• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

تاریخ طب نظامی (21)


اهم مراحل تكامل سازماني طب نظامي در آمريكا به شرح زير هست:

 

5. جهش‌هاي پس از جنگ  Civil War

سرهنگ دوم Lt. Col.John Shaw Billings يكي از چهره‌های شگفت‌انگیز تاريخ پزشكي آمريكاست. او مديريت موزه پزشكي ارتش و كتابخانه پزشكي را هم‌زمان به عهده داشت. وي اولين فهرست موضوعي مقالات پزشكي جهان را تهيه كرد. و پس از چندی مديريت كتابخانه عمومي نيويورك را به عهده گرفت. از اقدامات ارزنــده او تهيـــه مقالاتي در مورد بهداشت بیمارستان‌ها بود كه منجر به ايجاد ســازمان بهــداشت عمومي آمريكا U.S.Public Health Service گـرديد.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

بعــلاوه طــراحــي دو بیمارستان مشهــــورPeter Bent Brigham و john Hopkins   را او انجام داد. از ديگر اقدامات او ابتكار استفاده از کارت‌های سوراخ‌دار Punched cards براي نگهداري اعداد و ارقام آماري بود كه به‌عنوان مشاور اداره آمار اين خدمت را انجام داد. و چندي بعد يعني در سال 1889 به توصيه او Herman Hollerith   موسسه  I.B.M  را بنياد  نهاد. وي بعد از مدتی استاد بهداشت در  Pensilvania Ariality  گرديد.

در1887م كنگره آمريكا از پرسنل وظيفه سپاهيان بيمارستاني تشكيل داد كه بدين ترتيب  AMEDD  يك حالت سازماني وظيفه‌اي به خود گرفت، گرچه بعدها اين سپاه منحل شد ولي فکر استفاده از پرسنل وظيفه حرفه‌اي پزشكي بعدها مورداستفاده قرار گرفت.  

سومين موسسه بزرگ كه در پوشش AMEDD به وجود آمد؛ اولين مدرسه بهداشت عمومي و پزشكي پيشگيري بود. مدرسه پزشكي ارتشSchool Army Medical          در دو اتاق در موزه در1893م گشــايش يــافت و داراي چهـار استـاد پاره‌وقت بود. ايـن مدرسـه بعدهــا تبـديــل به موسســه تحقيقــاتــي Walter Reed Army Institute of Research گرديد كه شهرت جهاني دارد. و در عرض ده سال مشهورترين موسسه در مبارزه علیه بيماري تب زرد معرفي گرديد.

در1896م درست شش ماه پس‌ازآنکه Roentgen وجود اشعه ايكس را اعلام كرد؛ موزه پزشــــكي ارتش از اشعه ايكس براي پیداکرده گلوله‌ای در تن بيمار از آن استفاده كرد و در جنگ بعدي در 1898 م در جنگ و در بيمارستان از آن استفاده گرديد.

 

6. جنگ اسپانيا و آمريكا

در جنگ اسپانيا و آمريكا؛ نيروهاي آمريكا از اقيانوس عبور نمودند تا در مناطقي بجنگند كه در حقيقت كانون بيمار و بيماري بود. در نهايت تعداد مجروحين 1581 نفر؛ موارد تيفوئيد 13770 و مبتلايان به مالاريا؛ تب زرد و ديسانتري به هزاران نفر مي‌رسيد. و بدين ترتيب حاصل جنگ اين بود كه آمريكا را باقي گذاشت با مسئوليت سرزمين جديد و مبارزه با بیماری‌های آن.

ولي خوشبختانه در این زمان ديگر باكتريولوژي يك علم بود. George Sternberg دامپزشك جنگ داخلي و مؤلف اولين كتاب درسي باكتريولوژي آمريكا در سال 1892 م در سمت سر جراح ارتش بود و بدين ترتيب AMEDD مبارزات خود را علیه بیماری‌های سرزميني آغاز کرد.

ابتدا ستوان يكم Baily Ashford Lt. نشان داد كه کم‌خونی پرتريكويي Puerto Rican Anemia به‌وسیله كرم قلاب‌دار Hook Worm ايجاد مي‌گردد. از آنجائیکه همين بيماري در جنوب آمريكا هم وجود داشت؛ روش‌های درمان و كنترل آن در مورد كليه آن نواحي نيز مورداستفاده واقع شد.

پزشكان نظامي نيز به هیئت‌های تحقيقاتي و نمايندگي مناطق مختلف روش‌های درمان و كنترل بیماری‌های وبا؛ طاعون؛ تب دانگ؛ مالاريا؛ بربري و ديسانتري آميبي را آموزش می‌دادند.

در این ميان سرگرد Major Walter Reed نمونه كوشش كامل در این راه بود. او در اين زمان رياست يك هيئت مبارزه با تيفوئيد را به عهده داشت و مقرراتي را برقرار کرد كه فرماندهان خط دفاعي مسئول سلامتي واحدهاي آن ناحيه بودند. ولي مسئوليت بزرگ او سرپرستي هيئت مبارزه با تب زرد در كوبا در سال‌های 1900ـ 1901 بود كه فداکاری‌ها و جانبازی‌های قهرمانانه محققين نظر جهانيان را به خود جلب كرد.

در این برنامه؛ افسران؛ پرستاران ؛ سربازان داوطلب و مردم كوبا خود را داوطلبانه در معرض ابتلا قرار مي‌دادند و بدين ترتيب دريك تحقيق انساني بسياري جان خود را از دست دادند ولي در عرض شش ماه اين تيم ثابت كرد كه بيماري توسط يك نوع پشه ايجاد مي‌گردد. و متعاقب اين پيروزي پزشكي وضع زندگي در منطقه گرمسيري تغيير يافت و درنتيجه ساختار اقتصادي و تجاری منطقه وجهان تحت تأثیر آن متحول شد.

سرهنگ Col. William Gorgas  با استفاده از تحقيقات Reeds در مبارزه با مالاريا توانست شرايطي را به وجود آورد كه ساخت كانال پاناما را امکان‌پذیر سازد. او بعدها سرجراح ارتش شد و اولين مدال مشهور خدمت كه تا آن موقع اعطاء شده بود را در سال 1918م دريافت نمود.

 

منبع: تاریخ طب نظامی، سرتیپ 2 دکتر خسرو نامجوی نیک، 1389، ایران سبز، تهران، ص55

1397/11/15 11:46:17 1246 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
سرهنگ دومLt. Col.John Shaw Billings يكي از چهره‌های شگفت‌انگیز تاريخ پزشكي آمريكاست. او مديريت موزه پزشكي ارتش و كتابخانه پزشكي را هم‌زمان به عهده داشت. وي اولين فهرست موضوعي مقالات پزشكي جهان را تهيه كرد.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015