• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

بازخوانی جنگ تحمیلی (31)


در خردادماه 1361، عراق یک قرارداد 830 میلیون دلاری با یک شرکت بلژیکی برای تأسیس و ساخت مجتمع شیمیایی القاسم امضا کرد. مهم‌تر از همه بعد از فتح خرمشهر بود که جهان شرق و غرب متوجه انسجام و قوت انقلاب و نظام اسلامی ایران شدند. به طوری که در روز بعد فتح خرمشهر(4/3/1361) رادیو لندن گفت: «جنگ نه تنها جمهوری اسلامی آیت‌الله خمینی را تضعیف نکرده، بلکه به رهبری آن انسجام بخشید و اینک این قدرت صدام حسین در بغداد است که بی‌ثبات جلوه می‌کند.»

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای، جنگ تحمیلی ، ارتش جمهوری اسلامی ایران، خاطرات دفاع مقدس، خاطرات ف

 

قرارگاه کربلا و طرح‌های عملیاتی (2)

در خردادماه 1361، عراق یک قرارداد 830 میلیون دلاری با یک شرکت بلژیکی برای تأسیس و ساخت مجتمع شیمیایی القاسم امضا کرد. مهم‌تر از همه بعد از فتح خرمشهر بود که جهان شرق و غرب متوجه انسجام و قوت انقلاب و نظام اسلامی ایران شدند. به طوری که در روز بعد فتح خرمشهر(4/3/1361) رادیو لندن گفت: «جنگ نه تنها جمهوری اسلامی آیت‌الله خمینی را تضعیف نکرده، بلکه به رهبری آن انسجام بخشید و اینک این قدرت صدام حسین در بغداد است که بی‌ثبات جلوه می‌کند.»

در اینجا من می‌خواهم اشاره‌ای بکنم به بعضی صحبت‌ها و زمزمه‌ها که چرا ما بعد از فتح خرمشهر به جنگ ادامه دادیم.

توجه بکنید، هدف صدام و به طور کلی نظام بین‌الملل شرق و غرب از جنگ با ما از بین بردن انقلاب اسلامی بود. در بحث علل جنگ اشاره کردم که انقلاب اسلامی ایران یا باید نابود شود و یا باید به ضعف و انفعال و حاشیه کشیده شود. خُب، حالا بعد از فتح خرمشهر چه شد؟ درست برعکس اهداف و تصورات دشمنان، آنها این همه هزینه کرده‌اند، حالا برعکس شده. خُب، آیا منطقی است که دست از ادامه جنگ بردارند؟ مسلماً نه و عملاً هم همین را دیدیم. پس یکی از نظر سیاسی بود که عرض کردم. از نظر نظامی هم ماندن ما در زمین باز و بدون عارضه خوزستان کار صحیحی نبود. کمااینکه در شروع جنگ، عراق از همین عامل برای حمله به ایران و پیشروی استفاده کرد. پس می‌باید خودمان را به یک عارضه حساس و قابل دفاع برسانیم، یعنی شطالعرب! یعنی همان اهداف مرحله سوم عملیات بیت‌المقدس! یعنی همان اهداف عملیات رمضان!

در برآورد اطلاعاتی شماره‌11 که در اول تیرماه 1361 تهیه و به فرماندهان و طراحان عملیات ارائه کردم، مستند به عکس هوایی است، مشخص کرده‌امماما که ارتش عراق در حال احداث دو خط دفاعی در عمق هشت کیلومتری پشت مرز از طلائیه تا کوشک و تا دریاچه ماهی است. در آن عکس مواضع مثلثی شکلی را نشان می‌داد که از جنوب طلائیه ساخته شده بود تا هشت کیلومتری شمال دریاچه ماهی، یعنی درحدود هفتاد کیلومتر آن ساخته شده بود و این هشت کیلومتر باقیمانده هم روی زمین علامت‌گذاری شده بود که ساخته شود. بلافاصله در پشت این مواضع یک سری مواضع دفاعی مشابه اولی هم ساخته شده بود.

مفهوم و تحلیل این نقشه عراق این است که ارتش عراق، خط دفاعی یعنی همان لجمن خودش را هشت کیلومتر به داخل خاکش عقب برده. آن هم در جایی که حتی از دست دادن یک متر آن برایش جنبه حیاتی دارد. عملاً هم در عملیات کربلا‌4 و 5 و همچنین در عملیات‌های رمضان، خیبر و بدر آن را به خوبی تجربه کردیم. چرا عملاً هشت کیلومتر عقب رفت؟ برای اینکه در مدت دو سال جنگ فهمیده بود که باید در مقابل رزمنده‌های ایرانی منطقه نیروهای تأمین خودش را سازماندهی کند. این یعنی از لب مرز طلائیه ـ کوشک ـ شلمچه تا هشت کیلومتر را به استقرار نیروهای تأمین اختصاص دهد، تا نگذارد رزمنده‌های ایرانی به راحتی طی چند ساعت، در همان شب اول به مواضع اصلی و لجمن او برسند، چون اگر برسند، دیگر نمی‌تواند آن را پس بگیرد. یعنی همان تجربه فتح‌المبین، یعنی همان تجربه بیت‌المقدس.

بنابراین، ما باید فکر جدیدی برای جنگیدن در قبال این آرایش جدید عراق می‌کردیم. در صورتی که این‌طور نبود. ما برابر همان روش قبلی وارد عملیات رمضان شدیم. در نتیجه، نتوانستیم شب اول مواضع دشمن را تصرف کنیم. روز بعد هم که یک واحد زرهی ما از لشکر92 زرهی از همان هشت کیلومتر ساخته نشده در شمال دریاچه ماهی و نهر کتیبان به عمق منطقه نفوذ کرد، بلافاصله با عکس‌العمل دو واحد زرهی قوی که همان نیروهای تقویتی و یا احتیاط سپاه3 در این منطقه بود روبه‌رو شده و مجبور به عقب‌نشینی و نجات خودشان شدند. در مراحل پنج‌گانه بعدی عملیات رمضان هم باز ناکام ماندیم و این آغاز عدم‌الفتحهای بعدی ما بود.

هدفم از بیان این مطالب، ضمن روشن شدن وقایع و حقایقی از آن زمان، عدم توجه فرماندهان و مسئولان عملیات به اطلاعات و تحلیل‌های اطلاعاتی و برآورد اطلاعاتی است که در آن به خوبی روشن گردیده است که دشمن در کجا، چگونه و چطور و چه وقت دفاع خواهد کرد، یعنی همان سؤال ذهنیات فرماندهان.

شما کتاب خاطرات همپای صاعقه نوشته سردار گلعلی بابایی را مطالعه کنید. متوجه عدم دفاع قطعی عراق در لب مرز می‌شوید. متوجه می‌شوید که درگیری قطعی ما در کجا بوده است.

ما همین تاکتیک عراق را در عملیات والفجر مقدماتی هم دیدیم. یعنی از منطقه استقرار ما در ارتفاعات میشداغ تا مواضع عراق که تقریباً منطبق بر خط مرز فکه تا چزابه؛ و همه‌جا تپه‌های شنی و بوته‌های گز جنگل عمقر بود. ما در این منطقه که عمق آن درحدود یازده کیلومتر بود، خیلی بیشتر از ارتش عراق با طبیعت و زمین جنگیدیم. وقتی به خط اصلی دشمن و آتش‌های توپخانه او رسیدیم که هوا روشن شده بود و دیگر هیچ.

بعد از عملیات رمضان، عملیات مسلم‌بن عقیل در منطقه قصرشیرین اجرا شد که به طور نسبی موفق بود. عملیات محرم را هم در منطقه شمال فکه یعنی زیبدات و شرهانی داشتیم که آن هم به طور نسبی موفق بود. تا اینجا بین مسئولان ارتشی و سپاهی در قرارگاه کربلا تقریباً اختلاف نظر عمده و مشهودی وجود نداشت، تا عملیات والفجر مقدماتی در مورخ 18/11/1361 که باز خود نقطه عطفی در سیستم فرماندهی رده راهبردی و نقطه عطفی در سیستم دو فرمانده و دو ساختار بود.

ارتش عراق با بهره‌گیری از تجربیات گذشته و تحلیل و ارزیابی و نتیجه‌گیری از نبرد‌های گذشته و علل شکست‌هایش دیگر آن ارتش قبلی نبود. بر عکس، ما بر همان منوال گذشته و با همان خوش‌بینی در مورد آسیب‌پذیری عراق و تکیه بر همان تاکتیک‌های گذشته وارد عملیات‌ها می‌شدیم.

به قول سردار دکتر محسن رضایی: «بعد از عدم‌الفتح عملیات رمضان غرور ما را گرفت.»

منبع: بازخوانی جنگ تحمیلی ، سرتیپ2 پیاده ستاد عبدالحسین مفید ، ۱۳۹۸، ایران سبز، تهران

1398/7/29 11:42:53 534 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
در خردادماه 1361، عراق یک قرارداد 830 میلیون دلاری با یک شرکت بلژیکی برای تأسیس و ساخت مجتمع شیمیایی القاسم امضا کرد. مهم‌تر از همه بعد از فتح خرمشهر بود که جهان شرق و غرب متوجه انسجام و قوت انقلاب و نظام اسلامی ایران شدند.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015