• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

20 دی سالروز عملیات آفندی توکل - انتشار مجدد


ارتش جمهوری اسلامی ایران بر خلاف بعضی اظهار نظرهای غیر کارشناسانه، در ماههای اول تهاجم عراق بیکار ننشسته و علیرغم مضیقه ها و مشکلات موجود سلسله عملیاتهائی را برای دفع تجاوز طراحی و اجرا نمود که عملیات توکل یکی از آنهاست وجهت بازپس گرفتن خرمشهر، شکستن محاصره آبادان و پاکسازی منطقه طراحی و اجرا شد.
هر چند لشگر 92 زرهی اهواز از نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران مسئولیت منطقه عملیاتی آبادان و خرمشهر را در اوایل جنگ بعهده داشت، ولی به دلایل عدیده در ادامۀ نبرد فرماندهی این منطقه با فرماندۀ ناحیه ژاندارمری آبادان بوده و مدتی نیز ستاد عملیاتی آبادان هماهنگی بین یگانها را انجام داده است و سرانجام فرماندۀ ژاندارمری کشور، فرماندهی اروند را تشکیل و از منطقۀ فاو تا کیلومتر 25 سلمانیه را تحت فرماندهی خود قرار داد.

20 دی سالروز عملیات آفندی توکل - انتشار مجدد،جنگ،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق

ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران جهت بازپس گرفتن خرمشهر، شکستن محاصره آبادان و پاکسازی منطقه، در مورخه 1359/08/20 طی صدور یک دستورالعمل مأموریتی را به فرماندهی اروند واگذار نمود.
فرماندهی اروند عملیات توکل را در 5 مرحله طراحی کرد و عملیات در مورخه 1359/10/20 آغاز گردید. در سه راهی آبادان و کوی ذوالفقاریه با حمله یگانهای پیاده خط عراق شکسته شد و تعدادی از عراقی ها به اسارت درآمدند ولی در محورهای دیگر، موفقیتی حاصل نشد و یگانهای زرهی نتوانستند پیشروی قابل ملاحظه ای انجام دهند با توجه به عدم موفقیت مرحله اول، مراحل دیگر نیز انجام نگردید.
خلبانان هوانیروز نیز در این عملیات با 13 فروند بالگرد و 65 ساعت پرواز، تعداد 73 نفر مجروح را تخلیه و 3 تن بار را جابه جا نمودند.

نتیجه:
ـ    تعداد زیادی از نفرات عراقی کشته و زخمی شدند که آمار دقیقی از آنان بدست نیامد.
ـ 90 دستگاه تانک و 60 دستگاه نفربر عراقی به همراه 5 دستگاه خودرو منهدم گردید.
ـ    هر چند این عملیات ناموفق خاتمه یافت ولی دو ملاحظه اساسی در این رابطه قابل توجه می باشد: یکی استعداد طرفین بود که عراقیها بیش از 17 گردان خود را در منطقه آماده کرده بودند در حالیکه ایران حداکثر با 9 گردان حمله را آغاز نموده بود.
دوم با گذشت 4 ماه از آغاز جنگ جو عمومی در داخل ایران ایجاب می کرد تا فعالیتی علیه عراق که تقریباً در تمام جبهه ها متوقف گشته بود انجام گردد. لذا انجام این عملیات اجتناب ناپذیر بود و تجربه ای جهت انجام عملیات ثامن الائمه در سال 1360 شد.

منبع : کتاب اطلس نبردهای ماندگار نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی - سازمان ایثارگران

1392/10/19 4636 0
قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی
تویضیحات در موتور جستجو
ارتش جمهوری اسلامی ایران بر خلاف بعضی اظهار نظرهای غیر کارشناسانه، در ماههای اول تهاجم عراق بیکار ننشسته و علیرغم مضیقه ها و مشکلات موجود سلسله عملیاتهائی را برای دفع تجاوز طراحی و اجرا نمود که عملیات توکل یکی از آنهاست وجهت بازپس گرفتن خرمشهر، شکستن محاصره آبادان و پاکسازی منطقه طراحی و اجرا شد.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015