

اگر فکر توسعه و رشد و تعالی کشورمان در زمینه‌های صنعتی هستیم، فقط در سایه صنعت و فناوری بومی پویا امکان‌پذیر است و بس.

به هر حال، کشورمان در حال حاضر صاحب یک فناوری بومی و پویای در حال توسعه در صنعت رادار می‌باشد، با افقی روشن و امیدوارکننده.

 

منبع: پیشگامان صنعت رادار در ایران، غلامی، براتعلی، 1397، ایران سبز، تهران

1398/6/16 12:1:58 604 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
مقدمه علم، دانش و فناوری رادار، الفبا و پایه و اساس کار درسامانه هوافضا و پدافند هوایی است. در دنیای امروز، بدون در اختیار داشتن رادار هیچ اقدام اساسی و عملی برای پدافند هوایی متصور نیست. هرچه رادارهای در اختیار پدافند هوایی تواناتر و کارآمدتر باشند، به همان نسبت پدافند هوایی در کار خود مسلط‌تر و تواناتر خواهد بود.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015