• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

مردان آسمان؛ زندگی نامه خلبانان منطقه ورامین (5)


شهید سرلشکر نصرا... اصیل ادب : شهادت غریبانه

شهید سرلشکر نصرا... اصیل ادب[1] سال 1332 در روستای خالدآباد (جنوب منطقه ورامین) به دنیا آمد. هفت ساله بود که به همراه خانواده به تهران مهاجرت نموده و در یکی از مناطق جنوبی این شهر ساکن شد. با پایان دوران تحصیلات ابتدایی وارد دبیرستان اتابکی شده و دیپلم خود را از این آموزشگاه اخذ نمود و سپس راهی خدمت سربازی شد.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

سال 1353 در پایان خدمت سربازی به دلیل علاقه فراوان در امتحانات دوره خلبانی شرکت کرد و با نمره بالا مورد پذیرش قرار گرفت. دوره‌ی مقدماتی پرواز را در فرودگاه قلعه مرغی پشت سر گذاشت. سال 1354 برای گرفتن گواهینامه پرواز با انواع جت‌های آموزشی، به آمریکا اعزام شد و دوره‌های مربوط به پرواز با انواع هواپیماهای آموزشی را در پادگان‌های مختلف، با موفقیت گذراند. به طوری که در دوره جت تی_37 در بین دانشجویان رتبه‌ی ممتاز را به دست آورد. پس از پایان دوره آموزشی به کشور بازگشت و جهت دوره‌های تکمیلی مربوط به جنگنده اف_5 و سایر مأموریت‌های نظامی در پایگاه‌های تبریز، چابهار و دزفول خدمت نمود. در همین ایام هم ازواج کرد و تشکیل خانواده داد که حاصل این ازدواج یک فرزند پسر می‌باشد.

تابستان سال 1359 درگیری‌های مرزی بین ایران و عراق افزایش یافت و پایگاه دزفول در حالت آماده باش قرار گرفت. روز 31 شهریور جنگنده‌های عراقی به پایگاه‌های هوایی ایران، از جمله دزفول هجوم بردند و تنها خسارت اندکی را به بار آوردند. تمام پایگاه در پاسخ به این تهاجم یکپارچه به حرکت درآمد تا در طرح از قبل پیش بینی شده نیروی هوایی موسوم به البرز، توان هوایی دشمن را نابود کند.

قبل از طلوع آفتاب اول مهر، یکصدوچهل فروند جنگنده از پایگاه‌های مختلف جهت بمباران فرودگاه‌های نظامی عراق برخاسته و از مرز رد شدند. از پایگاه دزفول چهل فروند جنگنده اف_5 در این عملیات حضور داشتند که شهید نصرا... اصل ادب، خلبانی یکی از همین هواپیماها را به عهده داشت و توانست با موفقیت پایگاه هوایی ناصریه را بمباران نماید.

از فردای آن روز مأموریت‌های این شهید بزرگوار ادامه یافت. به دلیل نبود قوای کافی زمینی، دشمن به سرعت به سمت شمال خوزستان یعنی دزفول پیشروی کرد و هدفش تصرف شهرهای اندیمشک، دزفول، پایگاه هوایی این شهر و سایر تأسیسات نظامی و در نهایت گلوگاه شمالی خوزستان بود. چون احتمال سقوط پایگاه به دست دشمن می‌رفت، دستور تخلیه و تخریب پایگاه وحدتی صادر گردید. در این میان باز امیدی پیدا شد و آن هم خود خلبانان و جنگنده‌هایشان بودند. در یک اقدام خطرناک و خارج از اصول پروازی یکصدوهفت نفر خلبان پایگاه، از جمله شهید اصیل ادب هم قسم شدند تا با پروازهای کوتاه مدت در ارتفاع پایین، حداکثر مهمات را بر دشمن فروریخته و مانع رسیدن او به هدفشان شوند. جنگنده‌های اف_5 به جنگ تانک‌ها و نیروهای زرهی دشمن رفتند و با بمباران‌های شدید باعث توقف قوای عراقی در کرانه غربی رود کرخه شدند تا نیروهای زمینی ایران در منطقه بتوانند، خط دفاعی محکمی تشکیل دهند و دزفول و اندیمشک را از خطر اشغال دشمن نجات دهند. در این مدت شهید اصیل ادب همپای سایر خلبانان پایگاه، پروازهای متعدد و خطرناکی را جهت نابودی دشمن انجام داد.

پیشروی دشمن در سایر محورهای جبهه خوزستان ادامه یافت و مأموریت‌های جلوگیری از نفوذ و پشتیبانی نیروهای خودی نیز توسط پایگاه دزفول دنبال شد. در یکی از این مأموریت‌ها، شهید اصیل ادب پس از بمباران قوای دشمن در محور خرمشهر_آبادان هواپیمایش مورد اصابت پدافند دشمن قرار گرفت و از کنترل خارج شد. در این وضعیت  EJECT کرده و با چتر به سمت زمین فرود آمد.

منطقه فرود در حوالی شادگان توسط نیروهای عراقی اشغال شده بود و آنها در یک اقدام ناجوانمردانه به سمتش در آسمان شلیک کردند و چتر نجات آسیب دید و باعث افزایش سرعت و سقوطش گردید. در نتیجه برخورد شدید با زمین، دچار خونریزی مغزی و صدمات دیگری شد. نیروهای عراقی، او را به پشت جبهه و یکی از بیمارستان‌های این کشور منتقل کردند اما پس از چند روز بستری بودن در یکی روز 12 آبان 1359، بر اثر صدمات وارده به درجه شهادت نائل گردید.

چند ماه بعد، صلیب سرخ با ارسال چند کارت شناسایی و یک عکس از بدن مطهر این شهید، اخبار مربوط را به خانواده ایشان منتقل کرد. بنا به گزارش صلیب سرخ این شهید بزرگوار در شهر سامرا و در یکی از گورستان‌های این شهر غریبانه دفن گردید.  

 

 

  منبع: مردان آسمان،محسن شیرمحمد، 1391، آفرینه، قم-تهران

 

[1] - بعد از پایان جنگ و بسته شدن پرونده خلبانان مفقودالاثر، به این شهید بزرگوار درجه سرلشکری اعطا گردید.

1397/11/23 10:18:30 869 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
شهید سرلشکر نصرا... اصیل ادب سال 1332 در روستای خالدآباد (جنوب منطقه ورامین) به دنیا آمد. هفت ساله بود که به همراه خانواده به تهران مهاجرت نموده و در یکی از مناطق جنوبی این شهر ساکن شد. با پایان دوران تحصیلات ابتدایی وارد دبیرستان اتابکی شده و دیپلم خود را از این آموزشگاه اخذ نمود و سپس راهی خدمت سربازی شد.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015