• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

وضعیت ارتش و درگیری در بحران ها (11)


سرتیپ دوم مسعود بختیاری

ارتش در جنگ تحمیلی (بخش هشتم)

در عملیات الله اکبر؛ تیپ 3 زرهی لشگر 92 خوزستان با پنج گردان مانوری و یگان های توپخانه اضافی در شمال کرخه و تیپ های یکم زرهی لشگر 16 و تیپ 55 پیاده هوابرد با پشتیبانی توپخانه تقویت شده در جنوب کرخه، شرکت داشتند و هوانیروز هم هر دو جبهه را پشتیبانی می‌نمود.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

نیروی جنگ های نامنظم شهید دکتر چمران (مستقل از سپاه) به استعداد دو گردان نیز در عملیات مزبور شرکت نموده و برادران رزمنده سپاهی نیز نیرویی به استعداد یک گروهان را در این عملیات وارد کردند. در واقع، در این عملیات موفقیت آمیز، دو تیپ زرهی، یک تیپ پیاده، آتش پشتیبانی، حداقل 10گردان توپخانه، دو گردان نیروهای تکاور شهید دکتر چمران  ویک گروهان از رزمندگان سپاه پاسداران برای باز پس گیری تپه های الله اکبر از دشمن شرکت داشته اند.

در مورد طراحی و هدایت عملیات طریق‌القدس باید بگوییم: عملیات لشگرهای 92 زرهی در شمال و لشگر 16 زرهی و تیپ 55 هوابرد در جنوب کرخه که در سال اول جنگ به ‌دفعات در این منطقه اجرا شدند، تماماً باهدف پیشروی هرچه بیشتر به سمت غرب و نهایتاً تصرف بستان بود که آخرین آنها در 11/6/1360 یعنی دو ماه پیش از آغاز عملیات طریق‌القدس بود.

پس از تغییرات کادر بالای فرماندهی ارتش، به دنبال سانحه یک فروند هواپیمای سی-130در هفتم مهر 1360، فرمانده جدید نیروی زمینی، (سرهنگ علی صیاد شیرازی) سریعاً تغییراتی در اعضای قرارگاه‌های عملیاتی مقدم نزا جا در جنوب و غرب کشور به عمل‌آورده و از افسران عملیات قرارگاه مقدم نزاجا در جنوب خواستار گردید که پیشنهاد‌های خود را برای انجام عملیات آفندی گسترده در جبهه خوزستان به وی ارائه نمایند.

ستاد عملیاتی یادشده، پیش‌نویس یک طرح کلی را بر مبنای پیش‌زمینه‌های قبلی تهیه کرد که در آن دو عملیات آفندی متوالی در نظر گرفته‌شده بود، مرحله اول؛ تک در منطقه عمومی دزفول (جبهه شمالی خوزستان) و مرحله دوم تک؛ در منطقه عمومی غرب سوسنگرد (جبهه میانی). بالاخره در 21 مهر 1360پیش‌نویس طرح یاد شده با این تغییر که تقدم اجرای عملیات در خوزستان، به جبهه میانی داده ‌شده و تک در محور بستان اجرا شود به تصویب فرماندهی نیرو رسید و به‌عنوان مبنای طرح‌ریزی، به قرارگاه مقدم جنوب ابلاغ شد.

دلیل عمده دادن تقدم اجرای عملیات در جبهه میانی، قطع ارتباط جبهه شمالی و جنوبی دشمن در خوزستان بود که در صورت موفقیت یک امتیاز برجسته تاکتیکی برای نیروهای خودی به وجود آورده و زمینه مساعد و مطلوبی را برای اجرای عملیات بعدی در جبهه‌های شمالی و جنوبی سبب می‌شد.

در راهکار پیشنهادی برای این عملیات، تک اصلی در شمال کرخه برای تأمین منطقه شمال بستان، و تک پشتیبانی در جنوب کرخه برای آزادسازی غرب سوسنگرد و رسیدن به کناره هورالعظیم در نظر گرفته‌شده بود.

بر مبنای راهکار کلی بالا، راهکار مشروحی توسط قرارگاه مقدم نزاجا در جنوب تهیه و توسط فرمانده نیروی زمینی به اطلاع سپاه پاسداران رسانده شد و پس ‌ازآن تهیه مقدمات، آمادگی برای اجرای عملیات و تجدیدنظرهای لازم در طرح به‌طور مشترک با سپاه آغاز و نهایتاً عملیات مزبور با شرکت چهار تیپ زرهی و یک تیپ پیاده و پشتیبانی آتش توپخانه، هوانیروز و نیروی هوایی ارتش (که استعدادی در حدود 35000 نفر بالغ می‌گردید) و 30گردان بسیجی سپاه بااستعدادی در حدود 9000 نفر، با فرماندهی و مسئولیت کلی فرمانده نیروی زمینی ارتش اجرا شد.

همچنین در آغاز طرح‌ریزی عملیات طریق‌القدس در قرارگاه مقدم نزاجا در جنوب، قرار شد که عملیات بعدی در منطقه شمال خوزستان (فتح المبین) و پس‌ازآن در منطقه جنوب غربی خوزستان (بیت‌المقدس) انجام شود و انتخاب مناطق بعدی برای عملیات، متناسب با وضعیت زمان خود باشد.

در یک جلسه ستادی مشترک با سپاه، برادر شهید حسن باقری از سپاه پاسداران، پس از اطلاع از این جریان واژه کربلا را برای کدگذاری عملیات پیشنهاد نمود که با شماره‌های ترتیب 1،2،3 و ... توالی آنها مشخص شد که مورد تصویب فرمانده نیروی زمینی قرار گرفت.

1397/11/15 11:49:57 1285 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
در عملیات الله اکبر؛ تیپ 3 زرهی لشگر 92 خوزستان با پنج گردان مانوری و یگان های توپخانه اضافی در شمال کرخه و تیپ های یکم زرهی لشگر 16 و تیپ 55 پیاده هوابرد با پشتیبانی توپخانه تقویت شده در جنوب کرخه، شرکت داشتند و هوانیروز هم هر دو جبهه را پشتیبانی می‌نمود.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015