عکس شهید صیاد شیرازی
ارم هیئت معارف جنگ
عکس امام خمینی و امام خامنه ای

در حال بارگذاری...

  • ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

پرسش و پاسخ هفته


در رابطه با ناو امریکایی وین­سنس که هواپیمای مسافربری ایران را مورد اصابت موشک قرار داده است توضیح دهید.

پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم.

1399/2/24 12:41:9 29 0
عملیات آفندی خیبر - قوچ سلطان(انتشار مجدد)

در حمله 27 آذرماه 1359 عراق توانست به ارتفاعات واقع در شمال غربی مریوان در خاک جمهوری اسلامی ایران حمله نموده و با تصرف قسمتی از ارتفاعات قوچ سلطان روی محور مریوان- باشماق موقعیت دیده بانی خوبی را به دست آورد و به این ترتیب سهولت وامکانات بیشتری را برای پشتیبانی از گروهکهای ضد انقلاب برای خود فراهم ساخت.

 

1393/3/5 10381 1
عملیات پدافندی شلمچه (انتشار مجدد)

عملیات پدافندی شلمچه 1367/03/04

منطقه عمومی شلمچه یکی از مناطقی است که بیشترین فعالیت نظامی را در جنگ شاهد بوده است. بعد از درگیری های ابتدای جنگ، نتیجه عملیات بیت المقدس آخرین حد پیشروی رزمندگان اسلام بود.

1394/3/4 1394 0
پیام امام خمینی (ره) به مناسبت آزاد سازی خرمشهر (انتشار مجدد)

به مناسبت سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر در عملیات بیت المقدس 

بسم الله الرحمن الرحیم

با تشکر از تلگرافاتی که در فتح خرمشهر به اینجانب شده است ، سپاس بی حد بر خداوند قادر که کشور اسلامی و رزمندگان متعهد و فداکار آن را مورد عنایت و حمایت خویش قرارداد و نصر بزرگ خود را نصیب ما فرمود

1392/3/1 3199 0
نقش یگان های پشتیبانی رزمی در فتح خرمشهر-سرهنگ  علی سجادی انصاری (کارشناس ارشد مدیریت امور دفاعی)​(انتشار مجدد)

در روز سوم خرداد سال ۱۳۶۱ جهانیان شاهد یکی از بزرگ ترین پیروزی های نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بر ارتش متجاوز بعث عراق بودند. در این روز تاریخی رزمندگان دلیر ایران اسلامی با صلابت و اقتدار پس از یک نبرد طولانی ۲۵ روزه فاتحانه وارد خرمشهر شدند و این قطعه از خاک عزیز کشور را از لوث وجود متجاوزان پاک کردند.

 

1393/2/31 1806 0
یادداشت ایام (انتشار مجدد)

خرمشهر سمبل مقاومت ۳۴ روزه و نماد حماسه ۲۵روزه ، تبلور عینی اقتدار،توانمندی و عزت ملی

سرتیپ دوم ستاد- رحمان اکبرابادی

بزرگداشت روزهای وحوادث مهم در دوران دفاع مقدس فرصت مناسبی است تا  مردم  بزرگ ایران  این مقطع با ارزش و حساس  از تاریخ پرافتخار خود را به فراموشی نسپرد و یاد وخاطره  سترگ  مردان این سرزمین پهناور را در ذهن وحافظه تاریخی خود ثبت و ضبط نماید و با افتخار وسربلندی به نسل اینده و امروز منتقل نماید تا نسل های اینده بدانند وآگاه باشند که در مقطعی حساس از تاریخ این مرز و بوم، چگونه اسلافشان علیه تجاوز ی نابرابر و ناجوانمردانه مقابله و ایستادگی کردند و با خلق ارزنده ترین حماسه های دفاعی وآفندی، اقتدار، عزت وسربلندی را برای کشور به ارمغان  آوردند.

1398/3/5 11:55:11 841 0
نماهنگ در فراق دوست - سالروز آزادسازی خرمشهر

لطفا برای مشاهده ویدئو به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.

1399/3/2 22:41:14 12 0
ارتش و آزادسازی خرمشهر

لطفا برای مشاهده ویدئو به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.

1399/3/2 22:24:49 17 0
عملیات بیت المقدس و آزادسازی خرمشهر از نگاه یک تحلیل گر بیگانه - سرهنگ علی سجادی(انتشار مجدد) - قسمت دوم

به مناسبت سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر در عملیات بیت المقدس

کنت مایکل پولاک، تحلیل گر نظامی آمریکایی، بخشی از فصل دوم کتاب خود را که با عنوان« اعراب در جنگ» به نگارش در آورده، به جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق علیه ایران اختصاص داده است.ا

1394/2/31 598 0
به مناسبت 3 خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر قهرمان (انتشار مجدد)

اهمیت حفظ خرمشهر برای رژیم بعث عراق به روایت اسناد
یکی از اهداف مهم عراق در تحمیل جنگ به جمهوری اسلامی ایران، اشغال خوزستان و تصرف شهرهای آن بود. خرمشهر به دلایل متعدد و از جمله مجاورت با اروند رود که حاکمیت کامل بر آن از ادعاهای عمده عراق بود، برای این کشور  اهمیت خاصی داشت.

1393/2/28 929 1
آزادسازی خرمشهر از نگاه تحلیلگران بیگانه (انتشارمجدد) - قسمت اول

به مناسبت سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر در عملیات بیت المقدس 

حماسۀ آزادسازی خرمشهر و رشادتهای رزمندگان کشورمان در دفاع از این شهر، همواره دست مایۀ کتاب ها و مقالات بسیاری در داخل کشورمان بوده است. اما بد نیست از منظر نویسندگان بیگانه نیز به این ماجرا نگاهی بیاندازیم.

1394/3/3 607 0
دو خاطره از عملیات بیت المقدس به بیان شهید صیاد (انتشار مجدد)

به مناسبت سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر در عملیات بیت المقدس - 4

خاطره یک: امداد عظیم

چندین شور عملیاتی با فرماندهان و اعضای ستادمان انجام دادیم. قرارگاه کربلا اداره کنندة منطقه بود. نتیجه که نگرفته بودیم هیچ، مطالبی که فرماندهان از وضع یگانهایشان می‌گفتند، نمایان می‌ساخت که باید به سرعت نیروها را بازسازی کنیم؛ یعنی باید عملیات را متوقف می‌کردیم و می‌رفتیم بازسازی کنیم. چون توان و رمقی برای واحدها باقی نمانده بود. رفتیم به اتاق جنگ، اعضای ستادمان رفتند و من و فرمانده سپاه تنها شدیم. دو تایی حالت عجیبی پیدا کرده بودیم از بس فشار روحی و روانی به ما وارد شده بود. لشکرهایی که در اختیار داشتیم ، اسمشان لشکر بود ولی از رمق افتاده بودند.

1392/3/1 690 0
عملیات بیت المقدس یا آزادسازی خرمشهر از زبان شهید صیاد(انتشار مجدد)

در خرمشهر یا عملیات بیت المقدس، جبهه ای که مقابل دشمن داشتیم 170 کیلومترمربع بود. از محل تلاقی رودخانه کارون با بهمن شیر تا تلاقی رودخانه نسیان با هورالعظیم 170 کیلومتر طول خطی بود که ما باید به دشمن حمله می کردیم. قرارگاه کربلا تقسیم کار کرد. سه قرارگاه:1- قدس در شمال 2- خاتم در مرکز 3- نصر در جنوب را سازمان داد و در هر قرارگاه رزمندگان اسلام (ارتش و سپاه) ید واحدی شدند وفرماندهی واحدی پیدا کردند و تحت امر قرارگاه کربلا، آماده عملیات شدند.

1393/3/3 913 0
طراحی عملیات بیت المقدس از زبان گروه افسران طراح (انتشار مجدد)

به مناسبت سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر در عملیات بیت المقدس - 5

سوم خرداد یاد آور حماسه های کم نظیر رزمندگان پر توان ایران اسلامی و سالروز آزاد سازی خرمشهر قهرمان است که با حجوم گسترده ارتش متجاوز رژیم بعثی عراق در ماههای اول جنگ تحمیلی پس از 35 روز مقاومت جانانه به اشغال متجاوزین در آمد و در عملیات بیت المقدس در کمتر از 25 روز علیرغم حضور ده ها هزار نفر از نیروهای بعثی در آن توسط رزمنگان دلاور از لوث وجود اشغالگران پاکسازی شده و به آغوش میهن اسلامی باز گشت. طراحی این عملیات بزرگ را از زبان گروه افسران طراح آن که در بر داشت میدانی در خضریه محل قرار گاه کربلا و در حضور شهید بزرگوار سپهبد علی صیاد شیرازی باز خوانی گردیده است به علاقمندان و پژوهشگران عرصة دفاع مقدس تقدیم میگردد. 

1392/3/1 773 0
اسناد عملیات بیت المقدس - اسناد ارتش عراق در مورد خرمشهر(انتشار مجدد)

به مناسبت سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر در عملیات بیت المقدس 

جنگ تحمیلی عراق علیه ایران که به گفتۀ مقام معظم رهبری خود "گنجی" است، از زوایای مختلف قابل بررسی و بگفتۀ معظم له حماسه های رزمندگان ایران اسلامی در این 8 سال جنگ، جای 80 سال کار تحقیق، پژوهش، نگارش و انتشار دارد.

1394/3/4 909 0
به مناسبت سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر (انتشارمجدد)

 پدافند هوایی دین خود را نسبت به خرمشهر ادا کرد - سیلی بنی‌صدر و پاسخ مقام معظم رهبری/گفت‌وگو با سرهنگ خسرو جهانی

شاید نخستین نظامی‌ای باشد که از بنی‌صدر سیلی خورده است. در آمریکا دوره کار با سیستم موشک «هاگ» را گذرانده است. آخرین تمرینات رژه و سان را انجام داده‌ بودند و قرار بود فردای آن روز به صورت رسمی در دانشکده افسری ارتش فارغ‌التحصیل شوند.

1392/3/8 3294 0

شهدای شاخص ارتش

فهرست آخرین مطلالب
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015