• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

تاریخ طب نظامی (24)


اهم مراحل تكامل سازماني طب نظامي در آمريكا به شرح زير می‌باشد:

10. جنگ جهاني دوم

 

در جنگ دوم جهاني؛ نظاميان آمريكا در سراسـر مناطق جهان جنگیدند و بـا هر شرايط اقليمي؛ بیماری‌ها و سلاح‌هایی كه انسان شناخته و يا ساخته بود مواجه شدند؛ و در نهايت پیشرفت‌هایی چشم‌گير درزمینهٔ پزشكي و جراحي به دست آوردند. از آن جمله داروهاي جديد مثل پنی‌سیلین و روش‌های نوين درماني و جراحي.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

در1942م سرهنگ دوم Lt. Col. Harry Plotz  در دانشكده پزشكي ارتش روشي را براي بازيافت قدرت واکسن‌های ضد بيماري تيفوس به دست آورد و به‌وسیله آن  نظاميان آمريكا را از طاعونی که سابقه‌ای برابر با عمر ارتش‌های جهان داشت نجات داد. اين كميته با كاربرد داروي D.D.T براي كشتن حشرات و به کار بردن واكسن اصلاح‌شده تيفوس به‌طور قطعي از شیوع بيماري ممانعت و مهم‌ترین قسمت پيروزي اين كميته جلوگيري از يك اپيدمي خطرناك در بدو شروع آن در شهر ناپل در 1943 بود.

تحقيق در مسائل رواني نيز از فعالیت‌های مهم پزشكي نظامي اين دوره بود. تحقيقات جديدي در مورد ترس رزمندگان از انفجار گلوله توپ و همچنين افسردگي ناشي از طولاني شدن جنگ انجام گرفت. آزمایش‌های تحقيقي در مورد اثرات اقليمي و پوشش‌های جديد و مقررات رفتاري براي حفاظت رزمندگان از جراحات ناشي از سرما و گرما انجام شد. پنی‌سیلین به‌طور انبوه توليد شد و آينده امیدبخشی براي امكان نجات زندگي در میدان‌های جنگ شمال آفريقا در نيمه سال 1943 فراهم گشت. روش‌های جديدي براي درمان سريع جراحات اعمال گرديد و جراحي تروما را متحول ساخت.

در 1944م سروان Stanley Erpf - Capt.Dentist دندانپزشك ارتش اقدام به ساخت يك نمونه چشم مصنوعي اكرليك پلاستيك نمود كه براي طول زندگي قابل‌استفاده بود.

در 1945م سروان Capt.Edwin Pulaski يك واحــد تـحـقيقــاتي پزشــكــي Halloran General Hospital /Staten Island N.Y. تأسيس نمود و چگونگي كاربرد آنتی‌بیوتیک‌ها را در جراحي بررسي كرد. در1974 ايــن واحد تحقيــقــاتي به Fort Sam Houston Texas منتقــل گرديـد و در اين محــل بــا يــك بيمــارستــان عمــومــي محـلــي ادغــام و بنـام انســـتيتـوي  The Institute Of Surgical Research ناميده شد و امـروزه يك مرکز سوختگی مشهور و پیش‌قدم در درمانهاي سوختگي است. در این ايام تيمهــاي پرستــاري  Corps The Nurse  ازنظر كميت و شخصيت و شغلي به‌طور چشم‌گیری رُشد نمود. ضمن اينكه تعداد آنها به5700 نفر رسيد؛ در1944م كنگره پرستاران استخدامي موقت را به‌عنوان افسر ايالتي پذيرفت. و در ماه ژوئن 1974 م سرهنگ Col. Forence A. Blanchfield اولين زني بود كه عنوان يك افسر دائمي ارتش را به دست آورد.

پزشكان؛ پرستاران و بهياران سیاه‌پوست نيز براي كسب مزايا و موقعیت‌های خدمتي براي خود بشدت تلاش كردند و باوجود شرايط سخت محيط اجتماعي به پیشرفت‌هایی نيز نائل گرديدند. و همين توفيقات سبب شد كه پس از جنگ  زمينه فعاليت شغلي در شرايط برابر در محيط پزشكي ارتش براي همه آنها به وجود آيد.

ولــي آنچــه اهميت بيشتري داشت، اين بود كه جنگ جهاني دوم ميدان فداكاري و خدمت و ايثار بيش از  600 هزار مرد و زن رسته پزشكي بود؛ تعداد عظيمي تحت پوشش AMEDD كه بيش از تمامي ارتش آمريكاي امروز هست.

منبع: تاریخ طب نظامی، سرتیپ 2 دکتر خسرو نامجوی نیک، 1389، ایران سبز، تهران.

1397/11/23 10:26:33 1010 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
در جنگ دوم جهاني؛ نظاميان آمريكا در سراسـر مناطق جهان جنگیدند و بـا هر شرايط اقليمي؛ بیماری‌ها و سلاح‌هایی كه انسان شناخته و يا ساخته بود مواجه شدند؛ و در نهايت پیشرفت‌هایی چشم‌گير درزمینهٔ پزشكي و جراحي به دست آوردند. از آن جمله داروهاي جديد مثل پنی‌سیلین و روش‌های نوين درماني و جراحي.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015