• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

پیشگامان صنعت رادار در ایران-32


هر‌چه تلاش می‌کنم که علت شناخت خود را از ایشان بازگو نکنم، نمی‌توانم. بهتر است گفته شود ایشان را به عنوان فرد خاطی که یکی از  قسمت‌های اصلی رادار را از سایت رادار خارج کرده و به خانه برده به حقیر معرفی کردند و در‌خواست اشد مجازات را برای نامبرده داشتند. ایشان قطعه‌ای از چانل غیر‌عملیاتی رادار را به منزل برده بودند و در پارکینگ منزل، بعد از چند روز کار، عملیاتی نموده و با برگشت آن چانلی، که چندین ماه در دوران تحریم‌ها غیرعملیاتی بوده عملیاتی می‌نمایند. چگونگی را با بیان ساده و شیرین ایشان دنبال می‌کنیم.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای

سامانه رادار، مخصوصاً بخش فرستنده، دارای سامانه‌هایی است که از کوئل و سیم‌پیچ‌های فوق‌العاده حساس و پیچیده و ویژه تشکیل شده است. همانند قسمت‌های پالس‌ترانسفورمر،  فوکوس کویل و ترانس‌های فوق‌العاده حساس در قسمت‌های اصلی رادار. این بخش حساس و دقیق، که از ظرافت‌های خاصی برخوردار است، به عهده برادر پژوهشگر و ناآراممان، سرهنگ داریوش محمدی گذاشته شد. نامبرده با تلاش‌های زیاد و پشتکار قابل تقدیر و خستگی‌ناپذیر به خوبی از عهده این بار سنگین بر‌آمدند و نیازمندی‌ها را یکی پس از دیگری تأمین نمودند.

هر‌چه تلاش می‌کنم که علت شناخت خود را از ایشان بازگو نکنم، نمی‌توانم. بهتر است گفته شود ایشان را به عنوان فرد خاطی که یکی از  قسمت‌های اصلی رادار را از سایت رادار خارج کرده و به خانه برده به حقیر معرفی کردند و در‌خواست اشد مجازات را برای نامبرده داشتند. ایشان قطعه‌ای از چانل غیر‌عملیاتی رادار را به منزل برده بودند و در پارکینگ منزل، بعد از چند روز کار، عملیاتی نموده و با برگشت آن چانلی، که چندین ماه در دوران تحریم‌ها غیرعملیاتی بوده عملیاتی می‌نمایند. چگونگی را با بیان ساده و شیرین ایشان دنبال می‌کنیم.

 

کارگاه سیم‌پیچی و الکتریک

سرهنگ داریوش محمدی

اینجانب سرهنگ داریوش محمدی فرزند حبیب‌الله در سال1357 به استخدام نیروی هوایی درآمدم. از زمان دبستان و دبیرستان علاقه شدیدی به کارهای فنی داشتم. زمان استخدام بدون هیچ تحقیقی داوطلب کار فنی شدم. پس از طی دوره ‌و فارغ‌التحصیلی در سال1360، به سایت رادار سوباشی همدان منتقل شدم. ضمناً در اوایل جنگ تحمیلی، به صورت داوطلب از مرکز آموزش‌های هوایی عازم خط مقدم جبهه جنگ شدم و مدت سه ماه در جبهه خدمت کردم.

در سال1366، به رادار کیش منتقل شدم و پس از دو سال در سال1369، مجدداً به رادار همدان منتقل شدم و در طول جنگ تحمیلی، بارها داوطلب اعزام به خط مقدم جبهه شدم، که به علت نیاز سازمان موافقت به عمل نیامد، ولی از هیچ‌گونه مأموریتی در راستای تخصصی خود دریغ نکردم. یک شب که شیفت رادار سرچ  FPS-100همدان بودم، متوجه شدم که یک چانال رادار غیرعملیاتی و منتظر قطعه است.

 بعد از بررسی‌ها و کنجکاوی، متوجه شدم که لامپ رادار ضعیف شده و منبع تغذیه آن، یعنی پالس ترانسفورمر آن اشکال دارد. بدون توجه به محدودیت موجود و جلوگیری از اینکه پرسنل فنی تا چه حد حق باز کردن قطعات رادار را دارند و با توجه به مشکلات فراوان اداری، قطعه  Puls Trans را از سایت رادار خارج و به پارکینگ خانه سازمانی بردم و با هزینه شخصی خودم، قطعه فوق را باز کردم و بعد از بررسی، اقدام به تعمیر آن نمودم و مورد سرزنش و بازجویی قرار گرفتم، به اتهام اینکه حق باز کردن آن را نداشته‌ام، ولی بعد از آوردن آن به سایت روی سامانه نصب کردم و خوشبختانه قطعه فوق شروع به کار نمود، که به مزاق بعضی‌ها خوش نیامد، ولی بعضی‌ها هم خوشحال شدند و از طرفی، چون کار در جهت رضای خدا و مملکت بود، در پی جابه‌جایی فرماندهان به خواست خدا، تیمسار غلامی در رأس نیرو و پدافند قرار گرفتند و از این موضوع واقعاً حمایت کردند و در پی اعزام تیمی به همدان و بررسی موضوع، سریعاً دستور فرمودند که بنده به عنوان مأمور به تهران اعزام شوم. علیرغم تمام مخالفت‌های گروه همدان که مرا در دستور انتقال به رادار هاشم‌آباد قرار داده بودند، به  دستور امیر فرماندهی (تیمسار غلامی) موضوع فوق لغو گردید و بنده به صورت مأمور به گروه تهران اعزام شدم و در کار‌گاهی نوپا به طور شبانه‌روزی مشغول کار بودم و حمایت شدید و روحیه بالا مابین پرسنل وظیفه دانشگاهی باعث شد تا علاقه من شدید‌تر گردد و با استفاده از این پرسنل تحصیلکرده بدون تجربه و موقعیت مناسب به دور از خانواده به کار ادامه دادم و با استفاده از مهندسی معکوس و کتب مختلف فنی، قطعات بحرانی انواع رادارها که جهت تعمیر فرستاده می‌شد را یکی پس از دیگری تعمیر و توسط خودمان به سایت‌های مربوطه منتقل و نصب و راه‌اندازی می‌کردیم.

حسب‌الامر امیر فرماندهی (تیمسار غلامی) مبنی بر ساخت رادار  ملّی به  همراه بقیه همکاران شروع به کار کردیم و با آوردن یک دستگاه فرستنده  رادار ADS-4 به کارگاه به طور مهندسی معکوس و با تلاش بی‌وقفه و با استفاده از اساتید دانشگاه‌ها، مخصوصاً دانشگاه صنعتی شریف شروع به ساخت فرستنده رادار کردیم و سامانه فوق پس از ساخت جهت تست به سایت رادار  کرج منتقل و نصب گردید. ضمن مخالفت‌های فراوان، که همه توسط تیمسار محترم دفع شد، فرستنده فوق جهت نصب به رادار مشهد ارسال و نصب و عملیاتی گردید و تحویل داده شد. همزمان با فعالیت‌های فوق و ساخت رادار ملّی، به مجتمع فنی سپهر منتقل شدم و وظیفه تأمین قطعات بحرانی که دارای سیم‌پیچی بود به من واگذار شد، که همزمان تأمین قطعات بحرانی سایر رادار‌ها هم به عهده من باقی ماند.

اولین قطعه بحرانی رادار ملّی که به من واگذار شد، Puls TRans بود. پالس ترانس رادار ملّی از نوع GPS-11 بود. برای ساخت آن،  مراحل زیر را طی کردم .

1. طراحی

2. تهیه مواد خام مورد نیاز

3. ساخت و نصب آن روی سامانه

بعد از بررسی و تجزیه و تحلیل علمی دقیق، تأمین نیازمندی آن شروع شد.

  1.  سیم مورد نیاز: سیم ذکر شده از آلیاژ مخصوص سوبلاک بود که در بازار وجود نداشت.
  2.  هسته آن دارای شکل پیچیده و خاصی بود که باید ساخته می‌شد. جنس هسته آلیاژ ویژه‌ای داشت و ضخامت فوق‌العاده‌کم که در ایران یافت نمی‌شد.

3) ورقه‌های مسی فوق‌العاده خاص و ویژه در میان تأمین قطعات ورق‌های هسته ترانس از همه مشکل‌تر بود و در ایران یافت نمی‌شد، که با ترفندهای فوق‌العاده زیرکانه به عنوان تجهیزات پزشکی وارد شد و بقیه وسایل مانند سیم و ورق‌های مسی و کامپوزیت‌ها توسط کارخانجات داخلی و دانشمندان کشورمان تأمین شد که مدارک و اسناد ساخت آن موجود می‌باشد.

برای ساخت هسته ورق‌ها می‌بایست به اندازه‌های مورد نیاز بدون آسیب دیدن عایق آن برش داده می‌شد و به صورت بسیار فنی و دقیق روی هم قرار داده می‌شد و تشکیل هسته را می‌داد.‌ این قطعه در اشکال مختلف در تمام رادارها قابل استفاده می‌باشد، از جمله رادارهای GPS-11 JY14 , ADS-4, FPS-100 .

بعد از هسته مرکزی پالس ترانس تهیه نمودن سیم چهارگوش با خلوص مشخص شده فوق‌العاده مشکل بود. تنها شرکتی که به درخواست‌های ما جواب مثبت داد، شرکت سیم کردستان بود، که سیم مورد نیاز ما را، با تمام مشخصات تعیین شده تأمین نمود. البته جهت تهیه لوله‌های مسی و ورق‌های مسی هم مشکلات زیادی داشتیم، ولی نه به سختی هسته و سیم.

 

پالس ترانسفورمر رادار

 

ترانس فیلامان لامپ‌های قدرت کلایسترون و توایستر

 

منبع: پیشگامان صنعت رادار در ایران، غلامی، براتعلی، 1397، ایران سبز، تهران

1398/8/4 7:33:24 396 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
هر‌چه تلاش می‌کنم که علت شناخت خود را از ایشان بازگو نکنم، نمی‌توانم. بهتر است گفته شود ایشان را به عنوان فرد خاطی که یکی از  قسمت‌های اصلی رادار را از سایت رادار خارج کرده و به خانه برده به حقیر معرفی کردند و در‌خواست اشد مجازات را برای نامبرده داشتند. ایشان قطعه‌ای از چانل غیر‌عملیاتی رادار را به منزل برده بودند و در پارکینگ منزل، بعد از چند روز کار، عملیاتی نموده و با برگشت آن چانلی، که چندین ماه در دوران تحریم‌ها غیرعملیاتی بوده عملیاتی می‌نمایند. چگونگی را با بیان ساده و شیرین ایشان دنبال م
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015