• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

وضعیت ارتش و درگیری در بحران ها (12)


سرتیپ دوم مسعود بختیاری

ارتش در جنگ تحمیلی (بخش نهم)

در استانه سی و چهارمین سالگرد عملیات ظفرمند والفجر8 مواردی از این عملیات به عرض کاربران سایت می رسد:

قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) در خردادماه 1363 طرح عملیاتی والفجر 8 را تهیه و ابلاغ نمود که در آن تأمین سرپلی در شبه‌جزیره فاو و تأمین خطی به نام استقامت در امتداد کانال ابوالخضیب، ام القصر، فاو توسط سه قرارگاه مشترک کربلا، نجف و ظفر پیش‌بینی شده بود اما اجرای طرح مزبور به علت کمبود امکانات به تعویق افتاد.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

در نیمه دوم سال 1364 مجدداً اجرای طرح مزبور در قرارگاه خاتم‌الانبیاء بررسی گردید و با تجدیدنظرهایی که در آن به عمل آمد، قرار شد یگان‌های نیروی زمینی ارتش در منطقه کوشک تا شلمچه(شرق بصره) و یگان‌های سپاه با پشتیبانی توپخانه، هوانیروز و نیروی هوایی ارتش در منطقه فاو عمل نمایند.

برابر طرح مزبور مأموریت تلاش پشتیبانی عملیات به نیروی زمینی ارتش واگذار شد که مفهوم عملیاتی آن، مأموریت منحرف کردن دشمن از محل تک اصلی و جلب یگان‌های احتیاط و عکس‌العمل‌های دشمن به‌سوی خود است تا تک اصلی بدون برخورد به مشکل عمده در مأموریت خود توفیق یابد.

اگر تک پشتیبانی موفق به انجام این مهم(انحراف دشمن از محل تک اصلی و نقل‌مکان یگان‌های احتیاط از مقابل آن) گردد در واقع عامل اساسی پیروزی و موفقیت درنبرد را که همانا کاربرد خردمندانه اصل غافلگیری و اجرای موفق عملیات فریب است به‌خوبی انجام داده و جاده موفقت تک اصلی را برای وصول پیروزمندانه به هدف خود، هوار نموده است.

یگان‌های تکاور نیروی زمینی ارتش در عملیات والفجر8 با مأموریت تک پشتیبانی، با ایثار و قبول تلفات سنگینی، به‌خوبی چنین زمینه مساعدی را برای سپاه فراهم نموده و موفق گردیدند با مداومت فشار و نبرد دلیرانه یگان‌های دشمن را به‌جانب خود جلب نمایند.

مروری اجمالی به شرح زیر به سوابق و مدارک جنگ تحمیلی مؤید این ادعاست:

الف_ یکی از مسئولین اداره توجیه سیاسی ارتش عراق در 14 بهمن‌ماه 1364 در مصاحبه‌ای در پاسخ به خبرنگار رادیو مونت‌کارلو اظهار می‌دارد"حمله قرب الوقوع ایرانی‌ها به‌منظور قطع جاده بغداد/ بصره و ایجاد شکاف بین سپاه‌های 4و 6 یعنی همان اهدافی که قبلاً به آن دست نیافته‌اند، در منطقه هورالهویزه(شرق بصره) صورت خواهد گرفت".

ب_ یک مسئول اطلاعاتی ستاد کل ارتش عراق چند روز قبل از شروع عملیات، در بازدید خود از جبهه فاو در جمع فرماندهان عراقی اظهار می‌دارد:" در منطقه غرب شط العرب تهدیدی از سوی ایران وجود ندارد، لذا تعداد دیگری از یگان‌های این منطقه علاوه بر آنچه تاکنون برداشت‌شده، به منطقه سپاه 6 در شرق بصره اعزام می‌گردد".

پ_ سرلشگر ماهر عبدالرشید فرمانده سپاه 3 عراق مستقر در شرق بصره، حتی در تاریخ 26 بهمن‌ماه یعنی شش روز پس از عملیات والفجر 8 و فتح فاو، کماکان تک گسترده ایران را در روزهای آینده در سمت شرق بصره (محور عملیات نیروی زمینی ارتش) پیش‌بینی می‌کند.

ت_ اطلاعات مکتسبه از اسرای عملیات والفجر 8 مؤید این است که ارتش عراق استعداد قابل‌توجهی از یگان‌های مانوری و توپخانه خود را اندکی قبل از شروع عملیات فاو، از این جبهه برداشت کرده و جهت تقویت به جبهه شرق بصره اعزام نموده بود.

  1. با عنایت به مطالب فوق‌الذکر، نقش و تأثیر نیروهای ارتش را که در شرق بصره عمل کردند، روی عملیات سپاه در محور فاو، برای صاحب‌نظران نظامی روشن نموده و نیازی به بسط بیشتر مطلب نمی‌بینیم.
  2. علاوه بر این تأثیرگذاری، واگذاری بیش از 25 گردان توپخانه ارتش در پشتیبانی از عملیات سپاه در فاو که جاده ارتباطی بصره/ فاو را در یک امتداد پنج کیلومتری زیر آتش سنگین خود داشته و هرگونه تحرک دشمن را برای پاتک به سرپل سپاه در فاو خنثی می‌نمودند و همچنین واگذاری تقدم اصلی پشتیبانی نیروی هوایی و پشتیبانی پدافند هوایی و هوانیروز به عملیات فاو ازجمله دیگر تأثیرهای اساسی یگان‌های ارتش جمهوری اسلامی ایران به‌طور مستقیم و درگیر، در عملیات فاو است.

برای بار دیگر تأکید می‌کنیم که در بیان این ادله و شواهد به‌هیچ‌وجه قصد ما خودستایی، و نفی از ارزش خدمات رزمندگان دلیر سپاه و نیروهای جان‌برکف و مخلص مردمی نیست که آنها برادران عزیز و هم‌زمان شیردل و شجاع ما بوده و هستند بلکه غرض ممانعت از تحریف حقایق و وارونه‌سازی واقعیت است.

1397/11/16 11:50:8 1368 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) در خردادماه 1363 طرح عملیاتی والفجر 8 را تهیه و ابلاغ نمود که در آن تأمین سرپلی در شبه‌جزیره فاو و تأمین خطی به نام استقامت در امتداد کانال ابوالخضیب، ام القصر، فاو توسط سه قرارگاه مشترک کربلا، نجف و ظفر پیش‌بینی شده بود اما اجرای طرح مزبور به علت کمبود امکانات به تعویق افتاد.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015