• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

از نوهد تا خرمشهر(3)


چون نوبت به من رسید که محلّ خدمت خود را انتخاب نمایم با صدای بلند گفتم تیپ23 نوهد، تا آن لحظه کسی آنجا را انتخاب نکرده بود. من علاقه شدیدی به واحدهای رزمی و چتربازی داشتم و چون تیپ23 نوهد، واحدی زبده و نیروهای آن همگی چترباز بودند، آن محل را برای انجام خدمت انتخاب نمودم.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

در 1/7/1353 به لطف خداوند بزرگ از دانشکده به درجه ستوان دومی مفتخر و فارغ‌التّحصیل شدم.

یک ماه مرخصی داشتم و به زادگاهم برگشتم. شادی پدرم از اینکه توفیق پوشیدن لباس نظامی حاصل شده است و افتخار حفاظت دین و مملکت را یافته­ام، به خوبی در چهره‌اش محسوس بود و این­گونه وارد مرحله­ای جدّی­تر از زندگی قبلی شدم.

پس از مراجعت به تهران، جهت طیّ دوره مقدّماتی عازم مرکز پیاده شیراز شدم و در تاریخ 12/2/1354 با آشنایی با تعدادی دیگر از همرزمان جدید و اساتید هنر جنگ و رزم، مفتخر به اخذ دانشنامه­ مربوطه شدم.

 

­­

دوره مقدماتی مرکز پیاده شیراز

 

 

یک سال دوره مقدّماتی افسری را با نمرات عالی به پایان رساندم و آن زمان فارغ‌التّحصیلان به ترتیب نمرات، محلّ خدمت خود را انتخاب می‌کردند. چون نوبت به من رسید که محلّ خدمت خود را انتخاب نمایم با صدای بلند گفتم تیپ23 نوهد، تا آن لحظه کسی آنجا را انتخاب نکرده بود. من علاقه شدیدی به واحدهای رزمی و چتربازی داشتم و چون تیپ23 نوهد، واحدی زبده و نیروهای آن همگی چترباز بودند، آن محل را برای انجام خدمت انتخاب نمودم. بعد از 10 روز مرخّصی خود را به واحد آجودانی تیپ23 نوهد در باغ شاه تهران معرّفی کردم. واحد آجودانی مرا به گردان 2 نیروی ویژه (نوهد) دادند و در آن گردان مشغول به کار شدم.

 

دانشنامه پایانی آموزش مقدماتی پیاده شیراز

 

دو هفته از خدمت من گذشته بود. دانشکده جنگ­های نامنظّم واقع در ستاد نیروی ویژه اعلام شروع دوره چتربازی نمود و گردان 2 مرا برای سپری کردن آن دوره به واحد جنگ­های نامنظّم معرّفی کرد. دوره چتربازی 4 ماه طول کشید و در این 4 ماه، آموزش بسیار سخت،  هیجان­انگیز و دلهره­آور بود.

من به همراه 31 نفر داوطلب دوره چتربازی آموزش خود را شروع کردیم. آموزش همراه با ورزش، دو و نرمش برای آماده­سازی جهت پرش شروع شد. تمرینات بسیار سخت، طاقت‌فرسا و سنگین بود و بعد از تمرینات در روز چهارشنبه مورّخ 2/5/1354 اوّلین پرش خود را با هواپیمای C-130 و با چتر اتوماتیک T-10 در منطقه جاجرود انجام دادم. خاطره این پرش را هیچ‌وقت فراموش نمی‌کنم. در مدّت دوره، هشت پرش از هواپیما با چتر اتوماتیک  T-10 انجام دادم و در تاریخ 6/9/1354 دوره چتربازی به پایان رسید و از واحد جنگ­های نامنظّم قسمت چتربازی گواهینامه‌ خود را دریافت نمودم و بسیار شاد و مسرور بودم که توانسته­ام  این دوره سخت و سنگین را به پایان برسانم و با افتخار بتوانم آرم چتربازی را در لباس مقدّس سربازی که پوشیده­ام نصب نمایم و بعد از اتمام دوره، با عشق و علاقه به واحد خود، یعنی گردان2 تیپ23 نوهد برگردم. حدود یک ماه در گردان به خدمت اشتغال داشتم که ستاد جنگ‌های نامنظّم واقع در تیپ23 نوهد اعلام نمود که در هفته­ آینده، کلاس دوره نیروهای ویژه «کلاه سبزها» شروع می‌شود و فرمانده گردانم مرا به این دوره اعزام کرد و من در آن کلاس ثبت نام نمودم.

       من­در­پرش­در­اطراف جنگل                         من در پرش با چتر T-10

 

 

 

           من در پرش در سد امیرکبیر                   من در پرش در کوهستان

 

 

پرش و عملیات شبانه، پرش در کویر و عملیات در کویر، پرش در جنگل و عملیات در جنگل، عملیات چریکی و ضدّچریکی (گریلا و آنتی­گریلا)، عملیات در کوهستان، تک­های شبانه، پرش در ساحل دریا و عملیات آبی خاکی.

در بندرانزلی کار با قطب‌نما در روز و شب، تله‌گذاری و خنثی‌سازی مین، عملیات زندگی در شرایط سخت جنگل، عملیات عبور از صخره، راپل، راپل در حرکت، حمل زخمی با طناب از کوه و ارتفاعات، جنگ­های نامنظّم، عملیات روانی، شورش و ضدّشورش، مردم­یاری و آرام‌سازی، عملیات براندازی، گریز و فرار، عملیات نفوذ، جنگ سرد و اسلحه شناسی بود.

سرانجام در تاریخ 25/2/1356 دوره کلاه سبزها یا دوره نیروهای ویژه را به پایان رساندم و موفق به دریافت گواهینامه از طرف جنگ­های نامنظّم به فرماندهی سرهنگ علی دستگردی شدم. ناگفته نماند کسی در واحد تیپ23 نوهد می‌توانست کلاهِ برّهِ سبز را بر سر بگذارد که دوره نیروی ویژه و عملیات چتربازی را سپری نموده باشد. من با موفقیّت این دوره را با تمام مشکلاتی که داشت سپری کردم و توانستم با افتخار کلاه برّه سبز را بر سر و لباس پلنگی را به تن کنم.

پس از اتمام دوره نیروهای ویژه، به گردان دوم نیروی ویژه برگشتم. فرمانده گردانم سرگرد طلوعی فرمود: ستوان ایازی اکنون با گذراندن دوره­ها به جمع ما پیوسته­ای و به صورت واقعی به یک افسر نیروی ویژه تبدیل شده­ای و باید در گردان و تیپ راندمان و بازدهیت را نشان بدهی.

گواهینامه آموزش نیروی ویژه کلاه سبزها، تیپ23 نوهد (دوره نوهد)

 

من در دوره اسکی نیروی ویژه، پلور، سال 1354

 

 

منبع: از نوهد تا خرمشهر، جعفر ایازی، 1396، ایران سبز، تهران

1398/2/31 12:30:28 846 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
چون نوبت به من رسید که محلّ خدمت خود را انتخاب نمایم با صدای بلند گفتم تیپ23 نوهد، تا آن لحظه کسی آنجا را انتخاب نکرده بود. من علاقه شدیدی به واحدهای رزمی و چتربازی داشتم و چون تیپ23 نوهد، واحدی زبده و نیروهای آن همگی چترباز بودند، آن محل را برای انجام خدمت انتخاب نمودم.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015