• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

وضعیت ارتش و درگیری در بحران ها (10)


سرتیپ دوم مسعود بختیاری

ارتش در جنگ تحمیلی (بخش هفتم)

در مورد عملیات ثامن‌الائمه لازم به ذکر است که در نیمه اول سال 1360 در مباحثات مربوط به انتخاب محورهای مناسب عملیات آفندی در جنوب، تیمسار شهید سرلشگر فلاحی ( رئیس ستاد مشترک ارتش) و شهید دکتر چمران از اجرای عملیات در منطقه غرب سوسنگرد و پیشروی به‌سوی بستان طرفداری می‌کردند و تیمسار سرتیپ ظهیرنژاد (فرمانده وقت نیروی زمینی) معتقد به عمل در منطقه آبادان و علیه سرپل دشمن در شرق کارون بودند. و هر یک دلایلی را در این مورد اقامه می‌کردند. مسئولان سپاه از فکر دوم یعنی عملیات در منطقه آبادان جانب‌داری می‌کردند.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

به هر حال تیمسار ظهیر نژاد توانست نظر خود را به کرسی بنشاند به ویژه که فرمان امام راحل (ره) هم مبنی بر شکست حصر آبادان مؤکد بود و بالاخره اینکه سرپل متجاوز در شرق کارون از سه طرف در محاصره نیروی خودی درآمده و از دیدگاه تاکتیکی شانس موفقیت در حمله به آن افزایش می‌یافت.

این موارد سبب گردید که لشگر 77 طراحی مشروح تاکتیکی را که یک کار تخصصی است، انجام داده و قرارگاه مقدم نزاجا در جنوب مقدمات اجرای عملیات را فراهم نماید.

مطالعه و بررسی طرح عملیاتی ثامن‌الائمه لشگر 77 خراسان، آن را طرحی پیچیده نشان می‌دهد.

تک از سه سمت مختلف و تقریباً رو به روی هم. عبور از خط یگان‌ها از یکدیگر و چگونگی اجرای پشتیبانی آتش توپخانه و هوایی که در این‌گونه عملیات نیازمند اقدامات هم آهنگی بسیار و داشتن تخصص بالای نظامی در تهیه چنین طرح‌هایی است که دقیقا در توان ارتش جمهوری اسلامی بوده است. اظهارنظر غیر کارشناسی در مورد اینکه عملیات در منطقه الف اجرا شود یا منطقه ب مفهوم کامل و کافی از طراحی عملیات را نمی‌رساند زیرا عادی‌ترین افراد هم ممکن است چنین چیزهایی را بگویند و آن ‌وقت اگر در آن منطقه عملی شد و به پیروزی رسید مدعی طراحی آن شوند.

اما ازنظر میزان مشارکت ارتش و سپاه در عملیات یادشده، به‌غیراز مسئله خطیر طراحی، فرماندهی، کنترل و هدایت عملیات که با لشگر 77 پیاده خراسان بود در حدود 15 گردان از نیروهای بسیج مردمی(حداکثر 3000نفر به‌صورت رزمندگان تفنگدار سبک‌اسلحه) در کنار یگان‌های ارتشی زیر و با رابطه در کنترل عملیاتی شرکت داشتند:

لشگر 77 پیاده خراسان، گروه رزمی 37 زرهی شیراز، 2 گردان تانک از لشگر92، گردان 107 پیاده امداد ژاندارمری، تفنگداران نیروی دریایی، گروه 22 توپخانه، هوانیروز و نیروی هوایی(جمعاً بااستعداد بالای 30000 نفر).

1397/11/14 11:41:17 1091 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
در مورد عملیات ثامن‌الائمه لازم به ذکر است که در نیمه اول سال 1360 در مباحثات مربوط به انتخاب محورهای مناسب عملیات آفندی در جنوب، تیمسار شهید سرلشگر فلاحی ( رئیس ستاد مشترک ارتش) و شهید دکتر چمران از اجرای عملیات در منطقه غرب سوسنگرد و پیشروی به‌سوی بستان طرفداری می‌کردند
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015