• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

وضعیت ارتش و درگیری در بحران ها (9)


سرتیپ دوم مسعود بختیاری

ارتش و جنگ تحمیلی(بخش ششم)

عملیات 23 مهر 1359، به رغم عدم موفقیت، دارای جنبه‌های مثبت نیز بود که یکی از آنها نگهداری یک سرپل وسیع‌تر در تپه‌های انتهای پل نادری و پیدا کردن دید و تیر نسبت به مواضع مقدم دشمن بود. لشگر 21 پیاده با روحیه خوب و کسب تجربه از ناکامی به ‌دست‌آمده، به‌مرور اما با سرعت و با اجرای تک‌های محدود و متعدد موفق به توسعه هرچه بیشتر این سرپل و اتصال آن تا تپه چشمه گردید و نهایتاً مواضع پدافندی بسیار مناسبی را که در عین حال مبدأ عملیاتی عالی و بسیار مناسبی برای یک حرکت آفندی گسترده محسوب می‌گردید، سازمان داد.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

همین لشگر( 21 حمزه)، در روز هشتم آذر 1359(شش هفته پس از شکست در عملیات 23مهرماه) با یک روحیه بسیار عالی و رشادت چشمگیر، تک سنگین و خردکننده لشگر 1 زرهی تقویت‌شده عراق را برای رخنه در مواضع پدافندی خود و عبور از کرخه و پیشروی به ‌سوی اندیمشک و دزفول در هم شکست و رؤیای عراق را برای عبور از کرخه و دستیابی به اندیمشک و دزفول برای همیشه نقش بر آب کرد و اندک زمانی بعد نیز عملیات هجوم متحرک هوایی عراق در تنگ میشداغ را مهدم کرد.

کلیه این عملیات بدون حضور یگان‌های سازمان‌یافته‌ای از سپاه بود اگرچه تعداد انگشت‌شماری از نیروهای داوطلب مردمی در بعضی از یگان‌های لشگر دیده می‌شدند.

لشگر 21 با گسترش در یک جبهه 80کیلومتری از شوش تا پل نادری و از پل نادری تا تپه چشمه، یک سال و نیم در مقابل دو لشگر زرهی و مکانیزه تقویت ‌شده و جرار دشمن ایستادگی کرد و علاوه بر سرپل شمالی توانست با اجرای آفند های محدود، دو سرپل دیگر را در کرانه غربی کرخه، یکی در شوش و دیگری در ملحه برقرار سازد که این سرپل‌های سه‌گانه  مبدأ عملیاتی سرنوشت سازی برای عملیات فتح المبین شدند.

موفقیت عملیات فتح المبین از دیدگاه تاکتیکی ریشه در سابقه گسترش هوشمندانه لشگر 21 و کسب اطلاعات بسیار دقیق از دشمن و به ویژه وضعیت زمین و مواضع دشمن داشت، یعنی همان چیزی که دقیقاً لشگر 21 در عملیات 23 مهرماه فاقد آن بود در حالی که عملیات 23 مهر1359، با دو تیپ تازه‌ وارد به منطقه و اطلاعات تقریباً صفر از دشمن انجام شد.

در عملیات فتح المبین، نیرویی با استعداد حدود چهار لشگر از ارتش (ل21/ل92/ل77/تی55/تی37) و یک‌صد گردان نیروی بسیجی (بنا به ادعای بعضی منابع) وارد عمل شدند، با چنین استعدادی که حدود 8-9 لشگر می‌شود و داشتن اطلاعات دقیق از زمین و دشمن، امکان احاطه و بستن عقبه دشمن در عین خوش و تنگ رقابیه (توأم با فشار جبهه‌ای چهار لشگر) مقدور و میسر گردید.

با توجه به این مطالب ملاحظه می‌شود که، سنجش نتایج دو عملیات فتح المبین 2/1/1361 و آفند لشگر 21 در 23/7/59، با توجه به شرایط غیرقابل مقایسه آمادگی رزمی و تهیه‌های عملیاتی آنها به‌هیچ‌وجه منطقی نیست و اجرای مانور احاطه‌ای با یک لشگر در جبهه‌ای به عرض  30و به عمق 80کیلومتر علیه دشمن به نحوی که بعضی ها در ماه اول جنگ انتظار اجرای را آن از تیمسار ظهیرنژاد و ارتش داشتند، نمی‌توانست چیزی بیش از یک طرح رؤیایی نظامی بوده باشد.

1397/11/13 10:14:15 1048 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
عملیات 23 مهر 1359، به رغم عدم موفقیت، دارای جنبه‌های مثبت نیز بود که یکی از آنها نگهداری یک سرپل وسیع‌تر در تپه‌های انتهای پل نادری و پیدا کردن دید و تیر نسبت به مواضع مقدم دشمن بود. لشگر 21 پیاده با روحیه خوب و کسب تجربه از ناکامی به ‌دست‌آمده،
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015