• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

مردان آسمان؛ زندگی نامه خلبانان منطقه ورامین(1)


مقدمه نویسنده

ورامین یاد آور دلاوری‌های غیور مردانی  است که با حماسه‌های پر شکوه آنان، برگ‌هایی از صفحه‌ی تاریخ میهنمان رقم خورده است. برماست که مبارزان و قهرمانان این منطقه را بشناسیم و دِین خود را به فداکاری و ایثار آنان، ادا نماییم.

توجه و علاقه‌ی من به امور هوانوردی و پژوهش‌هایی در این زمینه و دیدار با امیر سرتیپ خلبان محمود کنگرلو، از عواملی بود که جرقه‌ی نوشتن خاطرات خلبانان منطقه ورامین و رشادت‌های آنان را در زمان جنگ تحمیلی، در ذهن من شعله ور ساخت. برای شروع کار به سراغ امیرکنگرلو رفتم و ایشان برای کسب اطلاعات کامل‌تر، امیر سرتیپ دکتر خلیلی را به من معرفی کردند.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

با امیر خلیلی به صورت حضوری موضوع را طرح کردم و ایشان نیز فروتنانه آن چه در این مورد می‌دانستند، برایم بیان نمودند. ضمن بیان اسامی، شماره تماس خلبانانی که در اختیار داشتند را نیز به من دادند.

مقدمات کار از سال 1386 آغاز و پس از بررسی‌های اولیه، تعداد خلبانان هواپیما و بالگرد بالغ بر سی نفر گردید. با برخی از افراد تماس گرفته و توانستم مطالب و عکس‌های لازم را از ایشان دریافت نمایم. البته در مورد هماهنگی با ایشان، امیر سرتیپ دکتر خلیلی و جناب  سرهنگ خرمی متین تلاش بسیاری نمودند که از ایشان سپاس گزارم.

در طول مدت جمع‌آوری خاطرات، تعدادی از آنها پس از تنظیم در نشریه «ارمغان ورامین» به چاپ رسید که بازتاب بسیاری خوبی در منطقه داشت. همین موضوع باعث شد تا به فکر تنظیم این خاطرات به همراه عکس‌های مربوط در یک مجموعه کتاب تحت عنوان «مردان آسمان» باشم. در این کتاب، منطقه ورامین شامل دشت و جلگه ورامین است که اکنون شهرستان‌های ورامین، پاکدشت و پیشوا را در بر می‌گیرد. مجموعه خلبانان مورد اشاره در این کتاب در زمان قبل از انقلاب در منطقه‌ای به دنیا آمده و زندگی می‌کردند که به نام ورامین خوانده می‌شد. از این رو نام منطقه ورامین در عنوان کتاب درج شده است.

خلبانان مورد اشاره در بین سال‌های 1345 تا 1356 وارد نیروی هوایی شدند و بعد از گذراندن دوره جت‌های آموزشی در خارج از کشور، بر اساس نساز نیروی هوایی به یگان‌های مختلف پروازی منتقل  گردیدند و در طول جنگ تحمیلی برای دفاع از کشور بسیار کوشیدند. برخی به شهادت رسیدند، بعضی به اسارت دشمن درآمدند، تعدادی نیز جانباز شده و بقیه هم ایثارگرانه تلاش فراوان نمودند. با وجود آن که رسته تخصصی شهید ستاری افسر کنترل شکاری بود، به دلیل سمت ایشان به عنوان فرمانده نیروی هوایی و ایثارگری‌هایشان در جنگ، زندگینامه و یک خاطره در مورد اولین پرواز ایشان به عنوان خلبان نیز به مجموعه اضافه شد. چون در مورد شهید ستاری و شهید اردستانی کتاب‌هایی به چاپ رسیده بود.

ترجیح دادم تا خاطرات از زبان خود ایشان و از همان کتاب‌ها باشد. در مورد شهید فتوحی شعار ضمن ملاقات با پدر و مادر این شهید بزرگوار، تعدادی عکس به همراه مطب به من داده شد. در مورد شهید سخایی، شهید اصیل ادب و شهید ایل بیگی نیز مطالب و عکس‌ها را از برادرانشان دریافت کردم. با سایر خلبانان نیز حضوری در چند جلسه ملاقات کردم و مطالب لازم و همچنین عکس‌های مربوط را به دست آوردم. اما عده‌ای به دلایل مختلف از انجام گفتگو عذر خواسته و امکان دسترسی به تعدادی از ایشان نیز فراهم نشد.

شاید این مجموعه بدون آشنایی با امیر سرتیپ دوم خلبان محمود کنگرلو میسر نمی‌شد. انسان بسیار شریفی که به واسطه خصوصیاتش، مورد احترام کلیه خلبانانی است که با وی آشنا هستند. از ایشان به خاطر هماهنگی‌های لازم با خلبانان و کمک‌هایی که در تهیه این کتاب انجام دادند، تشکر ویژه دارم.

محسن شیرمحمد خرداد 1391

 

منبع: مردان آسمان،محسن شیرمحمد، 1391، آفرینه، قم-تهران

1397/11/14 11:8:38 1095 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
توجه و علاقه‌ی من به امور هوانوردی و پژوهش‌هایی در این زمینه و دیدار با امیر سرتیپ خلبان محمود کنگرلو، از عواملی بود که جرقه‌ی نوشتن خاطرات خلبانان منطقه ورامین و رشادت‌های آنان را در زمان جنگ تحمیلی، در ذهن من شعله ور ساخت. برای شروع کار به سراغ امیرکنگرلو رفتم
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015