• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

فرماندهان صدام (42)


مکی: باید دوران حکومت حسن البكر و صدام را از هم متمایز کرد. بکر ژنرال باتجربه‌ای بود و در مقایسه با صدام، خلق‌وخوی آرام‌تری داشت. در دوره او، به‌اندازه دوره صدام زیر فشار سیاست و ایدئولوژی حزب بعث نبودیم. اما آنچه مسلم است هردوی آنها سرسپردگان حزب بعث را در جایگاه‌های مهم به کار می‌گماردند و ارتش را پاکسازی می‌کردند، اما بكر در این کار به‌اندازه صدام افراطی نبود.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای، فرماندهان صدام، فرماندهان ارتش عراق، استراتژی ارتش عراق، حسن البک

 

وودز: پس می‌دانستید که وضع دارد بدتر می‌شود؟

مکی: بله، این را می‌دانستیم. رویکرد تصمیم‌گیری کمیته محور شنشل سبب شد که ما در سال ۱۹۸6م شبهجزیره فاو را از دست بدهیم. همه و ازجمله سرلشکر الخزرجی به فرماندهی ارتش می‌گفتند که دشمن به‌جای بصره يا العماره به فاو حمله می‌کند. اما مشکل این بود که تصمیم‌گیری در کمیته‌ها خیلی طول کشید و با زمانی که آنها برای تصمیم‌گیری تلف کردند، فاو را از دست دادیم.

وودز: ممکن است در مورد فرایندهای تصمیم‌گیری و افراد درگیر در این فرایندها هم برایمان توضیح دهید؟

مکی: در سال ۱۹۸۰م ارتش عراق تقریبا دو دهه بود با شورشیان کرد در منطقه شمال عراق درگیر بود؛ منطقه‌ای کوهستانی که ارتش عراق در آن بتدریج از جنگ سنتی (متعارف) به جنگ ضد شورش کشیده شده بود که استفاده از جنگ‌افزار سبک، سنگر، گشتی و موارد دیگری ازاین‌دست از مشخصه‌های آن بود و چون سربازان در جای خود متوقف بودند، نظم و انضباط معمول در میان آنها از بین رفته بود. ژنرال الخزرجی به من گفت که دو ماه پیش از آغاز جنگ در سال ۱۹۸۰م وزارت دفاع عراق همایشی برگزار کرده و از فرماندهان سپاه‌ها و لشگرها و ازجمله خود ژنرال الخزرجی که در آن زمان فرمانده لشکر ۷ کوهستان بود برای شرکت در این همایش دعوت کرده بود.

 صدام در این همایش شرکت نداشت ولی ژنرال عدنان خیرالله وزیر دفاع، ژنرال شنشل رئیس ستاد مشترک و سپهبد جابر اسدی معاون عملیات ستاد مشترک در آن حضور داشتند. در این همایش، پرسشی در مورد میزان آمادگی ارتش برای جنگ مطرح‌شده بود. همه در مورد ایران، خطری که پس از انقلاب سال ۱۹۷۹م در این کشور ما را تهدید می‌کرد و چگونگی دفاع در مقابل ایرانیان فکر می‌کردند و همه نگران وقوع جنگ بودند. ژنرال الخزرجی در این همایش گفته بود: "اوضاع سیاسی به گونه‌ای است که فکر می‌کنم باید جنگ را شروع کنیم ولی برای آماده‌سازی و آموزش نیروهایمان به دو سال زمان نیاز داریم. یک سال برای رساندن نیروها به سطحی از آمادگی که برای جنگ متعارف لازم است و یک سال هم برای سازماندهی مجدد ارتش و ارتقای ضوابط انضباطی آن. در سال دوم، می‌توانیم بر امور آموزش، آماد مجدد و جنگ‌افزار متمرکز شویم." حاضران در همایش گفته بودند که او نباید این حرف‌ها را بگوید. پس‌ازآن، رده‌های بالاتر ژنرال الخزرجی به او دستور داده بودند که به واحد زیر امرش برود و آموزش نیروهایش را آغاز کند. در آن همایش هیچ‌کس نگفت که به این فوریت قرار است جنگ با ایران را آغاز کنیم. بعدها ژنرال الخزرجی به من گفت که همان وقت از رادیو شنیده که جنگ شروع‌شده است.

مورای: در این مقطع به نظر می‌رسد که تفکر نظامی ارتش عراق تحت تأثیر دو عامل قرار داشت. نخست اینکه صدام افسران جزء را هم به فرماندهی سپاه منصوب می‌کرد. دوم، عراق جریان اعزام افسران ارتش به کشورهای خارجی برای آموزش را در سال ۱۹6۸م متوقف کرد؛ زیرا حزب بعث نمی‌خواست افسران عراقی با نظرات و رویکردهای مختلف آشنا شوند. ممکن است در مورد این دو موضوع هم‌صحبت کنید؟

مکی: باید دوران حکومت حسن البكر و صدام را از هم متمایز کرد. بکر ژنرال باتجربه‌ای بود و در مقایسه با صدام، خلق‌وخوی آرام‌تری داشت. در دوره او، به‌اندازه دوره صدام زیر فشار سیاست و ایدئولوژی حزب بعث نبودیم. اما آنچه مسلم است هردوی آنها سرسپردگان حزب بعث را در جایگاه‌های مهم به کار می‌گماردند و ارتش را پاکسازی می‌کردند، اما بكر در این کار به‌اندازه صدام افراطی نبود.

بكر افسران جزء را به فرماندهی سپاه منصوب نمی‌کرد، زیرا مقتضیات فرماندهی را درک می‌کرد. اما صدام هیچ‌گاه افسر ارتش نبود و به همین علت مقتضیات نظامی را درک نمی‌کرد. باید این را بگویم که ژنرال الخزرجی هم در این زمینه نظر مرا تأیید می‌کرد. . هنگامی که جنگ ایران و عراق آغاز شد من سرتیپ بودم. کسانی مثل من که در سلسله‌مراتب فرماندهی قرار نداشتیم هرگز فکر نمی‌کردیم جنگی در پیش است. البته مدرسان رشته‌های اطلاعات یا سیاسی در دانشگاه نظامی بکر و دانشکده جنگ در مورد ایران و انقلاب این کشور سخن می‌گفتند ولی ما فکر می‌کردیم این سخنرانی‌ها مطالبی است که در قالب اطلاعات عمومی در کلاس‌های درس ارائه می‌شود.

ایرانیان در آستانه جنگ به‌طورجدی شروع به تحریک عراق کردند. صدام و شاه در سال ۱۹۷۵م قرارداد الجزایر را امضا کرده بودند که در آن نیمی از آبراه شط العرب (اروندرود) به ایران و نیم دیگر آن به عراق واگذارشده بود. باوجود از دست رفتن بخشی از سرزمین عراق، صدام این قرارداد را پذیرفت تا ایران کمک‌هایش به کردهای شمال عراق را متوقف کند. پس‌ازاین قرارداد، انقلاب کردها در عراق شکست خورد.

بااین‌حال، ایرانیان هیچ‌گاه به این قرارداد پایبند نبودند و پس از انقلاب با توپخانه شروع به گلوله‌باران نقاط مرزی کردند. در آن زمان، افسر اطلاعات ستاد در لشکر 16 زرهی بودم که در بعقوبه  مستقر بود و مسئولیت دفاع از بخش میانی مرز ایران و عراق را بر عهده داشت و چون افسر اجرایی نیروی انسانی در لشکر نداشتیم، وظایف او را هم انجام می‌دادم. ایرانیان در ماه‌های منتهی به جنگ عملا مناطق مرزی را بمباران می‌کردند.

در سال‌های ۱۹6۸ تا ۱۹6۹م  نیز درگیری‌هایی در مناطق مرزی ایران و عراق رخ‌داده بود. وقتی درگیری‌ها در سال‌های ۱۹۷۹ تا ۱۹۸۰م تشدید شد، مردم مناطق مرزی شروع به تخلیه این مناطق کردند. حتی راننده من هم که در مجاورت مناطق مرزی زندگی می‌کرد، محل سکونت خانواده‌اش را تغییر داد؛ زیرا ایرانیان این مناطق را با توپخانه گلوله‌باران می‌کردند. ایران دست به تحریک عراق زده بود.

 

منبع: جنگ ایران و عراق از دیدگاه فرماندهان صدام، عبدالمجید حیدری، 1393، مرزوبوم، تهران

1398/5/15 11:34:54 200 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
مکی: باید دوران حکومت حسن البكر و صدام را از هم متمایز کرد. بکر ژنرال باتجربه‌ای بود و در مقایسه با صدام، خلق‌وخوی آرام‌تری داشت. در دوره او، به‌اندازه دوره صدام زیر فشار سیاست و ایدئولوژی حزب بعث نبودیم. اما آنچه مسلم است هردوی آنها سرسپردگان حزب بعث را در جایگاه‌های مهم به کار می‌گماردند و ارتش را پاکسازی می‌کردند، اما بكر در این کار به‌اندازه صدام افراطی نبود.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015