• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

عملیات پدافندی اروند-55


از: ژاجا ـ رکن دوم

به: عملیات اروند

آگهی: ف ناحیه خوزستان

شماره: 8-2-6-3-09-501-59-13296 دم

تاریخ: 27/8/59

[آخرین وضعیت]

 

 

اخبار رسیده از سماجا با ارزیابی صحّت دارد. حاکی است

(1) در ساعت 9:30 مورخه‌ 27/8/59 یک فروند هواپیمای فانتوم ایرانی منطقه فاو را بمباران که سه نفر غیر نظامی و یک نفر نظامی زخمی و ساختمان حزب بعث فاو منهدم گردیده.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای، عملیات اروند-فرماندهی اروند-آبادان-قرارگاه تاکتیکی نزاجا در جنوب-

 (2) در ساعت 10:00 صبح مورخه‌ 27/8/1359 یک فروند هواپیمای ایرانی پاسگاه فراه عراق را بمباران که در نتیجه دو نفر نظامی و چهار نفر غیرنظامی عراق کشته و خسارات فراوانی به پاسگاه وارد آمده است.

(3) صبح مورخه 27/8/59 محل تجمع نیروهای ایرانی در جزیره‌ مینو توسط دشمن شناسایی و سپس توسط یگان‌های دشمن در سبحان مورد هدف موشک و توپخانه قرار گرفته که در نتیجه یک نفر شهید و بقیه منطقه را ترک نموده‌اند.

سرگرد شجاعی

*****

از: ق ت نزاجا

به: سماجا 2 عملیات

آگهی: معاونت عملیات و اطلاعات نزاجا

شماره: 2722

تاریخ: 30/8/59

]روابط نظامی بین فرماندهی اروند و نزاجا[

 

 

پیرو پاراگراف 12-6-08-201- 26/8/1359

1- در دستور عملیات اروند روابط و مناسبات نظامی بین فرماندهی اروند و نزاجا ابتدا تعیین نشده بود و ریاست اداره‌ سوم می‌خواهند این دستور عملیاتی را ملاحظه فرمایند به سازمان رزمی روابط یگان‌های نزاجا با جانشین ستاد مشترک و فرماندهی اروند و تغییر دادن مسئولیت‌های سرزمینی نیروی زمینی دقت بفرمایید اختصاص پرسنل نیروی زمینی بدون اطلاع اینجانب به فرماندهی اروند. ایجاد ستاد اروند از افسران ستاد مشترک باز بدون اطلاع نزاجا همگی سوق دادن و کشاندن فرمانده نزاجا است به سوی اختلاف و نفاق با فرماندهی اروند و از بین بردن وقت و زمان فرمانده مسئول برای تفکر و اندیشه در جا به جایی نارسائی‌های ایجاد شده.

2- در دستورالعمل جدید شماره2 سیار 27/8/59 به جای تعیین یکی از روابط نظامی سازمانی، زیر امر، منتسب، کنترل عملیاتی، پشتیبانی و عمل مانند در یگان هم‌جوار و هم‌طراز با الفاظ جاری شده است و با قید اینکه فرماندهی اروند از طریق نزاجا در تابعیت فرماندهی نیروهای مسلح خواهد بود هیچ گونه کمکی به حل اختلاف و نفاق نکرده و این دفعه روابط بین دو فرماندهی را نیز زیر پرده ابهام مخفی نموده است، زیرا تمام یگان‌های نزاجا از طریق سلسله مراتب خود یعنی نیروی زمینی در تابعیت فرمانده‌ نیروهای مسلح می‌باشد، پس اگر این فرماندهی اروند زیر امر نیروی زمینی است، چرا به صراحت بیان نشده و اگر زیر امر نیست چرا به وضوح قید نمی‌شود و دلایل دیگر.

نیروی زمینی به صراحت اعلام می‌دارد که هم دستور عملیاتی اروند و هم دستورالعمل جدید در بعضی موارد که به نیروی زمینی ختم می‌شود یک عامل اختلاف و نفاق بین نیروی زمینی و فرماندهی اروند بوده و ضایع‌کننده وقت فرمانده‌ نیروی زمینی و فرمانده‌ اروند بوده ونتیجه‌ آن تجزیه‌ی قدرت‌ها و کم اثر کردن تلاش‌های دفاعی و تعرض نیروی زمینی در دفاع از مناطق حیاتی و حساس خوزستان و انهدام تدریجی دشمن متناسب با امکانات خواهد بود.

ف نزاجا ـ سرتیپ ظهیرنژاد

 

 

منبع: عملیات پدافندی اروند، سید یعقوب حسینی،1397، ایران سبز، تهران

1398/5/16 12:0:6 271 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
اخبار رسیده از سماجا با ارزیابی صحّت دارد. حاکی است (1) در ساعت 9:30 مورخه­ 27/8/59 یک فروند هواپیمای فانتوم ایرانی منطقه فاو را بمباران که سه نفر غیر نظامی و یک نفر نظامی زخمی و ساختمان حزب بعث فاو منهدم گردیده.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015