• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

تصمیم (22)


وضعيت گردان 109 پياده در 060954 آذرماه

 

دشمن در تاريکي شب 5 به 6 آذرماه از شمال غرب و شمال عليه مواضع پدافندي لشكر 30 پياده تک خود را آغاز نموده است. در منطقه پدافندي اين لشكر تيپ 1 پياده توانسته است تک دشمن را خنثي نمايد به طوري که گردان 109 پياده اين تيپ تمام تک‌هاي دشمن را که از شمال عليه مواضع او انجام شده در هم شکسته و او را وادار به عقب‌نشيني نموده است.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

زماني کوتاه پس از روشن شدن هوا در 6 آذرماه، دشمن توانسته است يک معبر باريک و عميق از سمت غرب به‌سوی ارتفاع کهنه ريگ باز کند. پاتک گردان 103 پياده عليه دشمن سبب گرديد که صفوف دشمن در هم شکسته شود. دشمن خسارت زيادي را متحمل شده ليکن بخشي از آنها در حال حرکت به سمت کهنه ريگ مي‌باشد. ساعت 0953 فرمانده گردان 109 گزارش‌هاي زير را يکي بعد از ديگري دريافت مي‌نمايد.

از پست ديده‌باني گردان (ديدگاه گردان 109)

دشمن در حال احداث سنگر و استقرار توپ‌هاي ضد تانک در روي ارتفاع کهنه‌ريگ است. چهار دستگاه تانک سبک دشمن از شمال به سمت ده کهنه در حال حرکت مي‌باشند – تمام! از گردان 103 پياده به   تيپ1 (ف گردان 109)

در ارتفاع کهنه ريگ مقاومت دشمن هرلحظه بيشتر مي‌شود. آتش دشمن بسيار شديد است. نياز به پشتيباني آتش و تقویت هرچه بيشتر داريم – تمام!

هم اکنون ساعت 0954 است و در جلوي منطقه پدافندي گردان 109 هیچ‌گونه فعاليت دشمن مشاهده نمي‌شود.

 

مسئله: تصميم فرمانده گردان 109 پياده؟

راه حل مسئله

گردان 109 پياده فوراً با احتياط خود و با تمام نيرو به دشمن در كهنه ريگ تك نموده و آن را تصرف مي‌نمايد، به منظور اينكه خطر را در جناح و عقب گردان برطرف سازد.

دليل:

با توجه به اينكه در حال حاضر كليه تك‌هاي دشمن در منطقه گردان 109 دفع شده است، گردان نبايد بدون عمل مؤثري به تماشا بنشيند و به دشمن اجازه تحكيم مواضع در روي ارتفاعات كهنه ريگ را بدهد. پشتيباني مؤثر تمام گردان به ويژه خمپاره اندازها و بالا بودن روحيه گردان در دفع تك‌هاي دشمن در 24 ساعت اخير كه از عوامل مهم توان رزمي است، به گردان امكان مي‌دهد كه با پشتيباني آتش توپخانه تيپ ارتفاع كهنه ريگ را سريعاً تصرف نمايد.

منبع: تصمیم، سرتیپ محمود رستمی ، 1388، ایران سبز، تهران

1397/11/16 11:43:13 1342 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
دشمن در تاريکي شب 5 به 6 آذرماه از شمال غرب و شمال عليه مواضع پدافندي لشكر 30 پياده تک خود را آغاز نموده است. در منطقه پدافندي اين لشكر تيپ 1 پياده توانسته است تک دشمن را خنثي نمايد به طوري که گردان 109 پياده اين تيپ تمام تک‌هاي دشمن را که از شمال عليه مواضع او انجام شده در هم شکسته و او را وادار به عقب‌نشيني نموده است.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015