• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

پیشگامان صنعت رادار در ایران-34


کارگاه ساخت درایور رادار ملّی

سرهنگ مسعود حیدری

 

من سرهنگ مسعود حیدری متولد 1330 تهران، پس از طی دوره ابتدائی‌ و دبیرستان در سال1348 دیپلم ریاضی را با معدل 5/16 از دبیرستان دارالفنون گرفتم و همان سال به استخدام نیروی هوایی درآمدم. در تاریخ 1/8/1348، دوره زبان و الکترونیک را در فرماندهی آموزش‌های هوایی گذراندم. در اردیبهشت‌ماه1350، جهت طی دوره رادار زمینی به کشور انگلستان اعزام شدم. پس از طی دوره 18 ماهه، در آذرماه سال1351، به ایران بازگشتم و به گروه پدافند هوایی بابلسر منتقل شدم. در سال1355، به گروه پدافند هوایی بندرعباس و سپس در سال1359، به گروه پدافند هوایی تهران سایت رادار کرج منتقل شدم. در سال1366، به گروه پدافند هوایی بهبهان رفتم و سال1367 به فرماندهی لجستیکی‌ نیروی هوایی آمادگاه الکترونیک قصر فیروزه1 منتقل شدم و تعمیرات دستگاه درایور رادارهای تاکتیکی GPS-‌11 به عهده من گذاشته شد، که تا زمان بازنشستگی بر روی این دستگاه کار می‌کردم. 

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای

بعد از بازنشستگی، به مدت دو سال در شرکتی که کارش تعمیرات کوره‌های ریخته‌گری القائی الکتریکی بود، مشغول به کار شدم، تا زمانی که جناب سرهنگ عظیم‌نژاد از فرماندهی پدافند هوایی بنا به خواست امیر غلامی، به من زنگ زدند و از من خواستند که برای تعمیرات دستگاه درایور رادار GPS-‌11 به فرماندهی پدافند هوایی جهت همکاری بروم، چون تعدادی از رادارهای GPS-‌11 به خاطر دستگاه درایور غیرعملیاتی شده بودند. من گفتم این دستگاه به قطعه‌ای نیاز دارد به نام ماژول خروجی (Output Module) که  قطعه‌ای آمریکایی است و ما نداریم  و کاری نمی‌توان کرد. چون این قطعه در داخل رزین می‌باشد و قابل تعمیر نیست. به‌ هر حال، من در  مجتمع سپهر در کارگاه درایور مشغول به کار شدم.

با معرفی من، با چند مهندس از دانشگاه شریف، درصدد تعمیر یا ساخت این قطعه برآمدیم. همان‌طور که پیش‌بینی کرده بودم، این قطعه قابل تعمیر نبود و شروع به ساخت قطعه کردیم، که با کمک آقایان مهندسین دانشگاه شریف، بعد از یک سال توانستیم این قطعه را بسازیم و خوشبختانه به ‌خوبی کار کرد و باعث شد که رادارهای GPS-‌11 دوباره همه مشغول به کار شوند. البته این قطعه جزئی از دستگاه درایور بود و قطعات دیگر درایور هم مشکلاتی داشت که آنها هم برطرف شد، که به شرح آنها خواهم پرداخت.

در ضمن، خواستم مختصری از کار درایور را شرح دهم. بعد از اینکه گفتم 6 دستگاه رادار GPS-11 از هشت‌ دستگاه منتظر درایور شده بود، مسئولیت قابل خدمت کردن درایورها در سال 1376 به عهده من قرار گرفت.

درایور خود ‌یک فرستنده پرقدرت می‌باشد، که به ‌وسیله 2 عدد لامپ، توان خود را به دست می‌آورد. پس از تهیه ماژول خروجی (‌Output Module‌) که معضل اصلی بود مشکل بعدی لامپ‌ها بودند، که غیرقابل تهیه از داخل یا خارج بود. با تلاش‌های زیادی که کمتر از تلاش‌های تهیه ماژول خروجی نبود، بعد از حدود 6 ماه، با تجربیات من و دوستانم و دانش مهندس عظیمی‌نژاد (یکی از مهندسین مخابرات شرکت هادی امواج)، توانستیم لامپ شماره 1 را هم به‌ صورت ترانزیستوری و حتی بهتر از لامپ آمریکایی درست کنیم و به ‌خوبی جواب داد. حالا این لامپ نیاز به منبع تغذیه خاص خود داشت، که آن‌ هم با زحمات زیاد آماده شد و نیاز ما به این لامپ هم برطرف شد.

در مورد لامپ شماره 2 هم با کارهایی که انجام دادیم، توانستم از همان لامپ‌های کارکرده کار بکشیم و سال‌ها رادارهای GPS-‌11 دوباره به کار خود ادامه دهند. همزمان همکاران دیگر ساخت رادار ملّی را برای سایت‌های مختلف شروع کردند، که آنها هم نیاز به این درایور داشت که تهیه درایور برای آنها هم به عهده تیم درایور قرار گرفت.

بعد از حدود 8 سال، شرکت صا‌ایران درایور به ‌صورت کاملاً ترانزیستوری را ساخت، که چون اندازه فیزیکی بزرگی داشت، فقط در رادارهای ملّی استفاده می‌شد. لامپ شماره 3 درایور را هم شرکت صا‌ایران شروع به ساخت کرد، که تا حدودی استفاده می‌شد، ولی چون قدرت کمی داشتند، من بالإجبار از همان لامپ‌های کهنه قدیمی استفاده می‌کردم.

تا سال1391 که من هنوز سر خدمت بودم، از همان لامپ‌های قدیمی استفاده می‌کردیم. دستگاه درایور کارش راه‌اندازی لامپ اصلی رادار است. یکی دیگر از کارهایی که انجام دادم، برای اولین بار تعمیر منبع تغذیه دستگاه درایور آمریکایی بود، که تا سال1376 هرچه منبع تغذیه خراب می‌شد، در دپو لجستیکی منبع تغذیه نو جایگزین آن می‌شد، که آنها هم تمام شده بود و من به کمک جناب سرهنگ زنگنه، توانستیم این منبع تغذیه را تعمیر و در دستگاه درایور استفاده نمائیم.

تا سال1384، در مجتمع سپهر مشغول به کار بودم، که برای بار دوم به آمادگاه الکترونیک منتقل شدم و تا سال1391 مشغول به تعمیرات همین دستگاه درایور شدم، که بعد از آموزش تعمیرات این دستگاه در اردیبهشت 1391 بازنشسته شدم.

در پایان خواستم یک تشکر و یک گلایه داشته باشم:

تشکر از امیر غلامی به خاطر احترام و ارزشی که ‌برای من و امثال من قائل بودند و به ‌نوبه خود کمال تشکر را از ایشان دارم و گلایه از اینکه بعد از ایشان احترام ما حفظ نشد.

 

منبع: پیشگامان صنعت رادار در ایران، غلامی، براتعلی، 1397، ایران سبز، تهران

1398/8/8 9:44:6 474 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
ن سرهنگ مسعود حیدری متولد 1330 تهران، پس از طی دوره ابتدائی‌ و دبیرستان در سال1348 دیپلم ریاضی را با معدل 5/16 از دبیرستان دارالفنون گرفتم و همان سال به استخدام نیروی هوایی درآمدم. در تاریخ 1/8/1348، دوره زبان و الکترونیک را در فرماندهی آموزش‌های هوایی گذراندم. در اردیبهشت‌ماه1350، جهت طی دوره رادار زمینی به کشور انگلستان اعزام شدم. پس از طی دوره 18 ماهه، در آذرماه سال1351، به ایران بازگشتم و به گروه پدافند هوایی بابلسر منتقل شدم. در سال1355، به گروه پدافند هوایی بندرعباس و سپس در سال1359، به گر
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015