• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

عملیات پدافندی اروند-54


از: هنگ ژاندارمری آبادان (ر3)

به: یگان‌های تابعه

شماره: 16/47/84/401/3

تاریخ: 28/8/59

]هماهنگی و همکاری بین نیروها[

 

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای، عملیات اروند-فرماندهی اروند-آبادان-قرارگاه تاکتیکی نزاجا در جنوب-

گزارش ستاد عملیات اروند حاکی است هماهنگی و همکاری بین نیروها، ابلاغیه واصله از سماجا به شرح زیر جهت استحضار به عرض می­رسد:

1- دشمن با وجود تلاش پنجاه روز بمباران مکرر به منظور دستیابی به سواحل خلیج فارس جزیره­ خارک و بندر بوشهر به علت همکاری و هماهنگی نیروهای دریایی، هوایی و زمینی ناکام مانده و تعداد قابل توجهی از هواپیماهای خود را از دست داده است.

2- در سایر جبهه‌ها، همکاری بین نیروها و سپاهیان پاسدار قابل تقدیر بوده و در صورت ادامه هماهنگی و همکاری، پیروزی نصیب کشور اسلامی ایران خواهد شد.

3- به ستاد مشترک ضمن تشکر از فداکاری­ها و حماسه آفرینی­های کلیه نیروهای شرکت کننده در عملیات، نظر آنها را به این مطلب حیاتی و مهم جلب نموده و متذکر می­گردد که رمز موفقیت همانا هماهنگی و همکاری در ایجاد وحدت فرماندهی می­باشد که امیدواریم به یاری خدا، کلیه­ پرسنل نیروهای مسلح ارتش جمهوری اسلامی ایران از این موهبت الهی برخوردار و آن را با نهایت دقت رعایت نمایند، موفقیت و پیروزی کامل ارتش جمهوری اسلامی ایران در مقابل ارتش بعثی عراق.

ف 07 ـ سرهنگ 2 عبداللهی

*****

از: فرماندهی عملیات نامنظم (ر3)

به: سماجا 3 عملیات

موضوع: استقرار نیرو در مناطق واگذاری

شماره: 102-183-401

تاریخ: 28/8/59

 

1-پایگاه ابوذر با استقرار یک دسته ادوات و پنج دسته پیاده در امتداد ساحل شرقی کارون از دارخوین تا رحمانیه مستقر و استقرار آنها خاتمه یافته است.

2-برای پوشش منطقه واگذاری بین مناطق گروه رزمی 246 و 202 ظرف دیروز و روز جاری 28/8/59 شناسایی انجام گرفت و به علت وجود نهرهایی که خط حد این یگان را با گروه‌های رزمی مذکور تشکیل بدهد و با طلاق جنوب غربی شادگان، امکان رسیدن به منطقه واگذاری وجود ندارد و لازم است توسط مهندسی روی یکی از نهرها پل زده شود تا بتوان در فاصله­ی بین دو نهر عناصر یگان‌های نامنظم را مستقر نمود.

4- استدعا دارد مقرر فرمایید به قسمت مهندسی ابلاغ شود که در مورد نصب پل با این قرارگاه هماهنگی لازم را مبذول دارند.

فرمانده ­عملیات نامنظم

از: ستاد عملیات آبادان و خونین ‌شهر (ر3)

به: ف تیپ2 (ر3)

شماره: 766-50-84-401-3

            تاریخ: 28/8/59

موضوع: دستور جزء به جزء

 

 

با توجه به اینکه دشمن مواضع خود را در ضلع شمال شرقی بهمنشیر درمنطقه­ گردان‌های 129 و 152 تخلیه و به سمت شمال و شمال‌غرب می­رود، دستور فرمایید گروهان مهندسی رزمی نسبت به پاک کردن میدان‌های مین دشمن اقدام و گردان‌های مذکور تماس با دشمن را حفظ و هرگونه جا به جایی دشمن و محل استقرار دقیق خودی را سریعاً به ستاد عملیات 1-خ [آبادان ـ خونین‌ شهر] گزارش نمایند.

فرمانده عملیات آبادان و خونین‌ شهر ـ سرهنگ شکرریز 

*****

از: ستاد عملیات آبادان و خونین شهر (ر3)

به: فرماندهی عملیات اروند ـ رکن سوم

شماره: 796-50-84-401-3

            تاریخ: 29/8/59

[بسیج بنیاد مستضعفان فارس]

 

 

  تعداد 58 نفر از بسیج بنیاد مستضعفان استان فارس به سرپرستی برادر علی اصغر پاشایی در تاریخ 28/8/59 به آبادان وارد و پس از توجیه کامل در مورخه­ 29/8/59 در اختیار تیپ قوچان به منظور جایگزینی پرسنل گردان 183 قرار گرفته تا تحت نظر گردان مذکور عمل نمایند.

فرمانده­ عملیات آبادان، خونین ‌شهر  ـ سرهنگ شکرریز

*****

از: یگان ام 48

به: فرماندهی ستاد عملیات اروند(ر3)

موضوع: تانک‌های ام-48 منهدم شده

شماره: 796-50-84-401-3

            تاریخ: 29/8/59

 

استحضاراً به عرض می­رساند که در تاریخ 3/8/59 یک ستون تانک ام 48 که به دست نیروهای دشمن در جاده­ ماهشهر ـ آبادان منهدم و جا مانده و تا به حال دسترسی جهت تخلیه تانک‌های سالم و وسایل نداشتیم خواهشمند است اگر چنانچه نیرویی به آن منطقه اعزام گردیده این یگان را مطلع نموده که جهت تخلیه و جمع­آوری وسایل از طریق این یگان اقدام شود. مراتب جهت اطلاع و هرگونه اقدام دیگر به عرض می­رسد.

سرپرست یگان ام-48 ـ ستوانیکم غفاری

*****

از: سرهنگ صادق

به: فرماندهی اروند

موضوع: بازدید از یگان‌ها

 

تاریخ:29/8/59

 

در مورخه­ 28/8/59 در اجرای امر از تعدادی یگان‌های مستقر در شادگان و دارخوین بازدید نمودم. نتیجه به شرح زیر به استحضار می­رسد.

1- باقیمانده­ گردان144 پیاده در منطقه شادگان در محلی نامناسب از نظر زیست و کنار جاده بودن مستقر گردیده که بدون هیچ کنترلی پرسنل بر روی جاده و اطراف متفرق بودند و در موقع ورود من هیچ­کس نبود که ورود به منطقه تجمع را کنترل نماید.

2- گروه رزمی 246 هنوز شکل رزمی به خود نگرفته است. نفربرهای پیاده نظام تحویل نگردیده بود و در نتیجه، سازمان برای رزم در منطقه پدافندی تشکیل شده در بررسی که به عمل آمده مشکلات عمده گروه به شرح زیر محسوس بود:

الف – کمبود شدید پرسنل افسری برای نمونه نفرات پیاده که به استعداد بیش از یک گردان می­باشند و تحت امر گروه قرار گرفته­اند، بدون افسر اعزام شده­اند.

ب – روحیه­ افراد پیاده مامور از گردان144 در مقایسه با پرسنل گردان تانک بسیار پایین است و علت اصلی به نظر می­رسد فقدان کادر افسری و انجام مأموریت ناموفق قبلی باشد.

3- پیشنهاد:

به منظور برطرف کردن مشکلات فوق پیشنهاد می­شود:

الف – باقیمانده­ گردان144 پیاده برای تجدید سازمان به اردوگاه استراحت اعزام شوند و در صورتی که مقدور می‌باشد، کلیه­ پرسنل به دو قسمت تقسیم و هر قسمت برای یک هفته به مرخصی بروند.(راهکار1 به راهکار 2 ترجیح دارد).

ب – پرسنل جدید منقضی خدمت‌های 56 و سایر درجه­داران اعزامی از گد 144 به گروه 246 از نظر کادر افسری تکمیل گردند و در سازمان درجه‌داری آن تجدید نظر به عمل آید.

پ – با توجه به نیاز شدید یگان‌ها از نظر کنترل بازرسی و پیدا کردن نواقص، این ستاد نیازمند کادری است که قادر باشد به طور دائم شب و روز یگانها را بازرسی و کنترل نماید، به طوری­که فرماندهی دقیقاً کلیه حوادث کلی و جزئی یگان‌ها را زیر نظر داشته باشد. در شرایط فعلی، ستاد توانایی چنین کاری و ارزیابی دقیق را ندارد.

سرهنگ صادق

*****

از: گد 202

شماره: 140 سیار

به: ستاد اروند

تاریخ: 29/8/59

[آخرین وضعیت]

 

 

بازگشت به: 29-84-401-10- 658/4 - 28/8/1359

آخرین وضعیت نیروهای دشمن و خودی به شرح زیر به عرض می­رسد:

1- در استعداد رزمی نیروهای خودی تغییری حاصل نشده.

2-نیروی خودی از مواضع جنگی 5 کیلومتر به جلو مستقر گردیده

3-نیروهای دشمن در سمت راست جاده­ آسفالت به طرف آبادان تغییراتی ندارند و هنوز ضمن حفاظت مواضع به مرمت مواصلاتی مارد مشغول است و در سمت چپ جاده 1500 کشیده شده به عقب و حدود 15000 متر به سمت چپ تقریباً رو به روی نیروهای تیپ قوچان در آبادان قرار گرفته و سنگرهای خود را با ماکت‌های فریب دهنده آرایش داده­اند که مجهز به آتش شدید ضدهوایی می­باشد.

سرگرد صفوی

منبع: عملیات پدافندی اروند، سید یعقوب حسینی،1397، ایران سبز، تهران

1398/5/15 11:14:25 205 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
عملیات پدافندی اروند-54
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015