• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

بازخوانی جنگ تحمیلی (34)


آتش به جای خون

اولین عملیات اجرا شده در سال 1362 عملیات والفجر1 بود. همانی که برادران پاسدار می‌گویند: «ارتش طراحی کرد و نتیجه ناکامی بود.» یا همانی که به عنوان عملیات «آتش به جای خون» معروف شد. آنچه بدیهی است، در هر نبرد، عامل موفقیت، طراحی خوب و اجرای خوب است. در عملیات والفجر مقدماتی طراحی بد بود، اجرا هم بد بود. یعنی با آن وضع زمین از آن بهتر هم نمی‌شد؛ ولی در عملیات والفجر1 طرح‌ریزی نسبتاً خوب بود، ولی اجرای بدی داشت.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای،جنگ تحمیلی ، ارتش جمهوری اسلامی ایران، خاطرات دفاع مقدس، خاطرات فر

اهداف عملیات والفجر1 عوارض حساس و تپه‌های مرزی شمال فکه بود که در صورت تصرف آنها، می‌شد از آن به عنوان مبنای حمله دیگری به سمت حلفائیه و عماره یعنی مرکز استان شیعه‌نشین میسان استفاده کنیم. در مرحله اجرا:

اول: آگاهی و هوشیاری دشمن بود. یعنی عمل غافلگیری را از دست دادیم.

دوم: مواضع محکم و موانع عدیده و هوشیاری بسیار زیاد دشمن بود. به طوری که در جلسه 7/12/1361 برادر پاسدار حاج همت گفت: «عناصر کمین دشمن به جلو موانع خودشان می‌آیند و مطلقاً نمی‌گذارند کاری بکنیم.» مفهوم این صحبت یعنی شناسایی‌ها کامل نیست، محور‌ها باز نشده و نمی‌توانیم برابر روش گذشته عمل کنیم.

برادر پاسدار احمد کاظمی از دیگر فرماندهان سپاه گفت: «به نظر می‌رسد یک سستی بین برادران سپاه و ارتش در شناسایی‌ها و برنامه مشاهده می‌کنیم. شناسایی‌ها از روی نقشه بود. حتی از روی عکس هوایی هم نبود. چه برسد روی زمین.» برادر پاسدار احمد کاظمی در جلسه 11/12/1361 اظهار داشت: «دشمن در سرتاسر منطقه و در هوشیاری صد درصد آماده است که بی‌سابقه است. حتی دید‌بانی را اجازه نمی‌دهد.»

برادر پاسدار حاج همت هم در همان جلسه اظهار داشت: «با تمرکز سلاح نیمه سنگین روی مواضع دشمن در شب، حمله را با آتش تهیه اجرا کنیم.»

سوم: عدم رعایت حفاظت عملیات توسط رزمندگان ما بود. حرکات در منطقه شرق ارتفاعات مرزی حمرین زیر دید مستقیم دشمن بود. رزمندگان ما آموزش حفظ فعالیت‌های مربوط به عملیات را نمی‌دانستند و اجرا نمی‌کردند و یک مقداری هم سرخورده شده بودند.

چهارم: جنگیدن به همان منوال قبل. در این مورد در جلسه‌16/12/1361 برادر محسن رضایی گفت: «یک سال با دشمن کلنجار رفتیم و فهمیدیم جنگ یعنی چه. خودمان را پیدا کردیم. فهمیدیم که شب حمله کنیم یا روز. به عقبه بزنیم یا جناح. عراق تا قبل از رمضان مین‌گذاری نمی‌کرد، ولی الآن عقبه‌اش را هم از دسترس ما خارج کرد و عنصر اطلاعات را زیاد کرد. تاکتیک ضد پیاده را اجرا کرد. متأسفانه از بیت‌المقدس به بعد غرور ما را گرفت و دیدیم که در عملیات والفجر مقدماتی عمق چهل کیلومتری را نشانه گرفتیم. چه اشتباهی! هنوز نفت‌شهر و قصر‌شیرین و خرمشهر و آبادان زیر آتش است. ما روی کیفیت کار نکردیم. من خوشحالم که برادران ارتشی روی تاکتیک جدید یعنی رزم در روز کار می‌کنند. ما باید به کارمان کیفیت بهتری بدهیم.»

پنجم: پای کار نبودن نیروهای سپاه. به طوری که در مرور یادداشت‌هایم مکرر سخنان فرماندهان قرارگاه‌های تابعه که در جلسات شور ستادی بیان می‌کردند و از عدم آمادگی یا از عدم پای کار بودن نیروها صحبت شده است، برخوردم.

در نتیجه، تدبیر بر این قرار گرفت که هر تیپ حداقل یک مانور با مهمات جنگی و در روز اجرا کند که اگر چنانچه رزم به روز کشیده شد، آمادگی داشته باشیم و یا اگر قرار شد با رزم موانع دشمن برداشته شود، آمادگی داشته باشیم. این تصمیم بر اساس صحبت فرماندهان در جلسه 18/1/1362گرفته شد، یعنی همان آتش به جای خون.

عدم‌الفتح در این نبرد برای این نبود که به جای استفاده از همان فرمول برادران سپاه، از آتش استفاده شود. اصولاً آتش تهیه هم که در صورت وجود شرایط لازم قبل از هر حمله با هدف کوبیدن مواضع دشمن، بر هم زدن آرایش دفاعی دشمن و پیشروی زیر آتش تهیه تا هدف اجرا می‌شود، برای خنثی‌کردن دفاع دشمن است. منتها در این نبرد آنچه باعث ناکامی شد، از بین رفتن غافلگیری و آماده به کار نبودن نیروهای ما بود.

به عنوان مثال: در مورخ 15/1/1361دیده شد که به جای 36 گردان برآورد شده از سپاه، تنها چهار گردان واگذار شد. لشکر7 ولی‌عصر(عج) دزفول کلاً یک گردان داشت. مع‌الوصف با این کمبود‌ها دستور اجرا داده شد.

در تمرین حمله روزانه که برای اولین بار اجرا گردید، حتی در تاریخ ارتش قبل از انقلاب هم با این حجم و با مهمات جنگی سابقه نداشت. نیروی هوایی، هوانیروز و توپخانه جمعاً یازده تمرین که در هریک، یک تیپ از ارتش و یک لشکر یا تیپ از سپاه در تپه‌ها ممله و دالپری (شمال دشت عباس) شرکت داشتند، برگزار شد و بسیار هم آموزنده بود. قرار شد در خط تماس، تانک‌ها با اجرای آتش مستقیم تیربارها، سلاح ضدتانک و حتی توپ 23 میلی‌متری ضدهوایی تیراندازی کنند که در سایه این آتش، معابر نفوذی و محور‌های پیشروی باز شود.

عامل دیگر، مستحکم کردن مواضع دفاعی دشمن بر روی تپه‌های سرکوب بر محور‌های پیشروی بود، که موجب شد دشمن این دفاع خودش را به خوبی مدیریت کند. با اینکه موانع عدیده دشمن در نقاط مختلف جبهه در هم شکسته شد و پاک شد، این ما بودیم که از این موفقیت استفاده نکردیم و علت آن هم ظاهراً کمبود نیرو بود.

با اینکه این عملیات با قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) اجرا شد، ولی ما نه فرمانده خود و نه ستاد خاتم(ص) را دیدیم و این مهم‌ترین مشکل ما در سرتاسر جنگ بود. فرماندهی و ستادی در رأس امور نبود که عملکرد دو نیروی ارتشی و سپاهی را کنترل کند.

قبلاً اشاره کردم که با تشکیل قرارگاه مشترک کربلا و فرماندهی جناب سرهنگ علی صیادشیرازی (فرماندهی نزاجا)، عملاً ستاد مشترک ارتش و معاونت عملیات و اطلاعات نیروی زمینی با آنچه در جبهه‌های جنوب می‌گذشت که محور جنگ بود، بیگانه بودند.

 شما در خاطرات سال 1362 آقای هاشمی رفسنجانی (در کتاب آرامش و چالش) می‌خوانید: «تیمسار ظهیر‌نژاد (رئیس ستاد ارتش) به ملاقات من آمد و از عدم اطلاع از تصمیمات جبهه‌ها گله داشت.»

جناب سرهنگ علی صیادشیرازی (فرماندهی نزاجا) برای رفع این نابسامانی تدابیری ابلاغ کرد که در زیر به آن اشاره می‌کنم، که گوشه‌ای از تاریخ جنگ را روشن می‌کند.

 در جلسه دو نفری که در مورخ 15/3/1362در دفتر کار ایشان داشتیم، اشاره به مواردی نمود:

1- قرارگاه‌ها، بخصوص دو قرارگاه اصلی جنوب و غرب را با افراد مجرب سازمان دهید. هرچه سازمان قرارگاه‌ها و حتی لشکرها قوی‌تر باشد، شما راحت‌تر هستید.

2- شما باید هم در تهران و هم در جبهه‌ها باشید.

3- شما مورد اعتماد، برادر و کاردان من هستید و آرزوی موفقیت برای شما دارم.

4- ما در مورد ضدانقلاب، اطلاعات بموقع نداریم. می‌توانیم با پیش‌بینی و جمع‌آوری اطلاعات دقیق، چند ضربت خوب به آنها بزنیم. دو واحد هوابرد در ارومیه و سنندج سازمان داده‌ام. مثل اینکه هم‌اکنون زندان دمکرات‌ها را شناسایی کرده‌ایم.

5- ما از اسرای عراقی که در بین آنها مؤمن هم هست، می‌توانیم برای جمع‌آوری اطلاعات استفاده بکنیم.

6- من ارج و تقدم را به افسران جبهه‌دیده می‌گذارم.

7- معاونت عملیات و اطلاعات باید خیلی فعال باشد، به طوری که تمام فعالیت‌ها از اینجا سرچشمه بگیرد.

8- از معاونت باید افسر رابط در قرارگاه باشد.

منبع: بازخوانی جنگ تحمیلی ، سرتیپ2 پیاده ستاد عبدالحسین مفید ، ۱۳۹۸، ایران سبز، تهران

1398/8/4 8:9:48 453 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
اولین عملیات اجرا شده در سال 1362 عملیات والفجر1 بود. همانی که برادران پاسدار می‌گویند: «ارتش طراحی کرد و نتیجه ناکامی بود.» یا همانی که به عنوان عملیات «آتش به جای خون» معروف شد. آنچه بدیهی است، در هر نبرد، عامل موفقیت، طراحی خوب و اجرای خوب است. در عملیات والفجر مقدماتی طراحی بد بود، اجرا هم بد بود. یعنی با آن وضع زمین از آن بهتر هم نمی‌شد؛ ولی در عملیات والفجر1 طرح‌ریزی نسبتاً خوب بود، ولی اجرای بدی داشت.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015